Architektura MuratorRealizacjeNorweskie tradycje - muzeum w Romsdal

Norweskie tradycje - muzeum w Romsdal

Romsdal Folk Museum to hołd dla tradycyjnej, norweskiej architektury. Inspiracją dla projektantów z pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter były kościoły klepkowe, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistym dachem.

Romsdal Folk Museum
Fot. Erik Hattrem

Romsdal Folk Museum to najnowsza realizacja norweskiej pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter. Budynek przypomina ukończony w 2014 roku kościół w Knarviku. Głównym materiałem wykorzystanym do budowy obu obiektów jest drewno – materiał tradycyjnie używany w architekturze skandynawskiej. Oba wyróżniają też dachy wykonane z wielu załamujących się płaszczyzn i dominanta w postaci wieży. W rzeczywistości jednak, to opracowany na konkurs z 2007 roku projekt muzeum poprzedza koncepcję kościoła na fiordach. Inspiracją dla obu były budowle sakralne, wznoszone w Norwegii od X do XIII wieku, charakteryzujące się wysoką sylwetą, strzelistą wieżą i spadzistymi dachami.

Geometria planu jest pozornie prosta. Ekspresyjne załamania ograniczają się do dachu i jednej ściany zewnętrznej, dzięki czemu dyspozycja wnętrz i komunikacja pomiędzy nimi jest bardzo czytelna. Strefy publiczne są oddzielone od skrzydła administracyjnego, które zajmuje część parteru i pierwszego piętra. Przestrzenie ekspozycyjne, audytorium i biblioteka zostały umieszczone na parterze. Duże, przesuwne drzwi rozdzielają obszar wystaw czasowych i stałych, zapewniając elastyczność przestrzeni.

Głównym materiałem budowlanym jest sosna. Ściany zewnętrzne i dach zostały wykonane z litego drewna i  tam, gdzie było to konieczne, stalowych elementów konstrukcyjnych. Choć lokalizacja wymagała zastosowania betonu, jego użycie udało się ograniczyć do fundamentów. Otwarcia w elewacji filtrują światło dzienne do wnętrz, jednak główne pomieszczenia ekspozycyjne to black boxy, oświetlone sztucznie. Wszystkie przeszklenia zostały wykonane ze szkła o wysokiej efektywności energetycznej. Wybrane szyby pokryto kolorami i wzorami, wykonanymi w technice sitodruku.

Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Nadmorskie schroniska w Danii Łącznie 50 drewnianych kabin oddano do użytku turystów odwiedzających południową Danię. Projekt powstał w pracowni LUMO Architects.
Most - muzeum w Norwegii Pracownia Bjarke Ingels Group zaprojektowała budynek łączący funkcje przestrzeni ekspozycyjnej i mostu. Obiekt powstanie w otoczeniu malowniczego krajobrazu na terenie parku rzeźby około 50 km na północ od Oslo.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Oranżeria w barokowym ogrodzie Obiekt jest połączeniem form wywiedzionych z historii architektury i współczesnych materiałów. Punktem wyjścia dla projektantów był rzymski kościół San Carlo alle Quattro Fontane Francesca Borrominiego.
Most "Motyl" w Kopenhadze Uniesione przęsła mostu tworzą charakterystyczną formę przypominającą skrzydła motyla. Za projekt odpowiada pracownia Dietmar Feichtinger Architectes.