Biuro firmy doradczej EY w Warszawie. Rozwiązania akustyczne dla nowych form pracy
Przebudowa warszawskiego biura firmy doradczej EY to przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań akustycznych dla nowych typów przestrzeni biurowych.
Przebudowane biuro miało wcielić w życie autorską koncepcję klienta - "Workplace of the Future". Zastosowane rozwiązania akustyczne firmy Armstrong zapewniły komfort pracownikom, jednocześnie znakomicie wpisując się w nowoczesny projekt wnętrza.
Fot.:
Szymon Polański
Biuro firmy doradczej EY, zajmujące powierzchnię 12 tys. m.kw i pierwotnie składające się z 144 gabinetów, przekształcono zgodnie z obowiązującymi trendami w projektowaniu miejsc pracy, tworząc otwartą, jasną przestrzeń zaaranżowaną w nowoczesny sposób. W nowym biurze znalazły się miejsca do pracy indywidualnej i grupowej oraz znacznie rozbudowane pomieszczenia socjalne – na przykład przestronne kuchnie pracownicze czy pomieszczenia z grami (tzw. playroomy).
Przebudowa trwała dwa lata, a na końcowy projekt znaczny wpływ mieli użytkownicy budynku. Zadaniem architektów z firmy Massive Design było połączenie tych różnorodnych wymagań oraz koncepcji i wizji estetycznej klienta w spójną całość. Biuro podzielono na trzy strefy: tradycyjną pracę przy biurku, pracę w skupieniu oraz pracę wspólną (collaboration area). Ta ostatnia stanowi szczególne wyzwanie dla architektów ze względu na nowy model pracy, zakładający współpracę pracowników z różnych działów oraz różne formy spotkań, mniej lub bardziej formalnych. W takiej przestrzeni należy zapewnić komfort akustyczny każdemu z jej użytkowników. Różnorodność zastosowanych systemów zapewniła odpowiednie rozwiązanie dla każdej sytuacji, jak również wprowadziła atrakcyjne elementy wizualne.
Przy otwartych miejscach wspólnej pracy zastosowano wyspy akustyczne z linii Optima Canopy. Podwieszane panele skutecznie pochłaniają dźwięki obiema powierzchniami (górną i dolną). Ich okrągły kształt stanowi atrakcyjny element dekoracyjny, a biała powierzchnia odbijająca światło doświetla pomieszczenie.
Fot.:
Szymon Polański
Pionowe panele Metal Baffles, zastosowane w salach konferencyjnych, to nietypowe rozwiązanie – w takich sytuacjach zazwyczaj używane są płaskie, poziome panele. Ich kolorystyka została zróżnicowana w zależności od pomieszczenia. Pełnią podwójną funkcję – skutecznie pochłaniają dźwięki dzięki wkładom akustycznym z wełny mineralnej, jak również podnoszą zrozumiałość mowy w zastosowanym wnętrzu.
Fot.:
Szymon Polański
W kuchniach pracowniczych, które podczas remontu zostały czterokrotnie powiększone, zamontowano białe ażurowe sufity CELLIO C36, optycznie powiększające pomieszczenie.
Dobrze zaprojektowana akustyka w biurach ma znaczący wpływ na zdrowie i kreatywność pracowników. VANK stale dostosowuje swoje boksy do współczesnych potrzeb. Nowe panele akustyczne tworzone są zgodnie z metodologią Nature Centered Design. Bo zielone biura szanujące naturę to przyszłość. Do nich też będą chcieli wracać pracownicy.
Publikujemy nagranie webinarium „Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników?”. Najnowsze badania, wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Magda Szubert, specjalistka z dziedziny akustyki i psychoakustyki.
Jakie są najskuteczniejsze metody walki z hałasem? Gdzie znajdują się najgłośniejsze i najcichsze miejsca w Polsce? I dlaczego cisza ma dla nas tak duże znaczenie? Już 17 września wyjątkowe wydarzenie on-line organizowane przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Saint-Gobain.
Efektem współpracy polskich projektantów i polskich producentów jest nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniu, ale także wyróżni się w nim ciekawą formą. Poznajcie panele akustyczne EHØ.
Siedziba firmy Trumpf Polska w Warszawie jest przykładem architektury, w której, mimo bardzo prostej formy, zadbano o szlachetność wyrazu i komfort pracowników.