Architektura MuratorRealizacjeOsiedle SBM Torwar w Warszawie

Osiedle SBM Torwar w Warszawie

Urbanistyka zespołu jest prosta i czytelna, tak naturalna, że czuje się jej zrośnięcie z tym miejscem. To jest miara dobrej architektury niezależnie od jej skali. Zespół wtapia się w otoczenie i nawiązuje z nim dialog. Widoczny jest tu wysokiej klasy warsztat projektanta i autorski detal – pisze Andrzej Bulanda.

Osiedle SBM Torwar w Warszawie
Symbolicznym wejściem na teren zespołu jest budynek usługowo-handlowy od ulicy Ludnej, ukształtowany jako dopełnienie XIX-wiecznej pierzei i tworzący urbanistyczną bramę; Fot. Marcin Czechowicz
Osiedle SBM TorwarWarszawa, rejon ulic Solec, Ludna, Wilanowska
AutorzyKuryłowicz & Associates, architekt Ewa Kuryłowicz (generalny projektant pracowni)
Główny projektant:architekt Stefan Kuryłowicz (do 2011), architekt Tomasz Gientka
Zespół projektowyarchitekci Magda Krześniak, Karolina Miklaszewska, Marek Pianko, Michał Tęskny, Piotr Kuczyński (architekt sprawdzający)
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates, architekci Karolina Miklaszewska
Architektura krajobrazuWizual Projekt
KonstrukcjaBiuro Projektów Budownictwa
Generalny wykonawcaFundamental Group
InwestorSBM Torwar
Projekt (data)2005–2015
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano
Budynki mieszkalne (ABC):Powierzchnia terenu: 7997 m² Powierzchnia zabudowy: 5480 m² Powierzchnia użytkowa: 12 739 m² Powierzchnia całkowita: 15 178 m² Powierzchnia mieszkań: 6403 m² Powierzchnia usług: 268 m² Kubatura brutto: 62 703 m³ Liczba mieszkań: 83 Powierzchnia mieszkań: od 38m² do 170 m²
Budynek handlowo-biurowo- -usługowy (D):Powierzchnia terenu: 761 m² Powierzchnia zabudowy: 454 m² Powierzchnia użytkowa: 1101 m² Powierzchnia całkowita: 1142 m² Powierzchnia administracyjno- -usługowa: 701 m² Kubatura brutto: 3711 m³

Nieważne, czy budynek jest stary czy nowy – ważne, żeby się czuło, że stoi tu od zawsze, powiedział kiedyś Renzo Piano. Zespół mieszkalno-usługowy zlokalizowany na warszawskim Powiślu – obecnie modnej dzielnicy, przeżywającej swój renesans – to rzadki w twórczości Kuryłowicz & Associates przykład architektury podporządkowanej całkowicie otoczeniu. Architektura tła, będąca wynikiem analizy miejsca, wzbogacająca i porządkująca ważny, choć zaniedbany fragment miasta, jest udaną próbą rewitalizacji Powiśla. Jest to też kreacja nowej współczesnej jakości w miejscu, które wskutek powojennej urbanistyki zatraciło tożsamość. Nadal brakuje podobnych prób „zszywania fragmentów” miasta poprzez jego dogęszczanie. Projekt ten ma długą historię. Pracę nad nim rozpoczęto w roku 2005, jeszcze pod bezpośrednim kierunkiem Stefana Kuryłowicza. Zespół składa się z czterech budynków – trzech mieszkalnych i jednego usługowohandlowego. Operuje niewielką skalą i jest próbą uporządkowania fragmentu ulicy Solec od strony Ludnej do Rynku Soleckiego. Było to zadanie niezwykle trudne z uwagi na dominujący i narzucony w okolicy układ przestrzenny, tj. swobodną kompozycję punktowców z lat 70. XX wieku z wszechobecną bujną zielenią. W wyniku tej interwencji teren ten ma szanse odzyskać cechy miejskie w dobrym tego słowa znaczeniu i stać się klimatyczną częścią Powiśla z kulminacją w obszarze Rynku Soleckiego. Symbolicznym wejściem do zespołu od ulicy Ludnej jest budynek usługowo-handlowy ukształtowany jako dopełnienie XIX-wiecznej pierzei i tworzący urbanistyczną bramę. To on stanowi wyróżnik całego zespołu, choć jego formalny i estetyczny związek z resztą kompleksu jest luźny – w przeciwieństwie do części mieszkalnej ukształtowano go w sposób bardzo dynamiczny i ekspresyjny, z elewacjami zaprojektowanymi totalnie i bezkompromisowo z kortenu.

Osiedle SBM Torwar w Warszawie
Osiedle Torwar składa się z trzech budynków mieszkalnych i budynku biurowo-usługowego; jako wykończenie budynków zastosowano szlachetne, trwałe materiały – wapień i miedzianą blachę oraz tynk; Fot. Marcin Czechowicz

Realizacja w tym kształcie nie byłaby możliwa bez świadomego inwestora. Spółdzielnia Budowlano- Mieszkaniowa TORWAR to przedsiębiorstwo szczególne. To jej strategia doprowadziła do powstania założenia o takich, a nie innych parametrach. Ma duże i cenne tereny w centrum Warszawy, z których postanowiła uczynić wartość przez dogęszczanie własnych osiedli, uzyskując w ten sposób mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach. Przy czym projektanci nowo powstających obiektów nie poszukują PUM-u za wszelką cenę kosztem przestrzeni wspólnych, a podejmują wyważone próby uzupełniania istniejących zespołów. Procesom tym musi towarzyszyć redukcja terenów zielonych. Tych powstawało w latach wcześniejszych, jak na centrum miasta, nawet za dużo, co rozbijało zwartość kompozycyjną układu miejskiego. Osiedle jest otwarte, jego nowa struktura włącza się w sieć starych powiązań tworząc z nią spójną całość. Urbanistyka zespołu jest prosta i czytelna, tak naturalna, że czuje się jej zrośnięcie z tym miejscem. To jest miara dobrej architektury niezależnie od jej skali.

