Restauracja Stan Surowy w warszawskim Wawrze – pierwsza realizacja młodej pracowni Ggrupa

i

Autor: Archiwum Architektury Restauracja Stan Surowy w Warszawie, proj. Ggrupa projektowa

Restauracja Stan Surowy w warszawskim Wawrze – pierwsza realizacja młodej pracowni Ggrupa

2018-08-24 14:28

Pracownię Ggrupa tworzą trzej absolwenci Politechniki Śląskiej: Paweł Lipiński, Fryderyk Graniczny i Mateusz Frankowski, zwycięzcy ubiegłorocznego konkursu eVolo na wieżowiec przyszłości. Prezentujemy ich pierwszą komercyjną realizację.

Nazwa obiektuRestauracja Stan Surowy
Adres obiektuWarszawa ul. Patriotów 160
AutorzyGgrupa projektowa, architekci Mateusz Frankowski, Paweł Lipiński, Fryderyk Graniczny
Powierzchnia użytkowa120.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Stan Surowy to jednocześnie restauracja serwująca dania inspirowane kuchnią azjatycką, jak i klimatyczny bar, do którego można wpaść wieczorem na drinka. To miejsce założone przez trzech przyjaciół, mających za sobą lata wspólnej pracy na warszawskim rynku gastronomicznym. Do aranżacji wnętrz tego nowo otwartego lokalu zaprosili pracownię Ggrupa, prowadzoną przez znających się jeszcze ze studiów trzech młodych architektów: Pawła Lipińskiego, Fryderyka Granicznego i Mateusza Frankowskiego. Zgodnie z przyszłą nazwą restauracji, studwudziestometrowa przestrzeń restauracji utrzymana jest w surowym, industrialnym stylu. Dominującym materiałem jest beton o różnych wybarwieniach, który pokrywa wszystkie ściany oraz podłogę. Wpisujące się w tę stylistykę instalacje elektryczne i wentylacyjne zostały pozostawione jako odsłonięte, a całość dopełniają stalowe elementy w postaci konstrukcji nad barem oraz podwieszanych sufitów i ścianek z siatki zgrzewanej.

Nawiązań do Azji należy z kolei doszukiwać się w elementach drewnianych i minimalistycznych kompozycjach roślinnych. Meble swoimi równymi podziałami wyznaczają spokojny rytm wnętrza. Drewno dębowe zostało wykorzystane do wykonania zabudowy baru, wypełnień szafek kuchennych, regału, stołów i stołków barowych – tłumaczą architekci, którzy są też autorami wyposażenia.