Spis treści
- Architekci zainspirowali się eliptycznym kształtem starożytnego amfiteatru
- Trzy pierścienie odpowiadają za "unoszenie się" formy
- Metryczka projektu
- Ikoniczne areny autorstwa star-architektów
Architekci zainspirowali się eliptycznym kształtem starożytnego amfiteatru
W południowo-wschodniej części Mediolanu, w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Milano Santa Giulia, powstaje nowa arena. Obiekt, który pomieści do 16 000 widzów, ma być sercem kulturalnym i sportowym tej części miasta. Architekci zainspirowali się eliptycznym kształtem starożytnego rzymskiego amfiteatru, tworząc nowoczesną interpretację historycznej formy.
Czytaj także: Betonowa łupina orzecha. Pierwszy przystanek linii średnicowej Warszawy, czyli Warszawa Stadion PKP
Arena będzie areną dla koncertów, wydarzeń sportowych i festiwali, a w 2026 roku posłuży jako miejsce rozgrywek Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Poza godzinami wydarzeń, otaczające arenę tereny zielone mają stać się przestrzenią spotkań dla mieszkańców dzielnicy i całego Mediolanu. Lokalizacja areny zapewnia dogodne połączenia z centrum miasta, siecią kolei dużych prędkości i autostradą.
W kontekście Zimowych Igrzysk Olimpijskich, gdzie 85% obiektów sportowych pochodzi "z recyklingu" po Igrzyskach z 1956 roku, arena w Milano Santa Giulia stanowi rzadki i znaczący nowy element w architekturze miasta. Jest to jeden z zaledwie dwóch nowych obiektów w Mediolanie, które powstały specjalnie na potrzeby tego wydarzenia.

i
Trzy pierścienie odpowiadają za "unoszenie się" formy
Arena w Milano Santa Giulia, zaprojektowana przez Arup i biuro David Chipperfield Architects, zlokalizowana jest w południowej części dzielnicy. Bryła jest zorientowana w kierunku zachodnim. Główne wejście prowadzi gości szerokimi schodami na podniesiony podest, który obejmuje niemal cały obszar areny. Na monolitowym fundamencie znajduje się rozległy plac o powierzchni ponad 10 000 m², którego rozległy metraż ma zagwarantować swobodną organizację wydarzeń plenerowych.
Czytaj także: David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje
Nad placem wznoszą się trzy pierścienie o różnej wysokości, tworząc dynamiczną, "unoszącą się" formę. Metaliczna fasada, wykonana z połyskujących aluminiowych rur, w nocy rozświetlana jest przez zintegrowane pasy LED. Kontrastem dla surowego charakteru podestu i areny są zielone przestrzenie z drzewami, które "spływają po schodach, tworząc wrażenie pagórkowatego krajobrazu".
Wnętrze areny obejmuje parter, dwa piętra oraz poziom VIP z salonami i lożami. Przestronne lobby na każdym poziomie zapewnia dostęp do wszystkich miejsc, punktów gastronomicznych i zaplecza. Miejsca parkingowe zlokalizowane są w obrębie podestu oraz na wielopoziomowym parkingu na północy terenu. Projekt areny uwzględnia zasady zrównoważonego rozwoju, minimalizując zużycie zasobów i emisję CO₂. Systemy fotowoltaiczne na dachu w znacznym stopniu pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku.

i
Metryczka projektu
______________________
Ogłoszenie konkursu: 2021
Rozpoczęcie projektu: 2021
Rozpoczęcie budowy: 2023
Planowane zakończenie: 2025
Pojemność: 16 000 osób (12 000 miejsc siedzących, 4 000 miejsc stojących)
Zamawiający / Inwestor: Grupa CTS Eventim
Architekt: Arup we współpracy z David Chipperfield Architects
Partnerzy: David Chipperfield, Harald Müller, Alexander Schwarz
Architekt prowadzący: Guido Porta (studium koncepcyjne), Leander Bulst (przygotowanie i brief do etapu projektu budowlanego, detale koncepcji projektowej, nadzór projektowy na miejscu)
Zespół projektowy: Guido Porta, Luigi Serra, Michael Ahlers, Moritz Grabmayr, Simpert Hafenmaier, Frank Jödicke, Theresa Rauch
Zespół konkursowy: Annette Flohrschuetz, Julijana Steimle, Lucas Fricke
Wizualizacje: Onirism Studi
______________________
Ikoniczne areny autorstwa star-architektów
Ikoniczne areny projektowane przez gwiazdy architektury przestają być odosobnionymi przypadkami. W Manchesterze, pracownia Normana Fostera zaprojektuje nowy stadion, który zastąpi legendarny Old Trafford. Obiekt ma być sercem rewitalizowanej dzielnicy, przekształcając poprzemysłowy teren w tętniące życiem, wielofunkcyjne centrum. Projekt zakłada stworzenie sieci zielonych przestrzeni, ulic, mostów i nadbrzeży, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak woda opadowa i energia odnawialna. Architekci zapowiadają odejście od tradycyjnego modelu stadionu, tworząc otwartą konstrukcję z balkonami wychodzącymi na całą dzielnicę.
Czytaj także: Cieknące dachy i mysie odchody zastąpi futurystyczna dzielnica. Architekt zapowiada "potężny ryk z trybun"
Stadion, usytuowany w centrum tego obszaru, ma stać się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem ducha Manchesteru United i dziedzictwa miasta. Trzy strzeliste maszty, inspirowane trójzębem Czerwonych Diabłów, nawiązują do przemysłowego charakteru Manchesteru. Podtrzymują one półprzezroczysty dach, który otacza stadion, chroniąc trybuny i rozległy plac przed deszczem.

i