Osiedle SBM Torwar w Warszawie
Partery obiektów mieszkalnych wyposażone są w miedziane perforowane okiennice, co łączy je formalnie z budynkiem wejściowym; Fot. Marcin Czechowicz

Zespół wtapia się w otoczenie i nawiązuje z nim dialog. Widoczny jest tu wysokiej klasy warsztat projektanta i autorski detal. Kształty budynków są proste, choć nie pozbawione ozdobników, takich jak tektonicznie zdynamizowane szczyty wyróżnione aplikacjami materiałowymi. Dobór materiałów elewacyjnych wydaje się bardzo konsekwentny i dopracowany, bez manierycznych udziwnień dobrze znanych z wielu dzisiejszych realizacji mieszkaniowych. Tworzywa są szlachetne i ponadczasowe. Ciekawym rozwiązaniem, pokazującym hierarchię wartości projektowych, jest koncepcja parterów i wyeliminowanie prywatnych ogródków na rzecz przestrzeni wspólnych i zielonych. Obiekty mieszkalne w parterach wyposażone są w miedziane perforowane okiennice, co łączy je formalnie z budynkiem wejściowym. Parking podziemny jest łącznikiem między wszystkimi elementami zespołu. Poza starannie zaprojektowanymi przestrzeniami o wyrazistej i mocnej estetyce, umieszczono tu galerię reprodukcji sztychów i zdjęć pokazujących historię Powiśla, czyniąc z wnętrza czysto technicznego i funkcjonalnego przyjazną uliczkę. Warszawskie Powiśle zyskało nowy wartościowy fragment zabudowy – zaczątek kolejnych działań w rejonie Rynku Soleckiego. Widać, że nie trzeba odgradzać tego, co nowe od reszty świata. Słowa uznania za odwagę, konsekwencję i próbę pójścia pod prąd. Projekt pokazuje, że nie potrzeba krzyczeć, aby być zauważonym – architektura tła im spokojniejsza tym lepsza.

Osiedle SBM Torwar w Warszawie
Osiedle nie jest grodzone, nawiązuje wysokością do sąsiadującej zabudowy, przez co naturalnie wtapia się w krajobraz; widok od ulicy Solec; po lewej kościół pw. Świętej Trójcy; Fot. Marcin Czechowicz

Założenia autorskie

Osiedle SBM Torwar, zlokalizowane przy zbiegu ulic Solec i Ludna na działce należącej do spółdzielni, składa się z trzech budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym oraz budynku wielofunkcyjnego. W związku z lokalizacją w śródmiejskiej strefie, w rejonie skarpy warszawskiej i istniejącej zieleni parkowej, dążono do uzyskania wysokich walorów architektonicznych, zarówno poprzez wpisującą się w otoczenie formę oraz skalę zabudowy, jak i zastosowanie szlachetnych, trwałych materiałów wykończeniowych – wapienia, tynku, miedzianej blachy. Otwory okienne wypełniono stolarką o wysokich parametrach technicznych, w tym akustycznych, szczególnie w elewacjach od strony ulic Solec i Ludnej. W oknach tych, na balkonach i obrzeżach tarasów zastosowano balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniami z przeźroczystego szkła bezpiecznego. Ściany zewnętrzne powierzchni usługowych na parterze oraz wejścia do budynków zostały wykonane w ślusarce aluminiowej ze szkleniem przeciwwłamaniowym. Wysokość budynku handlowo-usługowo-biurowego nawiązuje do sąsiednich istniejących obiektów. Jego rozczłonkowana, dynamiczna bryła w okładzinie ze stali korten, z jednej strony współgra z uporządkowaną, zwartą pierzeją domów ul. Ludnej, z drugiej zaś sygnalizuje łączność z położonym w głębi osiedlem, gdzie elewacje wykończone są miedzią w podobnym kolorze. Gabaryty obiektu wielofunkcyjnego i podwyższenie ściany ostatniej kondygnacji pozwoliły na uzyskanie właściwych proporcji sąsiadujących ze sobą w ostrej granicy budowli. Inwestor, świadomy atutów lokalizacji pawilonu w reprezentacyjnej części miasta, dążył do zrealizowania budynku służącego nie tylko mieszkańcom osiedla, ale też wszystkim warszawiakom – pawilonu wyróżniającego się wysokimi walorami funkcjonalnymi, estetycznymi i jakościowymi, w harmonijny sposób porządkującego i uzupełniającego ten fragment Powiśla.

Tomasz Gientka

Tagi:
Warszawa ma standardy. Kampania informacyjna na temat dostępności architektonicznej Warszawa rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Cel to miasto w pełni dostępne dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.