Architektura MuratorRealizacjeOśrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem

Ośrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem

Dawny ośrodek wczasowy z lat 70. został prawie całkowicie przebudowany. Autorzy zachowali jednak to, co w pierwotnym założeniu było najcenniejsze, w tym charakterystyczny plan zapewniający obiektom demokratyczny widok na jezioro – pisze Agnieszka Skolimowska.

Ośrodek Lemon Resort Spa w Gródku nad Dunajcem
Widok od strony południowej. Fot. dzięki uprzejmości Lemon Resort Spa
Lemon Resort SpaGródek nad Dunajcem 83
AutorzyPaprocki Biuro Projektów (obecnie Paprocki architekci), architekci Marcin Paprocki, Paweł Waśko
InwestorGrupa Nokturn
Powierzchnia całkowita:8225 m² (w tym budynki mieszkalne: 6025 m², budynek SPA: 2200 m²)
Kubatura:33 685 m³ (w tym budynki mieszkalne: 25 245 m³, budynek SPA: 8440 m³)
Projekt2010–2012
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjinie podano

Hotel Lemon Resort Spa leży na wąskim cyplu wcinającym się w wody Jeziora Rożnowskiego. Pierwszy ośrodek wczasowy w tym miejscu zrealizowano w latach 1970-1975 według projektu Lecha Skirzyńskiego, jako jeden z wielu obiektów rekreacyjnych wznoszonych dla pracowników zakładów przemysłowych w ramach polityki turystycznej władz PRL. Dawne założenie zaprojektowano na wzór niewielkiego osiedla z przemyślanym układem urbanistycznym, dogodną komunikacją pieszą oraz wewnętrznymi przestrzeniami wspólnymi. 47 parterowych budynków, stołówkę ze świetlicą, kawiarnię oraz obiekty techniczne rozmieszono w pięciu segmentach na planie litery V, eksponując krajobrazowe walory lokalizacji. Dzięki zwróceniu wszystkich okien w stronę jeziora, przebywającym tu wczasowiczom zapewniono demokratyczny dostęp do widoków. Dolne części domów obłożono charakterystycznymi otoczakami, wyższe otynkowano i pomalowano.

W 2010 roku podupadający ośrodek kupił prywatny inwestor. W ramach zaplanowanej przez niego przebudowy i rozbudowy architekci zaprojektowali dwa typy obiektów: tzw. cygara, czyli nadbudowy w postaci prostopadłościennych brył z oknami skierowanymi na dwie strony jeziora, oraz proste pudełka poprzedzone obszernymi tarasami. Również dawna stołówka została powiększona i przystosowana do funkcji hotelowych. Całe założenie poprzedził nowy obiekt, w którym zlokalizowano recepcję, restaurację i spa. Elewacjom nadano jednorodny wygląd, pokrywając je tynkiem w dwóch odcieniach szarości – jasnym w niższych partiach i ciemniejszym powyżej. Po przebudowie łączna powierzchnia zespołu zwiększyła się o połowę i wynosi dziś 3640 m2. Z pierwotnej substancji pozostawiono jedynie stropy i fundamenty, zachowano jednak to, co najcenniejsze – charakterystyczny plan, korytarze piesze pod budynkami (niestety dziś częściowo zagrodzone) i przebiegające pomiędzy nimi ścieżki. Pomimo ograniczonego budżetu, realizacja jest udanym przykładem tego, w jaki sposób tchnąć nowe życie w powojenną architekturę.

Tagi:
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].