Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

i

Autor: Archiwum Architektury

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

2020-01-08 18:21

Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.

Nazwa obiektuHyttee
Adres obiektuJanowiec, gmina Bardo
Autorzyarchitektka Marlena Kilian, Marek Piojda
Powierzchnia użytkowa26.0 m²
Kubatura136.93 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2019

Hyttee to prototypowy projekt domu letniskowego, który został wybudowany we wsi Janowiec w Górach Bardzkich – wciąż nieodkrytym paśmie Sudetów Środkowych. Jego nazwa stanowi nawiązanie do popularnych w Norwegii niewielkich drewnianych domów, dokąd mieszkańcy miast uciekają, by choć na chwilę odciąć się od codziennych problemów. Obiekt stanął na blisko hektarowej działce, z której rozpościera się widok na Przedgórze Sudeckie, Góry Sowie oraz Bardzkie. Jego forma inspirowana była jednocześnie skandynawskim minimalizmem i tradycyjną zabudową regionalną.

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

i

Autor: Archiwum Architektury

Pięciometrowej wysokości bryła na planie prostokąta o wymiarach 8,5 x 4,1 metra przekryta została dwuspadowym, bezokapowym dachem. Do budowy konstrukcji posłużyły panele z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Elewację i dach wykończono specjalnie opalanymi deskami. Od strony północno-wschodniej na niemal całej długości ściany przewidziano przesuwne okna, które prowadzą na rozległy taras. Autorami projektu są architektka Marlena Kilian oraz Marek Piojda, pełniący funkcję wykonawcy.

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

i

Autor: Archiwum Architektury

W środku, na 26 metrach kwadratowych, udało się rozplanować otwarty salon z kominkiem oraz aneksem kuchennym, za którym znajduje się wydzielona łazienka. Sypialnia zlokalizowana została na niewielkiej antresoli.

Hyttee dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej może być użytkowany przez cały rok. Więcej informacji na temat jego wynajęcia na stronie: www.hyttee.eu.

Zdjęcia: Bohoto Photography