Kino plenerowe

Czy tak właśnie powinny wyglądać kina w małych miastach? Poznajcie kino plenerowe w Suszcu

2024-05-16 21:44

Łukasz Ligas ze śląskiej pracowni Ligas Architekci firmuje wyjątkowy, bardzo zgrabny i wielofunkcyjny projekt kina „pod chmurką”, które jednak... ma dach.

Szkoła Budowania - Budowanie z betonu komórkowego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kinoteatr na świeżym powietrzu
  2. Antracytowa budowla na zamówienie lokalnego stowarzyszenia
  3. Ryzyko warte podjęcia
  4. Wyznacznik standardu?
  5. Poznaj pełną prezentację kina w Suszcu

Kinoteatr na świeżym powietrzu

Kino plenerowe w Suszcu to obiekt o nietypowej funkcji, rzadko spotykanej w polskich przestrzeniach publicznych. Odbywają się w nim kameralne projekcje filmowe, występy teatralne, koncerty muzyczne oraz zajęcia edukacyjne. Może on pomieścić maksymalnie 50 osób, jednakże poprzez otwarcie sceny w kierunku na park, daje możliwość zwiększenia skali organizowanego wydarzenia – mówi architekt.

Antracytowa budowla na zamówienie lokalnego stowarzyszenia

Na zamówienie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” powstała perełka. Kino plenerowe w Suszcu to prosta, ciemnoszara forma z betonu barwionego w masie na odcień antracytowy, z widocznymi odciskami desek, które nadają mu naturalny wygląd.

Kino plenerowe, Suszec

i

Autor: Materiały prasowe

Ryzyko warte podjęcia

Łukasz Ligas wspomina emocjonujący proces powstawania budowli: W przypadku tak wykonanej fasady istniało ryzyko uzyskania nieprzewidzianego rezultatu, niezależnego nie tylko od czynnika ludzkiego, lecz także od warunków środowiskowych i systemowych, takich jak metoda wykonania czy czas dostarczenia i mieszania kolejnych partii betonu.

Kino ma bardzo prosty a zarazem zmyślny kształt. Co wyróżnia kino w Suszcu to minimalistyczna i uniwersalna forma, dwustronna scena, otwarte ściany boczne oraz połączenie z przestrzenią otaczającego parku i znajdującym się w nim amfiteatrem.

Dodatkowe funkcje – arena plenerowa i możliwość operowania scenami w dwóch kierunkach: do wnętrza (ku widowni) lub na zewnątrz (w stronę istniejącego parku) – zostały wprowadzone dzięki zastosowaniu opuszczanych z dwóch stron bram znajdujących się na ścianie za sceną. (Łukasz Ligas, architekt)

Kształt budynku jest bardzo prosty a w takim przypadku ważne są detale: proporcje, grubość płyt, z których zbudowane są ściany, kształt zadaszenia, odcienie powierzchni. Burzową barwę betonu przełamuje tu naturalne drewno użyte na widowni.

Wyznacznik standardu?

Wydaje się, że tak uniwersalny w formie i funkcji projekt mógłby posłużyć jako model do powtarzania w innych miejscach. Oskar Grąbczewski pisze: Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem tej realizacji. Stanowi ona dowód, że dobrej jakości architektura możliwa jest również w najmniejszej skali. Życzyłbym sobie, aby kino plenerowe w Suszcu stało się punktem odniesienia i wyznacznikiem standardu dla tego typu obiektów w przestrzeni publicznej zarówno w małych miejscowościach, jak i największych, najbardziej prestiżowych metropoliach.

Kino plenerowe, Suszec

i

Autor: Materiały prasowe
Kino plenerowe Suszec 8
Autor:

Poznaj pełną prezentację kina w Suszcu

Opublikowaliśmy ją w majowym numerze naszego miesięcznika. Do końca maja znajdziesz go w każdym dobrym salonie prasowym. Stale będzie dostępny w naszej cyfrowej odsłonie. Zapraszamy do czytania – również w prenumeracie.