Architektura MuratorRealizacjeMuzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku, proj. Ksenia Piątkowska; fot. Magdalena Ubysz

XIV-wieczny Wielki Młyn, największy w średniowiecznej Europie, działał w Gdańsku do II wojny światowej. Częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60., nie odzyskał już pierwotnej funkcji. Ogromna ceglana skorupa przykryta dwuspadowym dachem pierwotnie podzielona była drewnianymi stropami na niskie kondygnacje. Ich usunięcie pozwoliło wyeksponować imponujące, monumentalne wnętrza.

Zlokalizowany na Starym Mieście obiekt najpierw służył celom magazynowym i kulturalnym, przez pewien czas działał w nim Pewex, a na początku lat 90. budynek został zaadaptowany na potrzeby pierwszego centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia. Było nowocześnie, z błyszczącym chromem, podświetlanymi reklamami i panoramiczną windą. Najpierw mieściły się tam głównie butiki z ubraniami, lecz potem stoiska szybko zaczęły tracić ekskluzywny charakter. W Trójmieście powstały centra handlowe nowej generacji, które ostatecznie, pomimo doskonałej lokalizacji Młyna, pozbawiły go klientów. Jego standard, wystrój, rozmiar lokali i słabo wyeksponowane wejście nie spełniały współczesnych wymagań. Ponadto najemcom brakowało środków na bieżące remonty, a obiekt wymagał kompleksowej modernizacji, w tym przede wszystkim termomodernizacji i nowego systemu ogrzewania z uwagi na wysokie koszty eksploatacji obiektu.

Tagi:
Autor: Monika Arczyńska Monika Arczyńska

Monika Arczyńska

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.