Architektura MuratorRealizacjeSiedziba firmy Prime Construction w Szczecinie

Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie

Budynek wydaje się prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być – o projekcie pracowni Orłowski, Szymański-Architekci pisze Marek Sietnicki.

Siedziba firmy  Prime Construction w Szczecinie
Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie, proj. Orłowski, Szymański-Architekci; fot. Andrzej Golc

Siedziba firmy Prime Construction zlokalizowana jest na obrzeżach Szczecina na skrajnej działce otwierającej się na pola i tereny zielone. Mieści część biurową oraz magazyn. Budynek wydaje się być prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być i tylko przychodzi natrętne pytanie, czemu tak nie wyglądają budynki wokoło? Kluczowa wydaje się decyzja o rozbiciu archetypowej już dziś, narzucanej planem bryły biurowca zespolonego z halą magazynową. Zamiast przeskalowanej w kontekście otoczenia zwartej hali powstała dynamicznie zrównoważona kompozycja brył. W warstwie formalnej, a właściwe tektonicznej, mamy budynek składający się z betonowej bazy magazynu, na której oparte są wspornikowo trzy bloki skrzydeł biurowych połączone spinającym je korytarzem, tworząc dwa dziedzińce-tarasy na poziomie pierwszego piętra.

Tagi:
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.