Architektura MuratorRealizacjeShanghai Tower: najwyższy budynek w Chinach i drugi na świecie

Shanghai Tower: najwyższy budynek w Chinach i drugi na świecie

Shanghai Tower to najwyższy w Chinach drapacz chmur, a zarazem drugi po Burdż Khalifa najwyższy budynek świata - Shanghai Tower już wkrótce oddany zostanie do użytku. Na początku sierpnia 2013 roku zakończył się montaż ostatnich elementów konstrukcji

Shanghai Tower: najwyższy budynek w Chinach i drugi na świecie
Shanghai Tower w trakcie realizacji, marzec 2014; fot. Qilei Cai, CC BY-SA 3.0
Shanghai Tower dzielnica Pudong, Szanghaj, Chińska Republika Ludowa
AutorzyM. Arthur Gensler Jr. & Associates, Inc
Generalny wykonawcaShanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. – konsorcjim firm Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., Shanghai Construction Group
InwestorShanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. – konsorcjim firm Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., Shanghai Construction Group
Powierzchnia całkowita380000.0 m²
Projekt2008
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji2,2 mld dolarów

Zakończyły się prace konstrukcyjne w Shanghai Tower, drugim pod względem wysokości budynku na świecie. W budynku mieścić się będą biura, sklepy, restauracje, lokale usługowe i hotel. Na najwyższej kondygnacji znajdzie się taras widokowy, zaś z podziemi prowadzić będzie bezpośrednie połączenie do sieci metra. Projekt amerykańskiego biura architektonicznego Gensler przewiduje instalację windy wznoszącej się na rekordową wysokość 578,5 metra.

Shanghai Tower: współczesna architektura i zrównoważony rozwój?

Choć ochrona środowiska w Chinach wciąż nie jest traktowana poważnie, najbardziej prestiżowe inwestycje projektowane są coraz częściej z uwzględnieniem zasad  zrównoważonego rozwoju. Projektanci podkreślają, że zastosowane przez nich rozwiązania pozwoliły do ograniczenia zużycia stali o 25% w  porównaniu do tradycyjnych projektów w podobnej skali. Część zapotrzebowania na energię pokrywać mają źródła odnawialne; wykorzystywana będzie energia geotermalna i energia wiatru (turbiny wiatrowe). Podwójna szklana elewacja, zbudowana z materiału odbijającego promienie ograniczyć ma konieczność stosowania klimatyzacji.

Najwyższy budynek w Chinach: Shanghai Tower

Shahnghai Tower jest obecnie najwyższym budynkiem wzniesionym na terytorium Chin i pierwszeństwo to utrzymywać będzie w chwili oddania do użytku. Już wkrótce jednak zepchnięty zostanie w rankingu przez nową chińską inwestycję. Wieżowiec Sky City, który powstać ma w mieście Changsha do końca 2014 roku zgodnie z projektem Broad Sustainable Building osiągnie wysokość 838 metrów.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

Shanghai Tower
Lokalizacja: dzielnica Pudong, Szanghaj, Chińska Republika Ludowa
Autorzy: M. Arthur Gensler Jr. & Associates, Inc
Inwestor i wykonawca: Shanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. – konsorcjim firm Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., Shanghai Construction Group
Projekt: 2008
Realizacja: planowany termin oddania do użytku – 2014
Powierzchnia użytkowa: 380,000 m2
Liczba kondygnacji: 121
Wysokość: 632 m
Koszt inwestycji: ok. 2,2 mld dol.

Czytaj też: Najwyższy budynek Europy - Łachta Centr

Shanghai Tower. Budowa - marzec 2013
Shanghai Tower. Budowa - marzec 2013. Fot. Navigator84/ Wikimedia Commons
Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach
Shanghai Tower - najwyższy budynek w Chinach (2013); fot. za www.shanghaitower.com.cn
Tagi:
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Budowa wieżowca Varso Tower Projekt najwyższego w UE budynku wysokościowego to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Wyzwaniem była nie tylko jego ponadprzeciętna wysokość, ale przede wszystkim zastosowanie nietypowych rozwiązań – o wyzwaniach związanych z realizacją Varso Tower pisze główny architekt Artur Gizmajer.
Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie The Bridge to kolejny wieżowiec u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Projekt mierzącego 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio.
Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower [NOWE ZDJĘCIA] Zakończył się montaż iglicy na szczycie Varso Tower. Tym samym wieżowiec stał się nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Mierząc 310 metrów wysokości, Varso Tower zdeklasował dotychczasowego rekordzistę: londyński The Shard.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.