Architektura MuratorRealizacjeSiedziba firmy Press Glass w Konopiskach

Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach

Najnowsza realizacja Konior Studio udowadnia, że można wciąż cieszyć się z powstawania nowych budynków w dziewiczym terenie, że architektura nie musi być zniszczeniem ani raną w krajobrazie, tylko wartością dodaną – pisze Oskar Grąbczewski.

Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach, proj. Konior Studio; fot. Jakub Certowicz

Urok tej architektury nie polega na efektownym diagramie, na błyskotliwej, wpadającej w ucho metaforze, którą da się wprost przełożyć na intrygującą nazwę budynku. Budynki autorstwa architektów z Konior Studio z reguły wyglądają lepiej w rzeczywistości niż na zdjęciach. To dziś duża rzadkość, bo utalentowanych mistrzów fotografii nie brakuje, jest ich chyba jeszcze więcej niż wybitnych projektantów... Szczepan Twardoch porównał kiedyś architekturę Tomasza Koniora i jego zespołu z Konior Studio do pracy mistrza rusznikarskiego, który skupiony jest na jakości wykonywanej pracy, na jej terminowości, rzetelności, wreszcie na elegancji, z jaką się ją wykonuje – nie zaś na jej wynikach w sensie materialnym.(...) Rzetelność jest autoteliczna, nie potrzebuje uzasadnienia ani wsparcia. Ten poetycki opis był całkowicie zrozumiały w wypadku wysmakowanych obiektów, takich jak NOSPR, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia, szkół, muzeów, miejskich willi. Ulubiona przepalana cegła, indywidualnie szalowany beton, starannie dobrany kamień – to kojarzy się z tradycyjnym rzemiosłem, będącym w swej istocie sztuką. Ale budynek komercyjny? Biurowiec? Chłodne, anonimowe korporacyjne szkło? Okazało się, że pracując razem z inwestorem, którego pasją jest zarówno budowana przez 30 lat firma, jak i natura, zieleń, ogrody, architekci potrafili utkać wielowątkową kompozycję, będącą zaprzeczeniem modnych, minimalistycznych, monotonnych biurowców.

Modernizacja Biblioteki Narodowej Zespół Tomasza Koniora precyzyjnie przeanalizował mankamenty budynku, ale i uszanował jego autentyczność. O nowej modernizacji Biblioteki Narodowej według projektu biura Konior Studio pisze Krzysztof Mycielski.
Supersam w Katowicach: kolejna przebudowa Supersam w Katowicach wkrótce po raz kolejny zostanie przebudowany. Po modernizacji przeprowadzonej według koncepcji Konior Studio przybędzie powierzchni biurowej, pojawi się też nowa strefa restauracyjna.
Biblioteka Narodowa: modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie W czytelniach Biblioteki Narodowej po modernizacji mieści się czterokrotnie więcej książek. Efektowne, zalane naturalnym światłem przestrzenie, których wystrój koresponduje z historycznymi wnętrzami, zaprojektowała pracownia Konior Studio.
Przebudowa Biblioteki Narodowej w Warszawie Główną ideą przebudowy było założenie, by budynek Biblioteki Narodowej, zachował wszystkie dotychczasowe zalety i modernistyczny charakter, a jednocześnie stał się bardziej intuicyjny, ergonomiczny i ekologiczny. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Tomasz Konior i Marcin Piotrowski.
Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020: rozmowa z Tomaszem Koniorem Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Tomasza Koniora, autora biurowca firmy Press Glass w Konopiskach.
Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio Nowa siedziba firmy Press Glass projektu Konior Studio stanęła w malowniczej okolicy na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Priorytetem architektów było stworzenie komfortowego miejsca pracy, dobrze doświetlonego i otwartego na otaczający krajobraz.