Architektura MuratorRealizacjeSiedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy

Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy

Forma budynku jest prosta i czysta w wyrazie architektonicznym, zaś użyty materiał nawiązuje do złotego okresu miasta, kiedy produkowano tu ceramikę – o realizacji biura PPA podczaszy pracownia architektury pisze Joanna Kabrońska.

Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy
Siedziba Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, proj. PPA podczaszy pracownia architektury; fot. Piotr Nalewajk

Instytucje odpowiedzialne za ochronę dokumentów i artefaktów – archiwa, biblioteki, muzea oraz instytuty badawcze – uczestniczą w tworzeniu tożsamości zbiorowej, ustanawiając most łączący przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Architektura również bierze udział w procesie budowy zbiorowej pamięci i tożsamości, wzmacniając autorytet instytucji poprzez swoją formę oraz ukazując i kształtując relację między zbiorowością i jednostką. Także projektujący takie obiekty włączają się w dyskurs dotyczący pamięci. Czyni to zaprojektowanie siedziby takiej instytucji, jak Instytut Pamięci Narodowej, zadaniem trudnym, zwłaszcza że budynek, który mieści archiwum, musi spełniać współczesne wymagania ochrony i konserwacji zbiorów (zarówno dawnych, obejmujących różne rodzaje papieru, farb drukarskich, fotografii, jak i nowych, cyfrowych form) oraz zapewniać odpowiednie warunki przechowywania, opracowywania i udostępniania materiałów archiwalnych, a także ich bezpieczeństwo. Przekłada się to na ograniczenia przestrzenne i architektoniczne. Nowa siedziba Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Bydgoszczy stanowi odpowiedź na zadania tej instytucji, do których należą gromadzenie i ochrona zasobów archiwalnych oraz działalność naukowa i edukacyjna.

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Nowy Port w Bydgoszczy według projektu BBGK Architekci W pobliżu Opery Novej powstanie zespół mieszkaniowy Nowy Port projektu warszawskiej pracowni BBGK Architekci. Prezentujemy pierwsze wizualizacje tej nowej, nadrzecznej inwestycji w Bydgoszczy.
Tagi:
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Bydgoszcz To kolejna odsłona inicjatywy „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem do dyskusji nad różnymi aspektami architektonicznego dziedzictwa w naszym kraju NIAiU zaprosił oddziały SARP z Bydgoszczy, Łodzi, Szczecina, Gdańska, Olsztyna oraz Radomia.
Nowe osiedle TBS w Bydgoszczy – wyniki konkursu Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego zespołu mieszkaniowego na Bartodziejach we wschodniej części miasta. Zwyciężyła lokalna pracownia Łukanowski Architekci.
W Bydgoszczy powstaną mieszkania dla seniorów Nowe mieszkania będą zaprojektowane specjalnie dla osób starszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Bezprogowe wejścia, większe łazienki i windy, szersze drzwi, podświetlane listwy podłogowe – to wszystko ma ułatwić seniorom codzienność.
Teraz Fordon. Wystawa Bydgoscy studenci architektury chcą dać impuls do rewitalizacji Fordonu - nadwiślańskiej dzielnicy Bydgoszczy. Wystawa ich prac trwa do 10 maja.
Konkurs na stworzenie koncepcji oświetlenia oraz wystroju plastycznego foyer Opery Nova w Bydgoszczy Opera w Bydgodszczy ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji oświetlenia i wystroju foyer. Do wygrania dwie równorzędne nagrody po 15000 zł każda.
Rozbudowa opery w Bydgoszczy Bydgoska opera nova powiększy się wkrótce o tzw. Czwarty krąg. Koncepcję programowo-przestrzenną obiektu przygotowało sopockie biuro Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski.