Architektura MuratorRealizacjeHypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji

Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji

Właśnie oddano do użytku 50-metrowy budynek Hypérion w Bordeaux. Obiekt, wykonany w technologii betonowo-drewnianej według projektu pracowni Viguier Architecture, to obecnie najwyższa konstrukcja drewniana we Francji.

Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
Wieżowiec Hypérion w Bordeaux, proj. Jean-Paul Viguier; fot. Alban Gilbert / Eiffage
HyperionBordeaux, 73 Rue Carle Vernet
AutorzyViguier Architecture
InwestorEiffage Immobilier
Powierzchnia zabudowy167000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021
Eiffage, poprzez swoją spółkę córkę Eiffage Immobilier, oddaje właśnie do użytku 100 lokali mieszkalnych w wieżowcu Hypérion w Bordeaux. Ten 17-kondygnacyjny budynek o wysokości 50 metrów, wykonany w technologii betonowo-drewnianej to najwyższa konstrukcja drewniana we Francji.  Budynek został uznany przez władze państwowe za wzorcową technologię budowlaną na rzecz zrównoważonego miasta i uzyskał złotą nagrodę BIM d’Or 2019 za projekt realizowany w technologii BIM.
Inwestycja rozpoczęła się w roku 2015 wraz z ogłoszeniem przez Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique (Établissement public d’aménagement, EPA) konkursu na projekt budowy wieżowca w technologii drewnianej, o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji. Ten strategiczny projekt realizowano w ramach tzw. operacji na rzecz interesu narodowego (Opération d’intérêt national, OIN), a jego celem było wsparcie rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego.
Eiffage Construction zrealizował budowę wieżowca przy użyciu innowacyjnej technologii budowlanej polegającej na wykonaniu 3-kondygnacyjnej podstawy i trzonu betonowego oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie oraz 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Do budowy tego obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1 500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym zmontowane w zaledwie 5 miesięcy elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, wchodzącej także w skład grupy Eiffage.
Do wybudowania wieżowca potrzebnych było 1 400 m³ certyfikowanego drewna litego pochodzącego z lokalnych upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii. Takie podejście do materiałów to wynik zobowiązania Eiffage do prowadzenia działań proekologicznych i stosowania materiałów certyfikowanych dostępnych lokalnie. Odpady drewniane zostały wykorzystane w ramach platformy między budowlanych usług wzajemnych Noé, pierwszej tego typu struktury optymalizującej zaopatrzenie placów budowy, wprowadzonej przez spółki Eiffage i Suez w roku 2018.
Obiekt charakteryzuje się efektywnością energetyczną E3C2 i stanowi najlepszy przykład strategii niskoemisyjnej grupy Eiffage. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu wieżowiec Hypérion zmagazynuje przez okres swojego życia co najmniej 1 400 ton CO2, to znaczy ilość porównywalną do ilości energii zużytej przez budynek o takiej wielkości w ciągu 9 lat.
Wieżowiec Hypérion zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera jest elementem większego projektu zabudowy mieszanej składającej się czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, parking z 151 miejscami, 360 m2 powierzchni handlowych i 3 820 m2 powierzchni biurowych.
Grupa Eiffage – jedna z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Zatrudnia około 72 tysiące pracowników, a jej roczna sprzedaż sięga 16,3 mld euro. Na całym świecie grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Wiodącymi przedstawicielami grupy Eiffage w Polsce są firmy Eiffage Polska Budownictwo oraz Eiffage Immobilier Pols

Apartamentowiec Hypérion, zaprojektowany przez architekta Jeana-Paula Viguiera, stanowi część większego założenia, składającego się z czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, 3820 m² przestrzeni biurowych, 360 m² przestrzeni handlowych i parking na 151 miejsc. Obiekt stanął przy rue Carle Vernet na poprzemysłowych terenach w południowej części Bordeaux. Na 17 kondygnacjach rozplanowano w sumie 98 mieszkań.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Nazwa inwestycji odnosi się do najwyższego, znanego nam żyjącego drzewa na świecie: wyjątkowego okazu sekwoi odkrytej na terenie Parku Narodowego Redwood w Stanach Zjednoczonych (drzewo to mierzy 115,61 m). Hypérion z Bordeaux zaprojektowano bowiem prawie w całości w konstrukcji drewnianej, tylko centralny rdzeń i pierwsze trzy kondygnacje wykonane zostały z betonu.

