Architektura MuratorRealizacjeMiejsce dla architektury - Łódzka Okręgowa Izba Architektów

Miejsce dla architektury - Łódzka Okręgowa Izba Architektów

Projekt przebudowy zabytkowej pętli tramwajowej na siedzibę Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów to skromne i proste działanie architektoniczne. W wyniku ukończonego niedawno remontu, nie tylko przywrócono blask modernistycznemu budynkowi, lecz także stworzono bardzo potrzebne w Łodzi miejsce spotkań i dyskusji o architekturze.

Miejsce dla architektury - Łódzka Okręgowa Izba Architektów
Fot. Adam Słowikowski
Autor projektu budowlanego i wykonawczego: C13 ARCHITEKTURA STOSOWANA, Michał Winiarski
InwestorŁódzka Ogręgowa Izba Architektów RP
Powierzchnia całkowita325.0 m²
Projekt2013-2014
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji2 000 000 PLN

Łódzka Okręgowa Izba Architektów nigdy dotąd nie miała miejsca na mapie Łodzi, którym mogłaby się pochwalić i do którego mogłaby z dumą zapraszać. Poprzednie lokalizacje pokrywały jedynie zapotrzebowanie na działalność administracyjną Izby. Tym ważniejszym wydarzeniem jest przeprowadzka do nowej siedziby w zabytkowej pętli tramwajowej, w południowo-wschodnim narożniku Staromiejskiego Parku. Pośród zieleni i przy jednym z centralnych skrzyżowań Izba wreszcie znalazła swoje miejsce, by dzielić się wiedzą i pasją do architektury.

Modernistyczny budynek pętli tramwajowej powstał w latach 1951-1953 według projektu architektów Romana Manna i Władysława Wiśniewskiego. Bryłę obiektu tworzy podłużne zadaszenie oparte na żelbetowej konstrukcji wspornikowej. Cała struktura w planie ma kształt odwróconej litery ‘s’ i rozciąga się wzdłuż torów. Podporę stanowi pojedynczy rząd słupów, rozmieszczony wzdłuż podłużnej osi. Znajdujące się na krańcach wiaty pawilony pełniły niegdyś funkcję poczekalni. Zbudowane zostały na planie lekko wygiętego prostokąta z zaokrąglonymi narożnikami od strony zewnętrznej. W części centralnej znajdują się natomiast dwa okrągłe kioski.

Budynek został odnowiony z pełnym szacunkiem do pierwotnej formy. Przebudowę podzielono na dwa etapy, z których pierwszy zakładał wykonanie najważniejszych prac. Wzorując się w pełni na pierwotnej formie, odnowiono części kubaturowe, zadaszenie oraz posadzki. Wymieniono stolarkę, uzupełniono okładziny klinkierowe cokołów oraz tynki. Dobór większości materiałów i kolorów - m.in. wzoru posadzki oraz stolarki zewnętrznej - dokonany został na podstawie odkrywek i istniejących materiałów historycznych o obiekcie, w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Łodzi. Dzięki zewnętrznemu oświetleniu wzmocniono rzeźbę konstrukcji pod zadaszeniem, bardziej ekspresyjną od środka, rozpuszczającą się ku zewnętrzu. W jednym z pawilonów zaaranżowano biura administracji Izby architektów, w drugim tzw. Klub Architekta, który ma być miejscem spotkań oraz wystaw. Dwa małe kioski będą wykorzystane w zależności od zapotrzebowania oraz pomysłów, które pojawią się w trakcie użytkowania. Zgodnie z planem, w drugim etapie inwestycji po obwodzie zadaszenia zainstalowana zostanie ściana kurtynowa, która wydzieli przestrzeń pod dwie sale konferencyjne - istotne dla Izby ze względu na organizowane przez nią liczne zgromadzenia.

Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to miasto przekazało obiekt Izbie. Pomysłodawcą był łódzki architekt Marek Diehl. Ogromne znaczenie miała też determinacja ówczesnego przewodniczącego Łódzkiej Izby Architektów Romana Wieszczka. Pierwszy etap sfinansowano ze składek członkowskich oraz z dotacji miejskiego konserwatora zabytków. Realizacja drugiego etapu będzie musiała poczekać, aż uda się pozyskać nowe fundusze.

Tagi:
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.