Architektura MuratorRealizacjeOświetlenie pod górę. Kolej górska w Innsbrucku

Oświetlenie pod górę. Kolej górska w Innsbrucku

Nowoczesne rozwiązanie oświetlenia oraz niecodzienna forma ukończonej niedawno liniowej kolei górskiej w Innsbrucku to kolejny architektoniczny majstersztyk autorstwa Zahy Hadid.

fotka z /zdjecia/B1_Hungerburgbahn_Zumtobel_big.jpg
Hungerburg kolej linowaInnsbruck
AutorzyZaha Hadid Architekci, Londyn
InstalacjeProjekt oświetlenia: Zaha Hadid Architekci, Londyn Rozwiązanie oświetlenia: Zumtobel Oświetlenie GmbH, Dornbirn
Generalny wykonawcaMalojer Baumanagement, Innsbruck
Inwestor Nordpark Errichtungs- und Betriebs GmbH
Data realizacji (koniec)2007

Nowa kolej linowa przewozi pasażerów prosto z centrum Innsbrucka do stacji Hungerburg i dalej na wysokość ponad 2200 metrów skąd roztacza się panoramiczny widok Alp. Kolej stała się nowym punktem orientacyjnym, na mapie miasta. Projekt z góry zdeterminowany był sytuacją narzuconą przez środowisko. W efekcie powstał obiekt, który wpisuje się w alpejski krajobraz. Architektoniczny projekt czterech kolejnych stacji jest spójny.
Wyszukana bryła dachu na kształt muszli, płynnie zmienia formę. Charakterystyczne pofałdowania oraz zakrzywienia, przekrywają wejście.
Plastyczna struktura wsparta jest na betonowych cokołach. Lekką konstrukcję przekrywa termiczna, szklana powłoka, pomalowana wewnątrz na biało. Wieczorem stacja zamienia się w pokaz iluminacyjny. Celowym efektem jest rozświetlony system poręcz zaopatrzony w diody elektroluminescencyjne.

Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.
Matematyczna galeria Zahy Hadid Przy projektowaniu wystawy o matematyce inspiracją dla Zahy Hadid były prądy powietrza wywoływane przez unoszący się samolot. Otwarta w grudniu w londyńskim Muzeum Nauki Mathematics: The Winton Gallery jest jedyną stale dostępną muzealną ekspozycją stworzoną przez znaną architektkę.
Drewniany stadion od Zaha Hadid Architects Pracownia Zaha Hadid Architects wygrała konkurs na projekt stadionu klubu Forest Green Rovers w Stroud w Wielkiej Brytanii. Powstanie najbardziej ekologiczny obiekt tego typu na świecie.
Budynek administracyjny portu w Antwerpii Obiekt powstał w wyniku przebudowy dawnego gmachu straży pożarnej. Nad historycznym obiektem zrealizowano pięciokondygnacyjną bryłę, opartą na dwóch żelbetowych filarach oraz grupie czterech pochylonych, stalowych kolumn. Jej geometria nawiązuje do kadłuba statku, ale dzięki pofalowanej elewacji z trójkątnych elementów o różnej przezierności przypomina też nieco diament, z których szlifowania Antwerpia słynie od wieków.
City Life w Mediolanie. Apartamenty projektu Zahy Hadid City Life to jedno z największych przedsięwzięć architektoniczno-urbanistycznych ostatnich lat w Mediolanie. Projektantami budynków wchodzących w skład wielofunkcyjnego kompleksu są Zaha Hadid, Arata Isozaki oraz Daniel Libeskind. Całość zostanie ukończona w 2018 roku.
Dom jest centrum świata - rozmowa z Marcinem Steindlem i Janem Karpielem Bułecką O architekturze Podhala, współpracy z Zahą Hadid oraz o współczesnym ujęciu tradycyjnego budownictwa drewnianego opowiadają architekci Marcin Steindel i Jan Karpiel Bułecka.