Hypérion: od konkursu do realizacji

Inwestycja rozpoczęła się w roku 2015 wraz z ogłoszeniem przez Zakład Publiczny Zagospodarowania Przestrzennego dzielnicy Bordeaux Euratlantique (Établissement public d’aménagement, EPA) konkursu architektonicznego na projekt budowy wieżowca w technologii drewnianej, o wysokości przewyższającej wszystkie konstrukcje tego typu wybudowane do tej pory na terytorium Francji. Projekt realizowano w ramach tzw. operacji na rzecz interesu narodowego (Opération d’intérêt national, OIN), a jego celem było wsparcie rozwoju francuskiego sektora drewna budowlanego.

Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
Wieżowiec Hypérion w Bordeaux, proj. Jean-Paul Viguier; fot. Alban Gilbert / Eiffage
budowlanej polegającej na wykonaniu 3-kondygnacyjnej podstawy i trzonu betonowego oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie oraz 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Do budowy tego obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym zmontowane w zaledwie 5 miesięcy elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, wchodzącej także w skład grupy Eiffage. Do wybudowania wieżowca potrzebnych było 1400 m³ certyfikowanego drewna litego pochodzącego z lokalnych upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii. Takie podejście do materiałów to wynik zobowiązania Eiffage do prowadzenia działań proekologicznych i stosowania materiałów certyfikowanych dostępnych lokalnie. Odpady drewniane zostały wykorzystane w ramach platformy między budowlanych usług wzajemnych Noé, pierwszej tego typu struktury optymalizującej zaopatrzenie placów budowy, wprowadzonej przez spółki Eiffage i Suez w roku 2018.Obiekt charakteryzuje się efektywnością energetyczną E3C2 i stanowi najlepszy przykład strategii niskoemisyjnej grupy Eiffage. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu wieżowiec Hypérion zmagazynuje przez okres swojego życia co najmniej 1 400 ton CO2, to znaczy ilość porównywalną do ilości energii zużytej przez budynek o takiej wielkości w ciągu 9 lat.
Wieżowiec Hypérion, zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera, jest elementem większego projektu zabudowy mieszanej, składającej się z czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, parking z 151 miejscami, 360 m2 powierzchni handlowych i 3820 m2 powierzchni biurowych

Hypérion: technologia budowy

Eiffage Construction zrealizował budowę wieżowca przy użyciu innowacyjnej technologii budowlanej polegającej na wykonaniu 3-kondygnacyjnej podstawy i trzonu betonowego oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie oraz 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Do budowy obiektu, częściowo z elementów prefabrykowanych, wykorzystano ponad 1500 komponentów wykonanych poza placem budowy, w tym zmontowane w 5 miesięcy elementy elewacyjne wyprodukowane w zakładach firmy Savare, wchodzącej także w skład grupy Eiffage.

Czytaj też: EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux |

Do wybudowania wieżowca potrzebnych było 1400 m³ certyfikowanego drewna litego pochodzącego z lokalnych upraw leśnych regionu Nowej Akwitanii. Odpady drewniane zostały wykorzystane w ramach platformy międzybudowlanych usług wzajemnych Noé, pierwszej tego typu struktury optymalizującej zaopatrzenie placów budowy, wprowadzonej przez spółki Eiffage i Suez w roku 2018.

Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
Wieżowiec Hypérion w Bordeaux, proj. Jean-Paul Viguier; fot. Alban Gilbert / Eiffage

Wieżowiec Hypérion charakteryzuje się efektywnością energetyczną E3C2. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu obiekt zmagazynuje przez okres swojego życia co najmniej 1400 ton dwutneku węgla, to znaczy ilość porównywalną do ilości energii zużytej przez budynek o takiej wielkości w ciągu 9 lat.

Wieżowiec Hypérion, zaprojektowany przez architekta Jean-Paul Viguiera, jest elementem większego projektu zabudowy mieszanej, składającej się z czterech budynków, w których znajdują się 182 lokale mieszkalne, parking z 151 miejscami, 360 m2 powierzchni handlowych i 3820 m2 powierzchni biurowych.
Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji
Wieżowiec Hypérion w Bordeaux, proj. Jean-Paul Viguier; fot. Alban Gilbert / Eiffage

Tagi:
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Warsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy Warsaw UNIT to kolejny wieżowiec, jaki powstał na warszawskiej Woli. Koncepcję liczącego 200 metrów obiektu przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.
Towarowa Towers projektu FS&P Arcus Rozpoczyna się budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers przy ulicy Prostej w Warszawie. Za projekt wieżowców odpowiada pracownia FS&P Arcus.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.