Klimatyczna restauracja w Poznaniu

Restauracja OT.Warta w Poznaniu: przedwojenny klimat Łazienek Rzecznych w nowoczesnym wydaniu

2023-07-27 14:37

W zabytkowym budynku Łazienek Rzecznych od grudnia ubiegłego roku działa niewielka restauracja OT.Warta. Za projekt aranżacji przestrzeni odpowiada studio projektowe mode:lina.

Restauracja OT.Warta Poznań, ul. Piastowska 71
Autorzy: mode:lina
Zespół projektowy: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Anna Kazecka-Włodarczyk
Powierzchnia: 200 m²
Realizacja: 2022

Budynek Łazienek Rzecznych wzniesiono przy ul. Piastowskiej w 1925 roku według projektu Jerzego Bogdana Tuszowskiego. Przez lata pełnił funkcję przebieralni przy jednym z ulubionych kąpielisk poznaniaków. Działała tu również restauracja, kasy i stacja pogotowia ratunkowego. W 2019 roku obiekt przeszedł generalny remont, w wyniku którego zaadaptowano go m.in. na biura dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw w ramach Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. Od grudnia ubiegłego roku w Łazienkach Rzecznych działa też niewielka restauracja OT.Warta. Projekt wnętrza opracowało poznańskie studio mode:lina.

Ogólna kolorystyka oraz faktury dobrane do tej przestrzeni swoim klimatem nawiązują do płynącej za oknami rzeki Warty. Z kolei dobór dodatków oraz detale to ukłon w stronę przedwojennej historii – opowiada Anna Kazecka-Włodarczyk, główna projektantka wnętrza restauracji. Autorzy postawili na materiały o dość surowym wyrazie. Uwagę zwraca betonowa posadzka oraz falowana włókno-cementowa płyta dachowa na jednej ze ścian. Delikatna szarość obydwu materiałów została skontrastowana z jasnym odcieniem drewnianych blatów.

Najważniejszym i zarazem najbardziej wyróżniającym się elementem restauracji jest ustawiony centralnie na wprost wejścia lśniący złotem oraz kontrastujący karbowaną czernią obły bar. Jego formę podkreśla zadaszenie wykonane z perforowanej blachy oraz okręgi sufitowe z tego samego materiału, będące reminiscencją tradycyjnych plafonów. Całość uzupełniają zaoblone, patynowane lustra, meble z giętego drewna i rattanu nawiązujące do klimatu przedwojennych restauracji, tapicerka z koniakowej skóry oraz zasłony w kolorze zgaszonej zieleni. Wszystko skąpane w ciepłym, klimatycznym oświetleniu buduje niepowtarzalną atmosferę nowego, nadwarciańskiego lokalu.