Architektura MuratorRealizacjeProjektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon „Pauhu”

Projektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon „Pauhu”

Niewielki pawilon „Pauhu” to popis możliwości zastosowania drewna w architekturze parametrycznej. Inspiracją dla ekspresyjnej formy jego wnętrza były prace słynnego fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkali. Pawilon można pozostanie na jednej z ulic Tampere do końca 2016 roku.

Projektowanie parametryczne i drewno - tymczasowy pawilon Pauhu
Fot. © Simo Ulvi

Tampere to miasto w południowej Finlandii, położone pomiędzy jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Co roku odbywa się tu Tampere Architectural Week, mający na celu pobudzenie dyskusji na temat zbudowanego otoczenia człowieka. Tematem przewodnim ubiegłorocznej edycji festiwalu była „Interakcja” – przede wszystkim ta pomiędzy mieszkańcami i architektami.

Drewniany pawilon Pauhu, który umieszczono przy jednej z centralnych ulic Tampere, stał się jedną z centralnych lokalizacji festiwalu – miejscem spotkań i sceną dla różnorodnych wydarzeń. Założeniem jego twórców była jednak przede wszystkim promocja innowacyjnego zastosowania drewna. Obiekt został bowiem zaprojektowany z wykorzystaniem metod algorytmicznych, jako szczegółowy parametryczny model 3D, z którego wywiedziono wszystkie dane konstrukcyjne.

Wnętrze pawilonu wydaje się być wycięte z dużej bryły litego drewna. Efekt ten podkreślono poprzez kontrast kolorów – ciemnego, przypominającego korę na zewnątrz i jasnego w środku. Jedną z inspiracji dla falującej formy wnętrza były prace słynnego fińskiego rzeźbiarza Tapio Wirkkali. Ekspresyjny kształt uzyskano układając obok siebie podłużne kawałki sklejki, które choć wyglądają na podwójnie zakrzywione, w rzeczywistości są płaskimi elementami o zróżnicowanej wysokości i szerokości. Poszczególne fragmenty struktury zostały przymocowane do żłobień w kilku łukach, frezowanych przy pomocy technologii CNC. Na zewnątrz zastosowano ciemne drewniane panele Jukola Industries o wyraźnej, zrytmizowanej fakturze.

Pawilon został wzniesiony w ciągu 8 dni przez grupę studentów, a następnie przetransportowany na miejsce docelowe za pomocą ciężarówki. Pozostanie tu do końca 2016 roku.

Koordynator projektu: Henri Käpynen Architectural design: Toni Österlund (Geometria), Lisa Voigtländer Tampere Architecture Week: Jon Thureson, Tuomo Joensuu, Saana Karala, Henri Käpynen Lighting Design: Heini Ylijoki (Granlund) Construction Specialist: Harri Seelbach (Teeri-Kolmio) Electrics: Antti Pesonen (Kauppahuone Harju)

Studenci: Audrey Daudon, Andrew Davis, Lauri Heino, Aapo Huotarinen, Juuso Iivonen, Kasmir Jolma, Danuta Kiedrowska, Jenni Kinnunen, Magdalena Klimczak, Adrienne Marxreiter, Leonardo Morais, Petra Moravcová, Mari-Sohvi Miettinen, Crystal Nutsch, Martina Pozarova, Paloma Sánches, Heidi Sumkin, Mikko Toivanen, Ana Trigureiro, Manon Vanel, Lassi Viitanen

Sponsorzy: UPM, City of Tampere, Jukola Industries & Siparila, Teeri-Kolmio Oy, Würth, Tikkurila, Pipu, Sähkötalo Harju, Granlund, XYZ dezigns, Epäsuoravalo, BUENAVENTURA, Säätöperustus, Kuljetusliike OT-Kiito, Grolls, Artek, Kotikalustamo, SAFA – Finnish Association of Architects, Puuinfo, Diapol Granite

Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.