Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski

i

Autor: Archiwum Architektury Skyliner w Warszawie, proj. APA Wojciechowski; fot. Tomasz Żylski

Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski

2021-03-09 17:25

Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].

Nazwa obiektuSkyliner
Adres obiektuWarszawa, ul. Prosta 67
AutorzyAPA Wojciechowski Architekci
Generalny wykonawcaWarbud S.A.
InwestorKarimpol
Powierzchnia całkowita44000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Skyliner to wysoki na 195 metrów, strzelisty wieżowiec, który dziś zamyka od zachodu rejon ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Budynek o starannie wystudiowanej formie zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski. Wieża została osadzona na szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów. Przed obiektem rozpościera się zupełnie nowy plac, którego aranżacja powstała w porozumieniu z inwestorami sąsiednich budynków wchodzących w skład zespołu The Warsaw Hub. Geometryczną kompozycję 9 drzew uzupełniają niewielkie klomby i meble miejskie.

Żelbetowa klamra Skylinera

Na dzień przed otwarciem po realizacji oprowadzał nas architekt Michał Sadowski. Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy – mówi architekt. Żelbetowa ściana widoczna jest już w głównym lobby. Tu architekci zaprojektowali też szerokie schody o stopniach wykończonych drewnem, które prowadzą na półpiętro do jednego z lokali gastronomicznych. Mają pełnić funkcję miejsca spotkań, w czym z pewnością pomogą rozmieszczone wzdłuż ich biegu otwierane okna, łączące przestrzeń wewnętrzną z przestrzenią miejską.

Skyliner: spektakularny widok na Warszawę

Na piętrach powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur – dodaje Sadowski. Brak widocznych podpór zwraca szczególnie uwagę w narożnych gabinetach dyrektorskich ze spektakularnymi widokami miasta i w strefie dwupoziomowego SkyBaru, usytuowanego na wysokości 165 m. SkyBar będzie dostępny dla wszystkich. Można się do niego dostać jedną z 21 szybkich wind bezpośrednio z lobby lub osobnego wejścia od strony zachodniej. Podroż na górę zajmie jedynie 24 sekundy – tłumaczy  Michał Sadowski, dodając, że budynek powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM i uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.Skyliner na 30 poziomach zaoferuje ponad 40 tys. m² powierzchni biurowej. Dodatkowo na na czterech piętrach rozplanowano przestrzeń handlowo- usługową, dostępną zarówno dla najemców, jak i mieszkańców Warszawy, a pod ziemią pięciopoziomowy parking na 432 samochody i 330 rowerów. Inwestorem obiektu jest spółka Karimpol. Skyliner pod względem wysokości zajmuje obecnie szóste miejsce w Warszawie i siódme w Polsce. Czytaj też: Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców |

ZAPISZ SIĘ