Architektura MuratorRealizacjeSkyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski

Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski

Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].

Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski
Skyliner w Warszawie, proj. APA Wojciechowski; fot. Tomasz Żylski
SkylinerWarszawa, ul. Prosta 67
AutorzyAPA Wojciechowski Architekci
Generalny wykonawcaWarbud S.A.
InwestorKarimpol
Powierzchnia całkowita44000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021

Skyliner to wysoki na 195 metrów, strzelisty wieżowiec, który dziś zamyka od zachodu rejon ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli. Budynek o starannie wystudiowanej formie zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski. Wieża została osadzona na szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów. Przed obiektem rozpościera się zupełnie nowy plac, którego aranżacja powstała w porozumieniu z inwestorami sąsiednich budynków wchodzących w skład zespołu The Warsaw Hub. Geometryczną kompozycję 9 drzew uzupełniają niewielkie klomby i meble miejskie.

Żelbetowa klamra Skylinera

Na dzień przed otwarciem po realizacji oprowadzał nas architekt Michał Sadowski. Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy – mówi architekt. Żelbetowa ściana widoczna jest już w głównym lobby. Tu architekci zaprojektowali też szerokie schody o stopniach wykończonych drewnem, które prowadzą na półpiętro do jednego z lokali gastronomicznych. Mają pełnić funkcję miejsca spotkań, w czym z pewnością pomogą rozmieszczone wzdłuż ich biegu otwierane okna, łączące przestrzeń wewnętrzną z przestrzenią miejską.

Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.

Skyliner: spektakularny widok na Warszawę

Na piętrach powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur – dodaje Sadowski. Brak widocznych podpór zwraca szczególnie uwagę w narożnych gabinetach dyrektorskich ze spektakularnymi widokami miasta i w strefie dwupoziomowego SkyBaru, usytuowanego na wysokości 165 m. SkyBar będzie dostępny dla wszystkich. Można się do niego dostać jedną z 21 szybkich wind bezpośrednio z lobby lub osobnego wejścia od strony zachodniej. Podroż na górę zajmie jedynie 24 sekundy – tłumaczy  Michał Sadowski, dodając, że budynek powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM i uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Skyliner na 30 poziomach zaoferuje ponad 40 tys. m² powierzchni biurowej. Dodatkowo na na czterech piętrach rozplanowano przestrzeń handlowo- usługową, dostępną zarówno dla najemców, jak i mieszkańców Warszawy, a pod ziemią pięciopoziomowy parking na 432 samochody i 330 rowerów. Inwestorem obiektu jest spółka Karimpol. Skyliner pod względem wysokości zajmuje obecnie szóste miejsce w Warszawie i siódme w Polsce.

Czytaj też: Najwyższe budynki w Polsce. Przegląd 10 polskich najwyższych wieżowców |

Autor: Piotr Prus
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.