Akademeia High School w Warszawie proj. medusagroup
Kreacji projektowej nie da się tu opisać wyłącznie jako dzieła znanych projektantów. Raczej jako bezpośrednie przełożenie na język architektury oryginalnych w naszym kraju edukacyjnych założeń stworzonych przez świetnie wykształconą grupę nauczycieli pasjonatów. Czytaj więcej.
Sąd Rejonowy w Siedlcach proj. HRA Architekci
Założeniem architektów było stworzenie obiektu monumentalnego, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, a jednocześnie był przyjazny użytkownikom. Postawili na uwspółcześniony klasycyzm, odkryty żelbet i betonowe prefabrykaty. O nowym budynku projektu HRA Architekci. Czytaj więcej.
Zespół szkolno-przedszkolny na Stabłowicach we Wrocławiu proj. VROA architekci i ch+ architekci
Trudno nie ulec wrażeniu, że ten utrzymany w przemysłowej estetyce zespół o powierzchni ponad 13 tysięcy m2 jest rodzajem edukacyjnej fabryki, jednocześnie zapewnia jednak kameralność, wyciszenie i skupienie, niezbędne przecież przy nauczaniu. Czytaj więcej.
Przedszkole w Żorach proj. toprojekt
Budynek nie nawiązuje do pobliskich obiektów, stanowi logiczną konsekwencję warunków przestrzennych. To lakoniczna bryła, która niczym UFO pojawiła się nagle wśród niskiej zabudowy, skłaniając do refleksji nad projektowaniem dla dzieci. Czytaj więcej.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach proj. BAAS, Grupa 5 Architekci, Małeccy biuro projektowe
Budynek ma nastrój podporządkowany nie tylko sztuce, ale przede wszystkim twórczości. Jako rozwiązanie dla pytających o zdiagnozowanie tożsamości miejsca wydaje się wzorcowy. A do tego jest po prostu filmowy. Stanowi jeszcze jeden dowód na to, że uzyskanie pięknej architektury nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, ale na pewno wymaga konkursu, w którym zabierają głos najlepsi i najlepsi go rozstrzygają, a potem niezwykłej determinacji inwestora, świadomego, że ma do czynienia z dziełem sztuki. Czytaj więcej.
Hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie proj. eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
Nowy obiekt stanowi zwieńczenie prowadzonej od lat 80. rozbudowy zespołu. Architekci przekonali dyrekcję do realizacji hali w miejscu sali gimnastycznej, co pozwoliło zachować dziedziniec między szkołą, boiskami i ulicą. Czytaj więcej.
Hala 100-lecia Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie proj. Biuro Projektów Lewicki Łatak
Szczery, „starzejący się” materiał elewacji niesie w sobie symbolikę, którą można różnie interpretować – choćby tak, że korten w naturalny sposób zmieniając się, „żyje”. Sport symbolizuje życie, jego esencję. To jest ten kulturowy wkład architektury hali w filozofię współczesnego miasta. Czytaj więcej.
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna proj. BBGK Architekci
Budynek jest utylitarną, modernistyczną strukturą, detalami i materiałem zakorzenioną w lokalności. Jej ceglana bryła wydaje się miejscami monumentalna, z przewyższeniem w narożniku wyróżniającym się w przestrzeni miasta. Równocześnie obiekt ma swój egalitarny wymiar. Dokonana przez architektów gra skalą, czyni go obiektem znaczącym, a zarazem kameralnym. Czytaj więcej.
Budynek Komisji Sejmowych w Warszawie proj. Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
Mamy tu do czynienia z architekturą służącą państwu, a nie sprzedaży i te jej cechy chyba warto podkreślać. Gdy obiekt nie musi się sprzedać, to nie musi też konkurować na rynku z pomysłami na przyciągającą uwagę bryłę i bardziej błyszczącą fasadę. Czytaj więcej.
Warszawski Pawilon Architektury Zodiak proj. Kalata Architekci, Mateusz Świętorzecki
Odtwarzanie modernistycznych pawilonów nie jest warsztatowo proste. Szklane transparentne obiekty miały delikatne podziały, a dodatkowej lekkości niejednokrotnie dodawały im wystawione na zewnątrz elementy komunikacji pionowej. Dziś są to efekty trudne do osiągnięcia, gdyż od lat 70. zmieniły się diametralnie standardy termiczne i przeciwpożarowe oraz przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych. Czytaj więcej.