Spis treści
- "Warszawskie architektoniczne Oscary" i pierwszy zwycięzca
- Biurowiec przy Gwiaździstej 19 w Warszawie
- Na Marymoncie była rozgrzebana przychodnia, a jest Centrum Komputerowe
- Siedziba firmy Hector pracowni Kuryłowicz. Dane
- Biurowiec z 1995 roku dzisiaj. Zdjęcia
"Warszawskie architektoniczne Oscary" i pierwszy zwycięzca
W 1996 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich uroczyście rozstrzygnięta została pierwsza edycja konkursu Życie w Architekturze. Od razu okrzyknięto go "warszawskimi architektonicznymi Oscarami". Nadesłane prace zaprezentowano na wystawie pokonkursowej, a nagrody wręczył zwycięzcom prezydent Warszawy Marcin Święcicki. Za Najlepszy budynek Warszawy 1989–1995 w kategorii obiektów użyteczności publicznej i domów wielorodzinnych uznano Centrum Komputerowe – siedzibę firmy Hector w Warszawie.
Wtedy ten obiekt robił wielkie wrażenie.
- Straszącą na Marymoncie, przy Gwiaździstej 19 niewykończoną przychodnię zamienili we wspaniałe Centrum Komputerowe - czytamy w Expressie Wieczornym".
- Budynek podnosi standard otoczenia, stanowi jednocześnie przykład możliwości przekształcenia ruin typowego budynku w nowy, o wybitnych wartościach architektonicznych - to opinia jury o realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates.
Zobacz zdjęcie - wręczenie nagrody w pierwszym konkursie - i czytaj dalej.

i
Konkurs Życie w Architekturze został ogłoszony w styczniu 1995 roku z inicjatywy redaktor naczelnej „Architektury-Murator” Ewy P. Porębskiej. Był pierwszą na tak dużą skalę próbą podsumowania i oceny dorobku architektonicznego miasta po roku 1989. Na pierwszy konkurs zgłoszono 258 obiektów, w tym 120 budynków mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej i 39 domów jednorodzinnych i rezydencji. Dotychczas odbyło się 9 edycji, w których rywalizowało ponad 3000 budynków. W 2025 - kolejna edycja konkursu, a my przypominamy realizacje, które wygrały pierwsze edycje.
Biurowiec przy Gwiaździstej 19 w Warszawie
Niewielki, jak na obecne standardy biurowiec nieopodal Łachy Potockiej otoczony jest zielenią i wraz z parkingiem znajduje się na ogrodzonym terenie. Budynek ma trzy kondygnacje. Konstrukcja rozpoczęła się w 1994, a dobiegła końca w 1995 roku.
- Powierzchnia całkowita tego obiektu biurowego wynosi 4690 metrów kwadratowych
- użytkowa 3778 metrów kwadratowych
- największą część zajmują biura - 2910 metrów kwadratowych.
Czytaj też:
Ludzie uznali go za swego ulubieńca, budynek rozebrano. Atrium
- Budynek w pełni odpowiada założeniom konkursu - uznało jury. - Jest znakiem, charakterystycznym elementem identyfikacyjnym przestrzeni. Podnosi standard otoczenia, stanowi jednocześnie przykład możliwości przekształcenia ruin typowego budynku w nowy, o wybitnych wartościach architektonicznych. Dom, który cechuje wysoka jakość wykończenia, użycie odpowiednich materiałów, nie jest obcym ciałem w otoczeniu zwykłego osiedla mieszkaniowego.
Na Marymoncie była rozgrzebana przychodnia, a jest Centrum Komputerowe
Zobacz zdjęcia Hectora tuż po otwarciu i czytaj dalej.
W budynku widoczna jest spójna koncepcja architektoniczna, wyraźny podział na strefy ogólnodostępne i zaplecza, zarówno w bryle budowli, jak i w jej wnętrzu. Założenie siedziby firmy Hector ma walor symboliczny. Wznoszące się do położonego na szczycie nasypu wejścia, schody oddają aspiracje przedsiębiorstwa - czytamy w uzasadnieniu jury.

i
- Zależy nam, aby budynek opowiadał o czasie, w którym powstał, z odpowiedzialnością w stosunku do przyszłości - przed laty mówiła dla Architektury-Murator Ewa Kuryłowicz.
Metamorfozę rozgrzebanej publicznej inwestycji w siedzibę prywatnej firmy, z wykorzystaniem polerowanego kamienia i dekonstruktywistycznych gadżetów, z łukowatym zwieńczeniem, można dziś odczytać jako symboliczne zwycięstwo prywatnego nad publicznym, indywidualizmu nad standardem, postmodernizmu nad bieda-modernizmem, marzeń o Zachodzie nad wspomnieniami Polski Ludowej - pisali Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś w publikacji "Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, architektura, wolność"
Siedziba firmy Hector pracowni Kuryłowicz. Dane
- Adres: ul. Gwiaździsta 19, Warszawa
- Autorzy: architekci Stefan Kuryłowicz, Piotr Kuczyński, Ewa Kuryłowicz, Tomasz Gientka, Małgorzata Szatkowska-Gryta, Fryderyk Szymański
- Konstrukcja: Biuro Inżynierskie MOSTOSTAL s.c. Wojciech Kawecki, Jan Łaguna
- Inwestor: HECTOR S.A.
- Powierzchnia działki: 6 789 m²
- Powierzchnia użytkowa: 3 778 m²
- Powierzchnia całkowita: 4 690 m²
- Kubatura: 16 500 m³
- Projekt: 1994
- Realizacja: 1994-1995
- Pełna publikacja: „Architektura - murator " 4 /1996
- Koszt inwestycji: 2 700 000 USD
Biurowiec z 1995 roku dzisiaj. Zdjęcia
