Nowa siedziba The British School w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. materiały prasowe firmy Rockfon

Nowa siedziba The British School w Warszawie

2017-07-19 17:18

Już od kilku miesięcy uczniowie The British School w korzystają z nowej siedziby placówki na warszawskiej Sadybie. Nowoczesny obiekt powstał według projektu pracowni KAPS Architekci.

Nazwa obiektu Siedziba The British School w Warszawie
Adres obiektu Limanowskiego 15
Autorzy KAPS Architekci
Generalny wykonawca Skanska
Powierzchnia użytkowa 3080.0 m²
Powierzchnia całkowita 3589.0 m²
Kubatura 15162.0 m³

Przeznaczony dla 300 uczniów obiekt powstał w głównym kampusie międzynarodowej, anglojęzycznej szkoły The British School przy ulicy Limanowskiego 15 na warszawskiej Sadybie. W czterokondygnacyjnym budynku znajduje się 13 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, dwa w pełni wyposażone laboratoria z zapleczem, a także pracownia artystyczna. Nowoczesne sale lekcyjne zostały wyposażone m. in. w elektroniczne tablice tzw. „Smart Boards”. Do dyspozycji uczniów oddano dużą salę „IB Learning Centre” przeznaczoną do wspólnej lub indywidualnej nauki, wypoczynku w czasie przerw oraz organizowania oficjalnych wizyt, wystaw i koncertów. Ponadto uczniowie mogą korzystać z oddzielnych sal do pracy samodzielnej i w małych zespołach, tzw. „Project Rooms”. W przestronnych holach wydzielona została przestrzeń dla relaksu i wystaw. W programie funkcjonalnym budynku znalazły się też sale do ćwiczeń muzycznych oraz przestronna kantyna.

Nowy obiekt równoważy zadania edukacji i odpoczynku. Jest nie tylko funkcjonalny, ale też ekonomiczny w eksploatacji dzięki użyciu trwałych materiałów i nowoczesnych instalacji. Stylistyka elewacji z białych płyt fibrobetonowych w połączeniu z dużymi przeszkleniami sprawia wrażenie lekkiej i eleganckiej – mówi Maciej Parysek z pracowni KAPS Architekci. Propozycja dla wnętrz nawiązuje do stylistyki adresowanej do młodzieży, a kreowanej współcześnie przez Apple, Google, czy Facebook. Kolorystyka monochromatyczna, z akcentami odcieni szarości jest tłem dla działań twórczych uczniów. Charakterystycznym akcentem przywołującym dziedzictwo szkoły jest klatka schodowa w barwach brytyjskiej flagi Union Jack – dodaje.

Dużą wagę w projekcie przywiązano do naturalnego oświetlenia sal lekcyjnych oraz wewnętrznych korytarzy prowadzących do klas. Dodatkowo nisze z kanapami na kondygnacji +1 doświetlane są kominami świetlnymi przebijającymi ostatnią kondygnację. Oświetlenie sztuczne podzielone jest na ogólne - przypominające naturalne oraz na punktowe - służące do akcentowania wybranych elementów wnętrza – mówi Maciej Parysek.

Nową placówkę przystosowano dla osób z niepełnosprawnością. Wejścia do budynku oraz przejścia do wszystkich pomieszczeń nie posiadają progów ani ramp. W środku zbudowano windę przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach prac zagospodarowano również teren wokół budynku - postawiono ławki, siedziska i stojaki na rowery. Obiekt został oddany do użytku w grudniu 2016 roku. Za jego realizację odpowiada firma Skanska.