Architektura MuratorRealizacjeOgrodowa hybryda – o koncepcji pawilonu w Rogowie Jacek Krych

Ogrodowa hybryda – o koncepcji pawilonu w Rogowie Jacek Krych

Ideą ogrodu jest powolne i delikatne wyłanianie się założenia – dosłownie i w przenośni – z „matki ziemi”. Zaprojektowaliśmy hybrydę klasycznego wgłębnika ogrodowego ze skalniakiem, a tradycyjne, niskie rabaty przekształcają się stopniowo w donice roślinne. Założenie zamyka wznoszący się po łuku przestrzenny „obiekt ogrodowy”. Połączony w jedną, komplementarną całość, ma cechy charakterystyczne dla kilku podstawowych elementów stosowanych w architekturze krajobrazu – pisze Jacek Krych.

arboretum
Nowy ogród przyjmuje kształt wstęgi otaczającej alpinarium projektu Włodzimierza Senety
Fot.: Jakub Certowicz

Ogród ginących roślin świata to nowy dział Arboretum SGGW w Rogowie, miejsca wyjątkowego na botanicznej mapie Polski. Dodanie nowej kompozycji o bogatym programie do tej wyśmienicie spatynowanej, mającej niebywały klimat przestrzeni było wyzwaniem. Wpisać się nienachalnie, ale ciekawie i zauważalnie, „dobrze dodać, dopełnić” – to był cel. Wyzwanie stanowiło również uzyskanie takiej kompozycji założenia, która będzie spójna na całej długości wąskiego, linearnego ogrodu i wraz z sąsiednim alpinarium oraz jego układem wodnym stworzy jedną całość, a w połączeniu z dużym stawem wyraźnie zdefiniuje wnętrze parkowe.

Ideą ogrodu jest powolne i delikatne wyłanianie się założenia – dosłownie i w przenośni – z „matki ziemi”. Z kolei idea kształtowania architektury ogrodowej opiera się na zastosowaniu klasycznych elementów, takich jak wgłębnik, rabaty roślinne, donice, oczka wodne, trejaż, pergola oraz altana, i autorskiej próbie ich interpretacji, przetworzenia, innego twórczego zastosowania oraz skondensowania. W ogrodzie zaprojektowaliśmy hybrydę klasycznego wgłębnika ogrodowego ze skalniakiem, a tradycyjne, niskie rabaty przekształcają się stopniowo w donice roślinne. Założenie zamyka wznoszący się po łuku przestrzenny „obiekt ogrodowy”. Połączony w jedną, komplementarną całość, ma cechy charakterystyczne dla kilku podstawowych elementów stosowanych w architekturze krajobrazu. Jego pawilonowa, wyraźnie horyzontalna forma jest połączeniem trejażu, pergoli i altany ogrodowej. Pawilon powoli wznosi się ażurem trejażo-pergoli, przechodząc w pełny dach charakterystyczny dla wypoczynkowych altan. Obiekt wnika w las delikatnie opadającym dachem, który przymyka perspektywę, definiując koniec pawilonu oraz koniec przestrzeni nowego ogrodu.

Tagi:
Autor: Jacek Krych
Postogrodowość – o nowym pawilonie w Rogowie Beata J. Gawryszewska Postulowana przez posthumanistów równoważność ludzkich i nieludzkich podmiotów pozwala postrzegać współczesny krajobraz kulturowy, a z nim parki i ogrody, wielopodmiotowo. Ogród botaniczny, w którym każda roślina jest prezentowana jako indywidualna i tak samo jak inne wartościowa, zdaje się kwintesencją wielopodmiotowości. W Ogrodzie ginących roślin świata, nowej części arboretum SGGW w Rogowie, ta zasada została jednak przeniesiona na metapoziom. Podziwiając z oddali wyłaniającą się z ziemi kolekcję, zwiedzający zdaje się zarówno obserwatorem, jak i obserwowanym przez ginące rośliny – pisze Beata J. Gawryszewska.
Arboreta dziś – Tomasz Żylski Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa rośnie też popularność arboretów i ogrodów botanicznych. Współczesne parki tego typu coraz częściej pełnią nie tylko funkcje naukowo-badawcze, ale również rekreacyjne, stanowiąc alternatywę dla turystyki masowej – pisze Tomasz Żylski
Ogród w domu Powierzchnia terenów zielonych przypadająca na jednego mieszkańca nie bez przyczyny jest ważnym wskaźnikiem jakości życia w miejskich aglomeracjach. To nie tylko parki, skwery i zieleńce, ale coraz częściej także miejskie ogrody zakładane przez pasjonatów i aktywistów. Hobby to pełni oczywiście funkcje utylitarne (własne zioła czy warzywa), jednak pozwala też zaspokoić wiele innych potrzeb. Architekci coraz częściej proponują wprowadzenie zieleni do wnętrza domu, a powstały w ten sposób ogród staje się jego integralną częścią.
Wystawa ogrodnicza "Zieleń to Życie" i seminarium z brytyjskim architektem krajobrazu Chrisem Beardshawem W czwartek, 28 sierpnia 2014 r., rozpocznie się kolejna, 22. już edycja międzynarodowej wystawy ogrodniczej Zieleń to Życie. Udział zapowiedziało 250 wystawców z 11 krajów. W programie również warsztaty i seminarium z brytyjskim ogrodnikiem i architektem krajobrazu Chrisem Beardshawem
II Festiwal Ogrodowy w Bolestraszycach Już w sobotę 30 czerwca rozpocznie się II Festiwal Ogrodowy w Arboretum Bolestraszyce koło Przemyśla. W porównaniu do ubiegłorocznego festiwalu zainicjowanego przez Katedrę Sztuki Krajobrazu SGGW, kolejna edycja prezentuje bardziej rozbudowany program