Plac Centralny będzie oazą relaksu i zieleni, ale czy nie przydałoby się tutaj coś jeszcze?

2024-11-14 15:20

W samym centrum Warszawy od kilku miesięcy możemy obserwować jak zmienia się część placu Defilad, która będzie teraz placem Centralnym. Zrobi się bardziej zielono, ale czy przestrzeń rekreacyjna to wszystko, co powinno się znaleźć w tym miejscu? Pojawia się pytanie, jak zostanie zagospodarowany parking przy placu Centralnym?

Spis treści

  1. Prestiżowa miejscówka w centrum Warszawy
  2. Trwa przebudowa Placu Centralnego w Warszawie
  3. Co się zmieni na placu Centralnym w Warszawie?
  4. Przestrzeń w Warszawie zaprojektowana przez A-A Collective
  5. Czy w w centrum miasta tylko relaks się liczy? A może by tak mały targ?

Prestiżowa miejscówka w centrum Warszawy

Wskazanie centralnego punktu Warszawy od dekad nie stanowi problemu nawet dla przyjezdnych. To Pałac Kultury i Nauki. Nic więc dziwnego, że miejska przestrzeń w jego okolicy jest jedną z najbardziej prestiżowych miejscówek w Polsce. Niedawno otwarto tam budzący wiele emocji obiekt, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej. „Biała kostka” już stanowi element krajobrazu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pozostaje wciąż pytanie, jak ma być zagospodarowana pozostała przestrzeń w tym miejscu.

Trwa przebudowa Placu Centralnego w Warszawie

Obecnie trwają prace budowlane związane z przebudową Placu Centralnego. To będzie miejsce do którego warszawiacy będą przychodzić by się zrelaksować, posiedzieć lub pospacerować w otoczeniu pięknej zieleni. Zostaną tam posadzone od razu dość duże drzewa, by od razu można było uzyskać dobry efekt wizualny, bez kilkuletniego czekania aż małe drzewka urosną na tyle by dawać latem cień. Plac centralny ma być wizytówką przestrzeni kulturalno-społecznej stolicy.

Co się zmieni na placu Centralnym w Warszawie?

Jak już wspomnieliśmy, z pewnością zniknie betonowa pustynia, jaką dotąd było to miejsce. Zostanie tam posadzonych 200 nowych drzew. Część już posadzono przy okazji wytyczania drogi dla rowerów wzdłuż ul. Marszałkowskiej, będą też drzewa przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. To będzie kameralny plac, który wpłynie na atrakcyjność ścisłego centrum miasta.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Trawa nie będzie ogrodzona. Będzie można po niej chodzić i na niej odpoczywać, np. rozkładając koce. Ma być jak w Central Parku w Nowym Jorku. Posadzone na niej gatunki roślin ozdobnych (stokrotka łąkowa, przetacznik nitkowaty, koniczyna biała, babka zwyczajna/lancelowata) będą przystosowane do intensywnego użytkowania i odporne na deptanie. Dodatkowo wczesną wiosną na trawniku mają kwitnąć krokusy (posadzimy 18 tys. cebulek). Na pl. Centralnym pojawią się też 162 krzewy.

W północno-zachodniej części placu, w pobliżu budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości, projektant zaplanował niską sadzawkę. Będą także poidełka, które zapewnią dostęp do świeżej wody pitnej.

Żeby zieleń miała dobre warunki, na placu Centralnym powstają też cztery zbiorniki retencyjne o głębokości 7 metrów. Posłużą one do zbierania wody deszczowej, przy użyciu której podlewana będzie nowa roślinność. Specjalnie opracowany system pozwoli na bieżącą kontrolę napełnienia zbiorników. Gdy będą puste, zieleń będzie podlewana wodą miejską – natomiast w pierwszej kolejności, zawsze wykorzystywana będzie woda „z drugiego obiegu”.

Czytaj też: Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny. Budowa właśnie się rozpoczęła

Przestrzeń w Warszawie zaprojektowana przez A-A Collective

Tę przestrzeń w centrum miasta zaprojektował zespół z A-A Collective z Zygmuntem Borawskim na czele. Ma ona połączyć centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną zbudowane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu stanie ponad 40 ławek. Zainstalowane zostaną też kwadratowe ławy wieloosobowe, pojedyncze krzesła oraz półokrągłe siedziska dookoła stu nowych drzew.

W nowej miejskiej przestrzeni będą mogły odbywać się wydarzenia kulturalne, dzięki czemu plac spełni ważną funkcję społeczną i centrotwórczą.

Czy w w centrum miasta tylko relaks się liczy? A może by tak mały targ?

Plac centralny będzie miejscem na które czekają warszawiacy i nie tylko. Zielona enklawa w tym miejscu z pewnością się przyda, ale rodzi się pytanie czy tylko takiej przestrzeni oczekuje się w centrum miasta? To pytanie warto zadać zwłaszcza w kontekście potencjalnego zagospodarowania terenu parkingu który sąsiaduje z Placem Centralnym.

To czego brakuje w planie nowego centrum Warszawy, to jest to przestrzeń, z której może korzystać każdy, zwłaszcza osoby mniej zamożne. Lokale usługowe, które są dokoła tego miejsca robią się coraz droższe. Coraz trudniej jest tam wyjść na kawę ze znajomym i zapłacić mniej niż 60 złotych za kawę i ciastko. Może warto by było zaprojektować tam np. targ, na którym można by kupić świeże owoce, produkty do jedzenia lub inne rzeczy codziennego użytku. Brakuje miejsc, w których można zjeść taniej i zrobić niedrogie zakupy. Przykładem tak świetnie zrewitalizowanego miejsca jest finlandzkie miasto Turku. Ale nie tylko, w Polsce mamy świetny przykład targu w Błoniu. To pokazuje, że można połączyć światowej jakości architekturę z demokratycznym podejściem do przestrzeni publicznej– mówi Artur Celiński, redaktor naczelny miesięcznika Architektura-Murator.

Biorąc pod uwagę skomplikowane sprawy, związane z reprywatyzacją działek w centrum miasta, można oczekiwać, że potrwają one jeszcze jakiś czas. To też czas, który będzie można poświęcić na dyskusję o jego przeznaczeniu. Sprawdzenie, czy mieszkańcom podoba się koncepcja, w której na centralnym placu w mieście można będzie np. handlować czy robić zakupy, nie tylko w drogich markowych sklepach.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort
Szymon Wojciechowski - Architektura jako biznes
Dlaczego jedna z największych polskich pracowni architektonicznych zeszły rok zakończyła na solidnej stracie? Jak wygląda rynkowa gra na architektonicznym rynku i jakie czynniki są w niej decydujące? Jakie miejsce w strategii biznesowej architekta zajmuje poczucie misji i społeczna odpowiedzialność realizowanych projektów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Artura Celińskiego z Szymonem Wojciechowskim, szef i współwłaściciel pracowni APA Wojciechowski.
Architektura-murator. Podcast 30/30

Czytaj też: