Architektura MuratorRealizacjePijalnia piwa w Lublinie

Pijalnia piwa w Lublinie

Jednym z etapów rewitalizacji XIX-wiecznego browaru było odtworzenie istniejącej tam niegdyś pijalni piwa. Nowa organizacja przestrzeni sprawiła, że miejsce to szybko stało się popularne wśród lublinian – pisze Tomasz Michalak.

Pijalnia piwa, Marcin Czechowicz
Pijalnia piwa w Lublinie, fot.: Marcin Czechowicz
Perłowa Pijalnia PiwaLublin, ulica Bernardyńska 15
AutorzyProjekt Praga; architekci Marcin Garbacki, Karolina Tunajek (architekci prowadzący), Katarzyna Pyka, Zuzanna Bujacz, Piotr Lutarewicz
Generalny wykonawcaJA-HO – Firma remontowo-budowlana i Tomasz Bartyzel – Pracownia Metaloplastyki i Kowalstwa
InwestorPerła – Browary Lubelskie S.A.
Powierzchnia użytkowa195.0 m²
Powierzchnia sali107 m²
Projekt (data)2013-2014
Data realizacji (koniec)2014

Założony przez Karola Vettera w 1846 roku na miejscu klasztoru oo. Reformatów browar zlokalizowany jest na stromej skarpie w ścisłym centrum Lublina. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono, a od 1992 roku stopniowo przechodził w ręce prywatne.

Piwo warzono tu do 2001 roku. Potem całość produkcji przeniesiono w inną część miasta. Przez lata funkcje browaru pełniły pomieszczenia klasztoru i nowo powstające budynki. W gęsto zabudowanej przestrzeni, skupionej wokół dwóch dziedzińców znalazły się również mieszkania komunalne. Właściciel browaru, świadomy wartości posiadanych nieruchomości zdecydował się na stworzenie przestrzeni nie tylko na potrzeby własnej administracji. Decyzja o zaaranżowaniu w części nieruchomości miejsc niezwiązanych z produkcją piwa poszerza kulturalne, towarzyskie i gastronomiczne możliwości duszącego się w staromiejskich murach Lublina.

Pijalnia piwa w Lublinie
Perłowa Pijalnia Piwa w Lublinie, widok z zewnątrz, fot.: Marcin Czechowicz

Pierwszym pomysłem było uruchomienie letniego plenerowego kina. Jego sukces pozwolił na kolejne działania. Analizę możliwości i określenie pomysłu na funkcjonowanie całości zespołu dawnego browaru powierzono warszawskim architektom z grupy Projekt Praga. Stworzyli oni studium, na podstawie którego realizowane są kolejne etapy adaptacji wnętrz i przestrzeni zewnętrznych dawnego klasztoru.

W skrzydle przylegającym do ulicy Bernardyńskiej odtworzono istniejącą tam wcześniej pijalnię piwa. Nowa organizacja przestrzeni sprawiła, że miejsce to szybko stało się popularne wśród lublinian.

Perłowa Pijalnia to jedno, otwarte pomieszczenie. Jego głównym elementem jest długi owalny kontuar, nad którym zawieszono powtarzający jego obrys neon. Centralne miejsce wykonanego ze stali baru zajmują krany z piwem. Nad barem zawieszono półkę, w której schowane są przewody wentylacyjne. Ściany, okna wychodzące na ulicę i drzwi do toalet pokryte są dębowymi lamelami umieszczonymi w równym rytmie. Za takimi drzwiami schowane jest też zaplecze o powierzchni około 100 m2, w którym znajduje się w pełni wyposażona kuchnia pozwalająca przygotowywać posiłki „slow food”.

Jednak to jedna z wad wnętrza pijalni pozwoliła na osiągnięcie najciekawszego efektu. Ze względu na małą wysokość pomieszczenia, projektanci zdecydowali się na wykonanie sufitu z lustrzanych paneli. Odbijają się w nim pionowe żaluzje, trzy rzędy brązowych butelek ustawionych nad barem, zamocowane na suficie punktowe oświetlenie, i przede wszystkim, ludzie. Siedzący przy barze, stojący przy nim w grupach, często spoglądający w górę na własne odbicia, robiący sobie zdjęcia. Kolejne, realizowane już, fragmenty projektu to adaptacja pomieszczeń biurowych, zaprojektowanie apartamentów na wynajem oraz zaaranżowanie ogródka pijalni na dziedzińcu.

Dotychczasowe działania sukcesywnie otwierają browar na miasto, odbywają się tu m. in. ogólnopolskie plenerowe imprezy. Pozwala to wierzyć w realizację całości wizji stworzonej dla lubelskiego browaru przez Projekt Praga.

WZORY LUBLINA: seria patternów inspirowanych detalami miasta Detale ikonicznych budynków Lublina stały się inspiracją dla architekta krajobrazu Tomasza Smutka do opracowania specjalnej kolekcji wzorów. Projekt powstał w ramach stypendium prezydenta Lublina.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie – wyniki konkursu Warszawska pracownia WXCA we współpracy z nowojorskim biurem Ralph Appelbaum Associates zwyciężyła w konkursie na projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Na potrzeby nowo utworzonej placówki przeznaczono zabytkowy Pałac Lubomirskich.
Lublin: alternatywne opowieści o mieście Co wybieramy z bogatego zasobu naszej przeszłości, by opowiadać o mieście? Jakie narracje tworzymy, by dać poczucie przynależności i tożsamości mieszkańcom? Jakie oblicze miasta w ten sposób pokazujemy? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć badacze i animatorzy kultury na seminarium z cyklu Potencjał dziedzictwa.
Rozbudowa Portu Lotniczego Lublin Wkrótce rozpocznie się rozbudowa Portu Lotniczego Lublin w Świdniku według projektu pracowni ARÉ. Powierzchnia obiektu zwiększy się o prawie 2,2 tys. m2.
startARCHITEKCI: projekty studenckie w CSK w Lublinie W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie studenci Politechniki Lubelskiej przedstawią obronione w 2017 roku na Wydziale Budownictwa i Architektury projekty dyplomowe. Już 14 lutego otwarcie wystawy, której patronem jest Architektura-murator.