Architektura MuratorRealizacjeOśrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem

Ośrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem

Dawny ośrodek wczasowy z lat 70. został prawie całkowicie przebudowany. Autorzy zachowali jednak to, co w pierwotnym założeniu było najcenniejsze, w tym charakterystyczny plan zapewniający obiektom demokratyczny widok na jezioro – pisze Agnieszka Skolimowska.

Ośrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem
Widok od strony południowej. Fot. dzięki uprzejmości Lemon Resort Spa
Lemon Resort SpaGródek nad Dunajcem 83
AutorzyPaprocki Biuro Projektów (obecnie Paprocki architekci), architekci Marcin Paprocki, Paweł Waśko
InwestorGrupa Nokturn
Powierzchnia całkowita:8225 m² (w tym budynki mieszkalne: 6025 m², budynek SPA: 2200 m²)
Kubatura:33 685 m³ (w tym budynki mieszkalne: 25 245 m³, budynek SPA: 8440 m³)
Projekt (data)2010–2012
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjinie podano

Hotel Lemon Resort Spa leży na wąskim cyplu wcinającym się w wody Jeziora Rożnowskiego. Pierwszy ośrodek wczasowy w tym miejscu zrealizowano w latach 1970-1975 według projektu Lecha Skirzyńskiego, jako jeden z wielu obiektów rekreacyjnych wznoszonych dla pracowników zakładów przemysłowych w ramach polityki turystycznej władz PRL. Dawne założenie zaprojektowano na wzór niewielkiego osiedla z przemyślanym układem urbanistycznym, dogodną komunikacją pieszą oraz wewnętrznymi przestrzeniami wspólnymi. 47 parterowych budynków, stołówkę ze świetlicą, kawiarnię oraz obiekty techniczne rozmieszono w pięciu segmentach na planie litery V, eksponując krajobrazowe walory lokalizacji. Dzięki zwróceniu wszystkich okien w stronę jeziora, przebywającym tu wczasowiczom zapewniono demokratyczny dostęp do widoków. Dolne części domów obłożono charakterystycznymi otoczakami, wyższe otynkowano i pomalowano.

W 2010 roku podupadający ośrodek kupił prywatny inwestor. W ramach zaplanowanej przez niego przebudowy i rozbudowy architekci zaprojektowali dwa typy obiektów: tzw. cygara, czyli nadbudowy w postaci prostopadłościennych brył z oknami skierowanymi na dwie strony jeziora, oraz proste pudełka poprzedzone obszernymi tarasami. Również dawna stołówka została powiększona i przystosowana do funkcji hotelowych. Całe założenie poprzedził nowy obiekt, w którym zlokalizowano recepcję, restaurację i spa. Elewacjom nadano jednorodny wygląd, pokrywając je tynkiem w dwóch odcieniach szarości – jasnym w niższych partiach i ciemniejszym powyżej. Po przebudowie łączna powierzchnia zespołu zwiększyła się o połowę i wynosi dziś 3640 m2. Z pierwotnej substancji pozostawiono jedynie stropy i fundamenty, zachowano jednak to, co najcenniejsze – charakterystyczny plan, korytarze piesze pod budynkami (niestety dziś częściowo zagrodzone) i przebiegające pomiędzy nimi ścieżki. Pomimo ograniczonego budżetu, realizacja jest udanym przykładem tego, w jaki sposób tchnąć nowe życie w powojenną architekturę.

Tagi:
Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.
Hotel na Wyspie Spichrzów Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji Holiday Inn Gdańsk - City Centre projektu RKW Architektur + piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.