Spis treści
- Łódzki Flatrion, czyli New Iron
- Żelazko przy Struga w Łodzi
- Architektura budynku New Iron
- Zobacz nowe zdjęcia. Tak na żywo wygląda New Iron
Aktualizacja, listopad 2024
New Iron w Łodzi z Nagrodą. Studio Reform otrzymało nagrodę European Property Awards za dwa budynki: Samurai House w Radomiu (kategoria - architektura jednorodzinna) oraz właśnie New Iron (architektura wielorodzinna).
Łódzki Flatrion, czyli New Iron
New Iron w Łodzi w czerwcu 2024 - już gotowy. I od razu stał się hitem na Instagramie czy Facebooku. Ludzie publikują zdjęcia, przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć go na żywo, porównują zdjęcia w sieci z tym, co widzą na własne oczy. Pojawiają się głosy krytyki - a to, że ogródek marny, a to że lepiej wygląda z daleka niż z bliska. Że elewacja wygląda na tanią. Rowerowa Łódź informuje: Obok odmalowano śluzę dla rowerów. Nie ma wątpliwości: Żelazko w Łodzi budzi zainteresowanie.
To wszystko dlatego, ze Łódzkie Żelazko kształtem nawiązuje do budynku Flatiron w Nowym Jorku. To dlatego, że oba budynki w obrysie przypominają żelazko, co zresztą podkreślono w ich nazwach. A wynika to z trójkątnego kształtu działek, na których je posadowiono. Flatiron w Nowym Jorku powstał na początku XX wieku, w 1902 roku jako budynek biurowy, obecnie trwa jego adaptacja na ekskluzywny apartamentowiec. Łódzki New Iron od początku zaprojektowany został jako apartamentowiec.
Żelazko przy Struga w Łodzi
Przy ulicy Struga w Łodzi jest 37 apartamentów (wysokość - 3 metry) klasy premium, taras na dachu i podziemny parking. Do zrobienia zostały jedynie drobne prace wykończenie na zewnątrz budynku i wkrótce do budynku będą mogli wprowadzić się nowi lokatorzy. Na parterze jest duże lobby z przestronnym miejscem dla osoby pełniącej funkcję concierge. Wykończenie: kamień i drewno. To jedna z pierwszych inwestycji deweloperskich klasy premium w Łodzi.
- Budynek New Iron pokazuje, że Łódź jako miasto jest gotowa na architekturę światowego kalibru - ocenił wiceprezydent miasta, Adam Pustelnik.
- Nie narzucamy przyszłym lokatorom funkcji, jaką pełnić mają zakupione przez nich apartamenty. To ich indywidualne decyzje, ale wiemy, że zdecydowana większość chce w nich zamieszkać - mówił dla eski w Łodzi Piotr Leśniak, CEO w Bona Fide Development.
To była bardzo wymagająca działka, przyznają architekci z Reform Architekt.
- Początkowo budynek miał na celu zapełnienie luki w zabudowie, powstałej w wyniku rozgałęzienia ulicy Struga - napisali na Facebooku. - Wolna przestrzeń przybrała kształt trójkąta z ostrym narożnikiem graniczącym ze skrzyżowaniem.
Przez lata nikt nie podjął się zagospodarowania tego terenu, choć działka miała ogromny potencjał ze względu na lokalizację. Projekt został zainicjowany w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości przestrzeń mieszkalną i komercyjną w tej części miasta.
Czytaj też:
Architektura Łodzi. Nie tylko Manufaktura
Po 100 latach "wyciągną" spod ziemi łódzkie rzeki
Plac Wolności w Łodzi po remoncie
Architektura budynku New Iron
Architekci tak opisują swój projekt: Zaokrąglony narożnik, zaprojektowany jako szklana bryła, jest najcharakterystyczniejszym elementem budynku. Podtrzymywany przez okrągły słup na parterze stworzył podcień w którym ukryte jest wejście główne. Takie rozwiązanie zaowocowało tym że konstrukcja stała się dominantą w sąsiedztwie. Gzymsy oraz pionowe elementy dekoracyjne podkreślają dwuwarstwową fasadę budynku, i kierują wzrok obserwatora ku górze.Wnętrze budynku zostało wykończone materiałami najwyższej jakości, odpowiadającymi wysokiej klasie całej inwestycji. Aby utrzymać sterylność i spójność wnętrza, strefa wejściowa została w całości pokryta kamieniem. Włoski kwarcyt w odcieniach szarości pokrywa podłogi i ściany, uzupełniony detalami w czerni i złocie. Cały efekt tworzy elegancką i spójną całość nawiązującą do zewnętrznej części budynku.
Przypomnijmy. Budowa zaczęła się w 2021 roku. Plan zakładał, że New Iron gotowy będzie w 2023, ale tak się nie stało. Udało się go dokończyć w II kwartale 2024.