Architektura MuratorRealizacjeSiedziba firmy Press Glass w Konopiskach

Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach

Najnowsza realizacja Konior Studio udowadnia, że można wciąż cieszyć się z powstawania nowych budynków w dziewiczym terenie, że architektura nie musi być zniszczeniem ani raną w krajobrazie, tylko wartością dodaną – pisze Oskar Grąbczewski.

Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach
Siedziba firmy Press Glass w Konopiskach, proj. Konior Studio; fot. Jakub Certowicz

Urok tej architektury nie polega na efektownym diagramie, na błyskotliwej, wpadającej w ucho metaforze, którą da się wprost przełożyć na intrygującą nazwę budynku. Budynki autorstwa architektów z Konior Studio z reguły wyglądają lepiej w rzeczywistości niż na zdjęciach. To dziś duża rzadkość, bo utalentowanych mistrzów fotografii nie brakuje, jest ich chyba jeszcze więcej niż wybitnych projektantów... Szczepan Twardoch porównał kiedyś architekturę Tomasza Koniora i jego zespołu z Konior Studio do pracy mistrza rusznikarskiego, który skupiony jest na jakości wykonywanej pracy, na jej terminowości, rzetelności, wreszcie na elegancji, z jaką się ją wykonuje – nie zaś na jej wynikach w sensie materialnym.(...) Rzetelność jest autoteliczna, nie potrzebuje uzasadnienia ani wsparcia. Ten poetycki opis był całkowicie zrozumiały w wypadku wysmakowanych obiektów, takich jak NOSPR, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia, szkół, muzeów, miejskich willi. Ulubiona przepalana cegła, indywidualnie szalowany beton, starannie dobrany kamień – to kojarzy się z tradycyjnym rzemiosłem, będącym w swej istocie sztuką. Ale budynek komercyjny? Biurowiec? Chłodne, anonimowe korporacyjne szkło? Okazało się, że pracując razem z inwestorem, którego pasją jest zarówno budowana przez 30 lat firma, jak i natura, zieleń, ogrody, architekci potrafili utkać wielowątkową kompozycję, będącą zaprzeczeniem modnych, minimalistycznych, monotonnych biurowców.

Biurowiec Press Glass projektu Konior Studio Nowa siedziba firmy Press Glass projektu Konior Studio stanęła w malowniczej okolicy na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Priorytetem architektów było stworzenie komfortowego miejsca pracy, dobrze doświetlonego i otwartego na otaczający krajobraz.
Klejnot w skromnej oprawie: o szkole muzycznej w Warszawie Dariusz Herman Sala zachwyca. Jasne, jesionowe panele akustyczne, o pięknej i bogatej fakturze, zestawione z czernią, przywodzą na myśl najlepsze wzorce. To będzie ważne miejsce na niezbyt bogatej, koncertowej mapie Warszawy – o przebudowie dawnego domu sierot w Warszawie na nową siedzibę szkoły muzycznej projektu Konior Studio pisze Dariusz Herman.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Nowa filharmonia w Ostrawie według Konior Studio Do udziału w konkursie na projekt nowej siedziby filharmonii władze Ostrawy zaprosiły trzy pracownie: Steven Holl Architects, Konior Studio i Henning Larsen Architects. Polski zespół zaproponował obiekt w formie przeskalowanej oranżerii wkomponowanej w istniejący park.
Nowa filharmonia w Brnie Wiemy, jak będzie wyglądała nowa sala koncertowa w Brnie według projektu Konior Studio. Na spotkaniu z władzami tego czeskiego miasta autorzy przedstawili właśnie pierwsze wizualizacje budynku.
Centrum edukacji w Czechowicach-Dziedzicach W Czechowicach-Dziedzicach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej według konkursowego projektu Konior Studio.