Oliwa 501 - nagrodzony biurowiec wygląda jak kilka mniejszych budynków w różnych stylach

2024-11-04 16:26

Oliwa 501 projektu pracowni Grupa 5 Architekci otrzymała tegoroczną nagrodę SARP w kategorii Budynek biurowy, oświaty lub administracji. Najbardziej zagorzali tradycjonaliści wśród internautów nie odróżnili go od otaczającej starej architektury. Ma też potencjalnie ikoniczny fragment, który mniej im się spodobał.

Spis treści

  1. Historyczne otoczenie - jak architekci odpowiedzieli na to wyzwanie projektowe
  2. Budynek nawiązuje elementami formy do historii miejsca
  3. W stylu nowoczesnym jest jeden fragment i dostępny z ulicy dziedziniec budynku
  4. Szczegółowe dane realizacji
Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany

Historyczne otoczenie - jak architekci odpowiedzieli na to wyzwanie projektowe

Budynek został wzniesiony wśród historycznej zabudowy Gdańska-Oliwy. Graniczy z kilkoma ulicami, z których każda ma swój własny klimat. W jego architekturze znajdziemy nawiązania zarówno do charakteru zabudowanej kamienicami wielkomiejskiej Alei Grunwaldzkiej, jak i do ulicy Poczty Gdańskiej, przywołującej nastrój podmiejskiego kurortu, ze starym drzewostanem i ciągnącymi się wzdłuż niej willami miejskimi.

Architektura Murator Google News
Autor:

Budynek nawiązuje elementami formy do historii miejsca

Bryła nowego domu podzielona została na kilka części i nawiązuje w ten sposób do rytmu i skali dawnych podziałów parcelacyjnych, dających się odczytać w otoczeniu. O ile fasada przylegająca do Alei Grunwaldzkiej ma skośne dachy i klasyczne rytmy - typowe dla wielkomiejskich kamienic, to w głębi ulic Poczty Gdańskiej i Majkowskiego fragmenty elewacji budynku nawiązują do drewnianych wykuszy i ganków, charakterystycznych dla obecnej w okolicy kameralnej historycznej zabudowy.

W celu uzyskania zróżnicowanej architektury elewacje zaprojektowano z kilku materiałów - od płyt wapiennych, poprzez szlachetny gładki tynk z dodatkiem miki do ceramicznej dachówki.

- informują projektanci. Wydaje się jednak, że użycie tradycyjnych, szlachetnych materiałów stanowi również dodatkowy czynnik, dzięki któremu nowa budowla wpisuje się dobrze w otaczający krajobraz. Takie materiały nie tylko zawsze podnoszą jakość budynku, ale użyte w kontekście historycznej polskiej zabudowy z pewnością powodują, że podświadomie odbieramy budynek jako dopasowany.

W stylu nowoczesnym jest jeden fragment i dostępny z ulicy dziedziniec budynku

Utrzymane w historyzującej stylistyce elewacje budynku kontrastują z na wskroś współczesnym charakterem ogólnodostępnego, kameralnego wewnętrznego dziedzińca. Dla tej okolicy Gdańska charakterystyczna jest kameralna zabudowa.

Częścią budynku jest także wyróżniający się, szklany segment w czerwoną kratę - śmiały akcent, który - zgodnie z zamysłem wyodrębniania części, odpowiadających dawnym podziałom parceli - wygląda trochę jak osobny budynek.

Czytaj też:

Szczegółowe dane realizacji

Budynek ma przeznaczenie biurowe i jest siedzibą trójmiejskiej firmy deweloperskiej.

Powierzchnia użytkowa: 5400 m2

Inwestor: Moderna Holding

Projekt: 2019-2020

Realizacja: 2022-2023

Lokalizacja: Gdańsk, al. Grunwaldzka

Czytaj też:

Podcast miejski
Flip Springer. Architektura ma kłopot