Architektura MuratorWydarzeniaStop pastelozie - Traffic Design przemalowuje gdyńskie bloki

Stop pastelozie - Traffic Design przemalowuje gdyńskie bloki

Stowarzyszenie Traffic Design we współpracy z Morską Spółdzielnią Mieszkaniową odmalowało jeden z gdyńskich bloków na biało. Reakcja na efekt końcowy przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji.

Stop pastelozie - Traffic Design przemalowuje gdyńskie bloki
Fot. Rafał Kołsut

Choć Gdynia słynie z zespołu architektury modernistycznej, również tutaj w latach powojennych powstawały blokowiska, których nie ominęło zjawisko potocznie określane mianem „pastelozy”. Choć miało być receptą na bezosobowy charakter polskich osiedli, malowanie bloków we wzory w pastelowych odcieniach przyczyniło się raczej do spotęgowania wrażenia chaosu w przestrzeni publicznej, niż rozwiązania problemu anonimowości blokowisk. Ostatnia realizacja Stowarzyszenia Traffic Design pozostawia nadzieję, że popularny trend powoli się odwraca. Na pomysł przemalowania budynku przy ulicy Lelewela 7-9 w Gdyni na biało wpadł Jacek Wielebski - malarz i grafik, założyciel Stowarzyszenia Traffic Design. Skontaktowaliśmy się ze spółdzielnią szukając budynku pod nową instalację (metaloplastykę). W tym czasie dowiedzieliśmy się, że jedna ze wspólnot ma zaplanowany remont elewacji. Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady. Dzięki temu, mimo iż nie udało nam się ostatecznie zrealizować z MSM instalacji artystycznej to udało nam się wpłynąć na odświeżenie elewacji i przyczynić się do zmian w lokalnym krajobrazie. Do gdyńskiego modernizmu nawiązuje nie tylko jasny kolor elewacji, lecz także rysunek kratki przypominający ten, który często występuje na szczytowych ścianach gdyńskich kamienic. Reakcja na efekt końcowy przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji. Publikując zdjęcia skończonej realizacji w mediach społecznościowych, nie spodziewaliśmy się aż takiego entuzjazmu odbiorców. Zdjęcie bloku przy ulicy Lelewela „polubiło” na Facebooku ponad 1000 osób, a organiczny zasięg przekroczył 100 000 użytkowników. Żaden z naszych murali nie zyskał takiej popularności. To nie pierwsza realizacja Stowarzyszenia mająca na celu poprawę estetyki przestrzeni miejskiej Gdyni. Do udanych przedsięwzięć zaliczyć można także wymianę szyldów w pięciu zakładach rzemieślniczych przy ulicy Starowiejskiej, miejski witacz - nowy neon w dzielnicy Redłowo czy nietypowa ławka w Orłowie.

Tagi:
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.
Weekend Architektury w Gdyni 2020 – znamy program tegorocznej edycji W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem antycypacja. Dyskusje dotyczyć mają rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które mogłyby odpowiedzieć na globalne wyzwania naszych czasów. Wśród prelegentów Dorota Sibińska, Bolesław Stelmach, Przemo Łukasik, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Maciej Siuda oraz Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.