Romsdal Folk Museum

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Erik Hattrem

Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal

2016-03-01 12:51

Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.

Romsdal Folk Museum to najnowsza realizacja norweskiej pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Budynek przypomina ukończony w 2014 roku kościół w Knarviku. Głównym materiałem wykorzystanym do budowy obu obiektów jest drewno – materiał tradycyjnie używany w architekturze skandynawskiej. Oba wyróżniają też dachy wykonane z wielu załamujących się płaszczyzn i dominanta w postaci wieży. W rzeczywistości jednak, to opracowany na konkurs z 2007 roku projekt muzeum poprzedza koncepcję kościoła na fiordach. Inspiracją dla obu były budowle sakralne, wznoszone w Norwegii od X do XIII wieku, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistymi dachami.

Geometria planu jest pozornie prosta. Ekspresyjne załamania ograniczają się do dachu i jednej ściany zewnętrznej, dzięki czemu dyspozycja wnętrz i komunikacja pomiędzy nimi jest bardzo czytelna. Strefy publiczne są oddzielone od skrzydła administracyjnego, które zajmuje część parteru i pierwszego piętra. Przestrzenie ekspozycyjne, audytorium i biblioteka zostały umieszczone na parterze. Duże, przesuwne drzwi rozdzielają obszar wystaw czasowych i stałych, zapewniając elastyczność przestrzeni.

Głównym materiałem budowlanym jest sosna. Ściany zewnętrzne i dach zostały wykonane z litego drewna i  tam, gdzie było to konieczne, stalowych elementów konstrukcyjnych. Choć lokalizacja wymagała zastosowania betonu, jego użycie udało się ograniczyć do fundamentów. Otwarcia w elewacji filtrują światło dzienne do wnętrz, jednak główne pomieszczenia ekspozycyjne to black boxy, oświetlone sztucznie. Wszystkie przeszklenia zostały wykonane ze szkła o wysokiej efektywności energetycznej. Wybrane szyby pokryto kolorami i wzorami, wykonanymi w technice sitodruku.