Architektura MuratorRealizacjeOd Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie

Od Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie

Londyńska Serpentine Gallery od lat konsekwentnie promuje współczesną architekturę - w ramach realizowanego od 2000 roku programu zrealizowano 15 pawilonów, zaprojektowanych przez światowej sławy architektów.

Od Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Galley
Pawilon Serpentine Gallery 2013, projekt: Sou Fujimoto. Fot. © 2013 John Stephenson

Program zapoczątkowała w 2000 roku dyrektorka galerii Julia Peyton-Jones. Od tamtego czasu w Ogrodach Kensington co roku powstaje obiekt pełniący funkcję pawilonu letniego. Za sprawą odważnych projektów, niewielka przestrzeń przed Serpentine Gallery stała się słynna na całym świecie, jako miejsce architektonicznego eksperymentu i prezentacji innowacyjnych idei.

Autorami koncepcji pawilonów są projektanci cieszący się międzynarodowy uznaniem. Czasem projekty powstają we współpracy z artystami i inżynierami z firmy Arup. Wyboru dokonuje zespół kuratorski galerii, a decydujące kryterium to innowacyjność myślenia rozumiana jako poszerzanie granic praktyki architektonicznej. Zadaniem zaproszonego architekta jest zaprojektowanie obiektu o powierzchni 300 m2. Pawilony za każdym razem powstają w tym samym miejscu – na trawniku poprzedzającym siedzibę instytucji i służą jako do przestrzeń dla realizacji programu letniego – jako kawiarnia, miejsce spotkań i wykładów.

Dotychczas autorami pawilonów Serpentine Gallery byli:
-Zaha Hadid, 2000
-Daniel Libeskind we współpracy z Arup, 2001
-Toyo Ito i Cecil Balmond we współpracy z Arup, 2002
-Oskar Niemeyer, 2003 -MVRDV we współpracy z Arup, 2004 (niezrealizowany)
-Álvaro Siza i Eduardo Souto de Moura we współpracy z Cecil Balmond, Arup, 2005
-Rem Koolhaas i Cecil Balmond we współpracy z Arup, 2006
-Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen, 2007 -Frank Gehry, 2008
-Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, SAANA, 2009
-Jean Nouvel, 2010
-Pether Zumthor, 2011
-Herzog&de Meuron i Ai Weiwei, 2012
-Sou Fujimoto, 2013
-Smiljan Radić, 2014
-selgascano, 2015

Projekt obiektu, który zostanie zrealizowany w 2016 roku powstał w pracowni Bjarke Ingels Group.

Tagi:
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.