Nowe życie zabytku

Powrót kawiarni w alei Zwycięstwa w Gdańsku. Trwa modernizacja zabytkowego obiektu, w którym mieściła się popularna Café Halbe Allee

2023-12-21 13:51

Już w przyszłym roku w zabytkowym budynku przy alei Zwycięstwa w Gdańsku może zacząć działać nowa kawiarnia. Przed wojną w tym miejscu mieściła się popularna Café Halbe Allee.

Historyczny budynek z przeszklonym pawilonem przy dzisiejszej al. Zwycięstwa 43a w Gdańsku powstał pod koniec XIX wieku. Od 1903 roku aż do końca II wojny światowej działała w nim popularna kawiarnia Halbe Allee (niem. Połowa Alei), znana nie tylko z wyśmienitej kuchni regionalnej, ale też organizowania zawodów sportowych. Po wojnie obiekt wielokrotnie przebudowywano, pełnił również różne funkcje. Ostatnio mieścił m.in. sklep spożywczy i klinikę dentystyczną.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Budynek Café Halbe Allee w Gdańsku

i

Autor: fotopolska.eu https://fotopolska.eu/

W 2020 roku Gdańskie Nieruchomości rozstrzygnęły przetarg na projekt modernizacji budynku i przywrócenia mu dawnej funkcji usługowo-gastronomicznej. Zwyciężyła lokalna pracownia Architeka Tomasza Karpowicza.

Remont rozpoczął się wiosną 2023 roku. Obejmował m.in. zlikwidowanie wtórnych podziałów przestrzeni wewnętrznej oraz renowację i rekonstrukcję drewnianych detali architektonicznych oraz stolarki. Odtworzono układ szachulcowy ścian z krzyżulcami w strefach podokiennych i płycin nadokiennych od strony zewnętrznej. Budynek docieplono od wewnątrz i dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przed kawiarnią, zgodnie z archiwaliami, zaprojektowany został ponadto dziedziniec oraz taras, na którym działać będzie letni ogródek.

Budynek Café Halbe Allee w Gdańsku

i

Autor: fotopolska.eu https://fotopolska.eu/

Zakończenie wszystkich prac przewidziano na trzeci kwartał 2024 roku. Przeprowadzenie konkursu na przyszłego użytkownika, który zgodnie z założeniami projektu zdecyduje się w tym miejscu prowadzić działalność restauracyjno-kawiarnianą, planowane jest jeszcze w trakcie trwania remontu – zapowiada Tomasz Sandak, rzecznik Gdańskich Nieruchomości. Jego zadaniem będzie realizacja części prac wykończeniowych zgodnie z wytycznymi projektowymi, ale też z potrzebami przyszłej działalności – dodaje. Wartość inwestycji to ok. 6 mln zł.

Budynek Café Halbe Allee w Gdańsku

i

Autor: fotopolska.eu https://fotopolska.eu/