Architektura MuratorRealizacjeOd Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie

Od Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Gallery w Londynie

Londyńska Serpentine Gallery od lat konsekwentnie promuje współczesną architekturę - w ramach realizowanego od 2000 roku programu zrealizowano 15 pawilonów, zaprojektowanych przez światowej sławy architektów.

Od Zahy Hadid do Bjarke Ingels Group - wszystkie pawilony letnie Serpentine Galley
Pawilon Serpentine Gallery 2013, projekt: Sou Fujimoto. Fot. © 2013 John Stephenson

Program zapoczątkowała w 2000 roku dyrektorka galerii Julia Peyton-Jones. Od tamtego czasu w Ogrodach Kensington co roku powstaje obiekt pełniący funkcję pawilonu letniego. Za sprawą odważnych projektów, niewielka przestrzeń przed Serpentine Gallery stała się słynna na całym świecie, jako miejsce architektonicznego eksperymentu i prezentacji innowacyjnych idei.

Autorami koncepcji pawilonów są projektanci cieszący się międzynarodowy uznaniem. Czasem projekty powstają we współpracy z artystami i inżynierami z firmy Arup. Wyboru dokonuje zespół kuratorski galerii, a decydujące kryterium to innowacyjność myślenia rozumiana jako poszerzanie granic praktyki architektonicznej. Zadaniem zaproszonego architekta jest zaprojektowanie obiektu o powierzchni 300 m2. Pawilony za każdym razem powstają w tym samym miejscu – na trawniku poprzedzającym siedzibę instytucji i służą jako do przestrzeń dla realizacji programu letniego – jako kawiarnia, miejsce spotkań i wykładów.

Dotychczas autorami pawilonów Serpentine Gallery byli:
-Zaha Hadid, 2000
-Daniel Libeskind we współpracy z Arup, 2001
-Toyo Ito i Cecil Balmond we współpracy z Arup, 2002
-Oskar Niemeyer, 2003 -MVRDV we współpracy z Arup, 2004 (niezrealizowany)
-Álvaro Siza i Eduardo Souto de Moura we współpracy z Cecil Balmond, Arup, 2005
-Rem Koolhaas i Cecil Balmond we współpracy z Arup, 2006
-Olafur Eliasson i Kjetil Thorsen, 2007 -Frank Gehry, 2008
-Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa, SAANA, 2009
-Jean Nouvel, 2010
-Pether Zumthor, 2011
-Herzog&de Meuron i Ai Weiwei, 2012
-Sou Fujimoto, 2013
-Smiljan Radić, 2014
-selgascano, 2015

Projekt obiektu, który zostanie zrealizowany w 2016 roku powstał w pracowni Bjarke Ingels Group.

Tagi:
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.
Pawilon edukacyjny na warszawskim Golędzinowie Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.
Pawilony wejściowe do Tatrzańskiego Parku Narodowego Architekci inspirowali się naturą i budownictwem góralskim sprzed stylu zakopiańskiego. Nowa forma swą surowością nawiązuje do dawnych szałasów i spichlerzy sytuowanych na skraju lasu, a barwą i kształtem prowadzi dialog z przyrodą – pisze Urszula Forczek-Brataniec.
Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju W konkursie na projekt pawilonu, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie EXPO w Dubaju zwyciężyła pracownia WXCA.