Architektura MuratorRealizacjeNowe grafiki z metalu na ścianach gdyńskich budynków

Nowe grafiki z metalu na ścianach gdyńskich budynków

Od niedawna w gdyńskim śródmieściu można oglądać dwa nowe projekty stowarzyszenia Traffic Design. Zostały one zrealizowane w ramach współpracy z Miastem Gdynia, polegającej na testowaniu nowych form dizajnu i funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej.

Nowe grafiki z metalu na ścianach gdyńskich budynków
Meduza, proj. Adela Madej; fot: Rafał Kołsut (Traffic Design)

Pierwsza realizacja to „Meduza”, zaprojektowana przez Adelę Madej. Pomysł na grafikę wziął się stąd, że właściciel kamienicy, na której umieszczono ilustrację, jest emerytowanym naukowcem związanym z morzem.

„Meduza” to ponad 2-metrowa grafika wycięta z blachy i zamontowana na dystansie na fasadzie bloku przy ulicy Traugutta. Dzięki tej formie montażu wydaje się lekka i niejako pływa przy ścianie.

Czytaj też: Stop pastelozie - Traffic Design przemalowuje gdyńskie bloki |

Drugim projektem jest kompozycja abstrakcyjna, zamontowana przy ulicy Żeromskiego, nieopodal siedziby Traffic Design. Ażurowe elementy w kolorze dopasowanym do budynku zostały stworzone przez artystę SC Szymana, znanego w Gdyni z wystaw oraz realizacji muralowych (np. pracy przy ulicy Mściwoja), we współpracy z Jackiem Wielebskim z Traffic Design.

Nowe grafiki z metalu na ścianach gdyńskich budynków
Kompozycja abstrakcyjna, proj. SC Szyman & Jacek Wielebski (Traffic Design); fot. Rafał Kołsut (Traffic Design)

Z podobnej technologii stowarzyszenie korzystało również przy realizacji jednego z projektów Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej, mającego na celu uspójnienie budynków przy ulicy Focha. Wykonana została wówczas numeracja oraz detale architektoniczne z metalu, przy czym część z nich zawiera elementy ilustracyjne, które powstały w nawiązaniu do historii mieszkańców ulicy.

Pierwszą naszą realizacją ilustracji z metalu był żłobek Niezapominajka i szyld ilustracyjny wg projektu Patryka Mogilnickiego, w ubiegłym roku powstał szyld z ilustracją Oli Niepsuj - jamniczek na Przedszkolu nr 16 a wcześniej krata zakładu naprawy parasolek na warszawskim Grochowie wg ilustracji Martiszu.

Pierwszą realizacją Traffic Design polegającą na wykonaniu ilustracji z metalu był żłobek Niezapominajka i szyld ilustracyjny według projektu Patryka Mogilnickiego. W 2020 roku powstał szyld z ilustracją Oli Niepsuj – jamniczek na Przedszkolu nr 16, a wcześniej – krata zakładu naprawy parasolek na warszawskim Grochowie według ilustracji Martiszu.

Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Współczesna typografia miejska – nowe szyldy na warszawskiej Pradze Na praskich ulicach pojawiło się kilkanaście szyldów autorstwa młodych polskich grafików. To inicjatywa stowarzyszenia Traffic Design z Gdyni, ale władze Warszawy zapowiadają kontynuację projektu.
Autor: Lb
Ile erosa w architekturze? Rozmowa z Edgarem Bąkiem O sztuce generatywnej, algorytmach projektowania i oswajaniu brutalnej geometrii z Edgarem Bąkiem, projektantem identyfikacji wizualnej, rozpoznawalnym dzięki oszczędnemu, a jednocześnie mocnemu językowi przekazu, rozmawia Mjai Mozga-Górecka.
W jak Wrocław Wspólne dobro: W to wystawa o wrocławskiej literze W, jednym z najbardziej charakterystycznych tamtejszych miejskich symboli.
Dizajn dla elektronowego mózgu Tworząca podstawy polskiego przemysłu komputerowego firma Elwro współpracowała z najlepszymi wrocławskimi plastykami i projektantami. By obejrzeć dizajn w służbie pierwszych elektronowych mózgów należy wybrać się do galerii BWA we Wrocławiu.
Zamecznik now! Konkurs na plakat Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza młodych projektantów do nadsyłania prac nawiązujących do dorobku Wojciecha Zamecznika, wybitnego polskiego grafika, fotografa i twórcy scenografii
Już dziś ostatnie przed wakacjami - Nowe Piętro, spotkanie z projektantami w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Młoda architektura, grafika i wzornictwo - cykl spotkań „Architektury-murator" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie zapraszamy w środę 20 czerwca 2012 roku do MSN w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą:  MUS ARCHITECTS, Jacek Ryń oraz grafik Bartłomiej „Arobal” Kociemba
Wystawa Grafiki Artystycznej KISSPRINT 2012 18 maja w warszawskim Soho Factory odbędzie się wernisaż wystawy grafiki warsztatowej KISSPRINT 2012, który zapoczątkuje tygodniową ekspozycję prac najzdolniejszych artystów młodego pokolenia.