Budowlana hybryda, czyli żelbetowe klatki schodowe i drewniane prefabrykaty z CLT. Znamy szczegóły konstrukcji pierwszego w Polsce biurowca z drewna

2025-01-09 13:26

Pierwszy w Polsce drewniany biurowiec powstanie na warszawskim Mokotowie. Projektuje go Magdalena Pios z pracowni Ambient, a realizacji Timber Park podjął się UBM Development Poland. Od uzyskania pozwolenia na budowę minęło kilka miesięcy. Co więcej wiadomo na temat realizacji?

Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Spacer z Arturem Celińskim

Spis treści

  1. Timber Park. Nowy rozdział budownictwa biurowego
  2. Drewniane prefabrykaty jako przepis na zmniejszenie CO2
  3. Drewno kontra ogień, czyli jak drewniane realizacje radzą sobie z przepisami?
  4. Drewno CLT: lżejsze, bezpieczniejsze, trwalsze
  5. UBM, wiodący deweloper w obszarze budownictwa drewnianego

Timber Park. Nowy rozdział budownictwa biurowego

O rozpoczęciu budowy Timber Park pisaliśmy w artykule Warszawski drewniany biurowiec z pozwoleniem na budowę. Biurowiec zlokalizowany w Poleczki Park, jednym z największych parków biznesowych w kraju, zostanie wykonany w technologii hybrydowej drewnianej. Autorką projektu jest Magdalena Pios z pracowni AMBIENT, a sam biurowiec stanie się jednym z ośmiu drewnianych biurowców zrealizowanych przy udziale firmy UBM. Budowa rozpocznie się w tym roku i potrwa około 18 miesięcy.

Timber Park 5

i

Autor: UBM Development Polska

Drewniane prefabrykaty jako przepis na zmniejszenie CO2

Z punktu widzenia ekologii kluczowa jest technologia zastosowana przy budowie Timber Park. Prefabrykacja budowlana, polegająca na przeniesieniu procesu produkcyjnego do fabryk, bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia odpadów oraz redukcji emisji gazów. W przypadku projektu Timber Park korzyści są jeszcze bardziej widoczne, ponieważ prefabrykacja drewniana pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla o 30-60%.

Czytaj także: Szyb Miedzianka. Stoi samotny na terenie miasta, które zrównano z ziemią w 1972 roku

Doskonałym przykładem efektywności wykorzystania drewna jest siedmiopiętrowy biurowiec w Cuneo, we Włoszech, będący siedzibą firmy Dquadro. Dzięki zastosowaniu widocznej na zdjęciach technologii hybrydowej drewnianej, udało się zredukować ślad węglowy budynku o 380 ton.

Biurowiec w Cuneo 1

i

Autor: Artur Celiński
Biurowiec w Cuneo 2

i

Autor: Artur Celiński

Drewno kontra ogień, czyli jak drewniane realizacje radzą sobie z przepisami?

O tym, że zbudowanie wielkogabarytowego budynku z drewna nie należy do prostych zdań, pisaliśmy w kontekście mieszkaniówki Habitat 19. Trudności wynikają głównie z przepisów pożarowych, które ograniczają swobodę w stosowaniu drewnianych modułów. To często zniechęca architektów i inwestorów od decydowania się na technologie drewnianą. 

Realizacje takie jak Timber Park udowadniają, że dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej możliwe jest skuteczne pokonanie tych trudności. Konstrukcja biurowca od poziomu +1 do 3 zostanie wykonana z prefabrykowanych elementów z drewna CLT. Żelbetowe będą jedynie elementy na parterze, klatki schodowe, szyby wind i podziemia. Całość dopełni drewniana elewacja.

Czytaj także: Huebergass. Szwajcarskie osiedle, które zmienia definicję przynależności

Timber Park 3

i

Autor: UBM Development Polska

Drewno CLT: lżejsze, bezpieczniejsze, trwalsze

Użyte do budowy biurowca drewno CLT jest fabrycznie przygotowywane – odpowiednio suszone, klejone krzyżowo z warstw tarcicy pochodzącej z jednej kłody, a następnie pokrywane substancjami niepalnymi. Dzięki temu drewno zniesie wysokie temperatury lepiej niż stal czy beton. Konstrukcja biurowca zapewni odporność ogniową na poziomie 120 minut, co przewyższa standardowe 60 minut charakterystyczne dla budynków żelbetowych. 

Dodatkowo drewno konstrukcyjne jest znacznie lżejsze niż tradycyjne komponenty betonowe czy stalowe. Zastosowanie drewna pozwala na łatwiejszy transport i montaż, jak również na wykonanie płytszych fundamentów konstrukcji. 

Brock Commons Tallwood House w trakcie budowy, montaż paneli CLT

i

Autor: fot. Acton Ostry Architects/Pollux Chung 18 | Brock Commons Tallwood House w trakcie budowy, montaż elementów prefabrykowanych wykonanych z drewna klejonego w technologii CLT

_________

Metryczka

Projekt: Magdalena Pios - pracownia Ambient

Inwestor: UBM Development Poland

Powierzchnia: 8 650 m.kw

Powierzchnia najmu: 7 785 m.kw

Powierzchnia poziomu: -1 2 430 m.kw

67 miejsc postojowych pod budynkiem

_________

UBM, wiodący deweloper w obszarze budownictwa drewnianego

UBM Development Poland, będąca częścią austriackiej firmy z ponad 150-letnią tradycją, odpowiada za realizację wielu istotnych projektów w Polsce. Wśród nich warto wymienić odrestaurowany Dom pod Gryfami na Placu Trzech Krzyży w Warszawie czy hotel Holiday Inn na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Firma, działając w największych europejskich miastach, takich jak Wiedeń, Monachium, Frankfurt czy Praga, realizuje inwestycje zgodnie z austriackimi standardami porządku i dbałości o zieleń, co znajduje odzwierciedlenie także w jej polskich realizacjach.

Architektura Murator Google News
Autor:

--------------

Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy:

Architektura-murator. Podcast 30/30
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury