Spóźniony teatr TR Warszawa dołączy do MSN. Ruszył przetarg na pierwszy etap prac

2025-01-23 10:55

Od zaprezentowania pierwszych wizualizacji teatru TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej minęło prawie 10 lat. Budynki miały powstać jednocześnie. W ubiegłym roku zakończyła się budowa MSN, jednak TR wciąż widoczny jest jedynie na wizualizacjach. 21 stycznia ogłoszono przetarg na realizację pierwszego etapu budowy gmachu placówki.

Spis treści

  1. Teatr i Muzeum miały powstać równolegle
  2. Poprzedni przetarg unieważniono. Obecny podzielono na etapy
  3. Szymon Wojciechowski: Wszystkie problemy pokonano na etapie budowy MSN
  4. Szkło, ciemny metal i perforacje. Co pomieści teatr TR Warszawa?
  5. Kameralne forum pomiędzy MSN a TR

Teatr i Muzeum miały powstać równolegle

18 września 2015 roku zaprezentowano wizualizacje dwóch budynków, które powstaną na Placu Defilad w Warszawie. Zarówno Muzeum Sztuki Nowoczesnej jak i teatr TR Warszawa zostały zaprojektowane przez pracownię Thomas Phifer and Partners w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold. Zgodnie z założeniami, oba obiekty miały powstać równolegle.

Czytaj także: Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad coraz bliżej realizacji

Wizualizacja projektów budynków MSN i TR Warszawa

i

Autor: materiały prasowe MSN Wizualizacja projektów budynków MSN i TR Warszawa na placu Defilad w Warszawie

Realizacja inwestycji napotkała jednak trudności, w tym kwestie własnościowe terenu i ograniczenia finansowe. W efekcie jedynie pierwszy z budynków został ukończony i otwarty w ubiegłym roku, podczas gdy budowa drugiego dopiero ma się rozpocząć. Obecnie ogłoszono przetarg na wykonanie pierwszego z trzech etapów prac, obejmującego budowę części podziemnej teatru.

Poprzedni przetarg unieważniono. Obecny podzielono na etapy

Decyzja o podzieleniu przetargu na trzy etapy wynika z niepowodzenia poprzedniego postępowania przetargowego z 2023 roku. Najniższa z dwóch złożonych ofert, przedstawiona przez firmę Doraco, została wyceniona na niemal 643 miliony złotych, podczas gdy budżet ratusza na ten cel wynosił niecałe 300 milionów złotych. W związku z tym przetarg unieważniono. Obecnie prowadzone jest postępowanie dotyczące realizacji pierwszej fazy budowy, obejmującej część podziemną gmachu. Oferty można składać do 28 lutego.

Plac budowy MSN, teatru TR Warszawa i placu Centralnego w 2024 r.

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Plac budowy MSN, teatru TR Warszawa i placu Centralnego w 2024 r.

Szymon Wojciechowski: Wszystkie problemy pokonano na etapie budowy MSN

Jesienią zakończono prace przygotowawcze pod budowę Teatru Rozmaitości. Rozebrano pozostałości betonowej platformy, wykonano wstępny wykop i przeprowadzono prace archeologiczne.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową, ogłoszone 21 stycznia zamówienie obejmuje realizację konstrukcji betonowych na poziomach -1 i -2, wykonanie kanalizacji deszczowej i izolacji. Podziemia będą połączone z istniejącą rampą dojazdową prowadzącą do doków rozładunkowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak przekonuje Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski:

W zasadzie wszystkie problemy - techniczne i formalne - zostały pokonane na etapie budowy MSN, z którym TR dzieli podziemny dojazd i zaplecze. 

Wojciechowski podkreśla jednak, że “życie może łatwo z tego optymizmu wyprowadzić”. Wskazuje też, co będzie dla architektów najważniejszym punktem procesu budowlanego:

Najbardziej czekamy na moment, kiedy zaprojektowana przez Toma Pheifera biało-czarna, wysmakowana kompozycja brył MSN i TR nabierze pełnego kształtu i poddana będzie pod ostrą dyskusję architektoniczną. Jestem pewien, że wtedy całość, łącznie z kontrowersyjnym MSN zostanie należycie doceniona.

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Render: Beauty and the Bit

i

Autor: Thomas Phifer and Partners. Render: Beauty and the Bit

Szkło, ciemny metal i perforacje. Co pomieści teatr TR Warszawa?

Wykonana z ciemnego metalu fasada budynku została wzbogacona o perforacje, które mają na celu "otwarcie" obiektu na otoczenie. Przeszklony parter sprawia wrażenie, że cała konstrukcja lekko unosi się nad placem. Do budynku prowadzą dwie wysokie bramy – północna i południowa, każda wysoka na 14 metrów.

Czytaj także: Teatr TR Warszawa – budowa już w tym roku? Jest przetarg na podziemia gmachu przy Pałacu Kultury i MSN

Wewnątrz budynku zaplanowano dwie przestrzenie teatralne. Duża sala, która znajdzie się na parterze pomieści aż 700 osób. Na pierwszym piętrze ulokowano salę na 150 miejsc. Na parterze przewidziano również restaurację, bistro, punkt informacyjny z kasami biletowymi oraz szatnię. Wyższe piętra będą przeznaczone na studia i sale prób.

Nowa siedziba teatru TR Warszawa na pl. Defilad

i

Autor: Teatr TR Warszawa Nowa siedziba teatru TR Warszawa na pl. Defilad

Prace budowlane w ramach pierwszego etapu mają rozpocząć się wiosną 2025 roku. Z informacji zawartych w miejskich dokumentach wynika, że zakończenie budowy nowego gmachu Teatru Rozmaitości nastąpi na przełomie 2029 i 2030 roku.

Nowa siedziba teatru TR Warszawa na pl. Defilad

i

Autor: Teatr TR Warszawa Nowa siedziba teatru TR Warszawa na pl. Defilad

Kameralne forum pomiędzy MSN a TR

W 2023 roku rozpoczęła się przebudowa środkowej części Placu Defilad, która przekształci się w tzw. Plac Centralny, zaprojektowany przez pracownię A-A Collective. Nowa przestrzeń stanie się otwartym miejscem spotkań. Proste fasady budynków wyznaczą krawędź placu i nadadzą mu kształt kameralnego forum.

Czytaj także: Plac Centralny będzie oazą relaksu i zieleni, ale czy nie przydałoby się tutaj coś jeszcze?

Planowane jest zwiększenie ilości zieleni. Na placu pojawi się ponad 40 ławek, niska sadzawka oraz liczne siedziska wokół nowych drzew. Zakończenie prac, pierwotnie planowane na połowę 2024 roku, przewidziane jest na wiosnę 2025 roku.

Lokalizacja nowej siedziby teatru TR Warszawa przed rozpoczęciem prac

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Lokalizacja nowej siedziby teatru TR Warszawa przed rozpoczęciem prac
Sedno sprawy
W. DĄBROWSKI: Muzeum Sztuki Nowoczesnej to świetna architektura. Władze nie wspomniały o inicjatorach muzeum. SEDNO SPRAWY
Architektura Murator Google News
Autor:

--------------

Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy: