Hotel Warszawa

i

Autor: Archiwum Architektury Detal historycznej konstrukcji w podziemiu; Fot. Juliusz Sokołowski

Odkryte fundamenty – o koncepcji hotelu Warszawa Michał Grzybek

2019-01-30 17:00

Odkryte stopy fundamentowe stanowią dziś atrakcyjny element wnętrzarski w restauracji Warszawskiej, znajdującej się w podziemiach hotelu. Ponadto udało się wyeksponować inne fragmenty zabytkowej kon-strukcji projektu prof. Stefana Bryły, takie jak stalowe, spawane słupy w holu wejściowym, żelbetowe słupy i belki na kondygnacjach podziemnych czy stropy Isteg w pokojach hotelowych – pisze Michał Grzybek.

Nazwa obiektuPrzebudowa i rozbudowa hotelu Warszawa
Adres obiektuWarszawa, plac Powstańców Warszawy 9
KonstrukcjaGSBK biuro konstrukcyjne
Generalny wykonawcaHolding Liwa
InwestorHotel Warszawa
Powierzchnia terenu2177.0 m²
Powierzchnia zabudowy1886.0 m²
Powierzchnia użytkowa13633.0 m²
Powierzchnia całkowita17600.0 m²
Kubatura62000.0 m³
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

Realizację hotelu Warszawa poprzedził proces projektowy, który obejmował adaptację istniejącej, zabytkowej struktury oraz stworzenie nowego fragmentu na pozostałej części działki. Wygląd zewnętrzny miał być zbliżony do przedwojennego oryginału, dlatego usunięto socrealistyczne naleciałości, takie jak kolumnada w postaci filarów z dwunastoma kamiennymi hermami wzdłuż całego frontu czy tralkowe balustrady na obu stopniach zwieńczenia wieży. Elewację z płyt piaskowca pozostawiono bez zmian.

Nowe skrzydło nie jest widoczne od ulicy Świętokrzyskiej ani od placu Powstańców Warszawy, odsłania się dopiero po wejściu do hotelu, a także z okien pokoi wychodzących na dziedziniec. Patio przekryte jest szklanym dachem. Ponad nim, od pierwszego piętra aż do samej góry, znajdują się pokoje hotelowe. Te w nowej części zamknięte są aluminiowo-szklaną fasadą z szybami sferycznymi. Trudności sprawiał montaż nowoczesnych instalacji wentylacji, klimatyzacji, odzysku ciepła oraz instalacji bezpieczeństwa – tryskaczowej, napowietrzania i oddymiania. Poważnym wyzwaniem na etapie budowy było także odkrycie stóp fundamentowych na różnych poziomach. Aby utrzymać posadzki na jednej wysokości, zdecydowano się na podbicie fundamentów metodą iniekcji strumieniowej (jet grouting). Stopy fundamentowe nie zostały zakryte, stanowią dziś atrakcyjny element wnętrzarski w restauracji Warszawskiej, znajdującej się w podziemiach hotelu. Ponadto udało się wyeksponować inne fragmenty zabytkowej konstrukcji projektu prof. Stefana Bryły, takie jak stalowe, spawane słupy w holu wejściowym, żelbetowe słupy i belki na kondygnacjach podziemnych czy stropy Isteg w pokojach hotelowych. Historia przeplata się tu ze współczesnością.