Spis treści
- Kinoteatr na świeżym powietrzu
- Antracytowa budowla na zamówienie lokalnego stowarzyszenia
- Ryzyko warte podjęcia
- Wyznacznik standardu?
- Poznaj pełną prezentację kina w Suszcu
Kinoteatr na świeżym powietrzu
Kino plenerowe w Suszcu to obiekt o nietypowej funkcji, rzadko spotykanej w polskich przestrzeniach publicznych. Odbywają się w nim kameralne projekcje filmowe, występy teatralne, koncerty muzyczne oraz zajęcia edukacyjne. Może on pomieścić maksymalnie 50 osób, jednakże poprzez otwarcie sceny w kierunku na park, daje możliwość zwiększenia skali organizowanego wydarzenia – mówi architekt.
Antracytowa budowla na zamówienie lokalnego stowarzyszenia
Na zamówienie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” powstała perełka. Kino plenerowe w Suszcu to prosta, ciemnoszara forma z betonu barwionego w masie na odcień antracytowy, z widocznymi odciskami desek, które nadają mu naturalny wygląd.
Ryzyko warte podjęcia
Łukasz Ligas wspomina emocjonujący proces powstawania budowli: W przypadku tak wykonanej fasady istniało ryzyko uzyskania nieprzewidzianego rezultatu, niezależnego nie tylko od czynnika ludzkiego, lecz także od warunków środowiskowych i systemowych, takich jak metoda wykonania czy czas dostarczenia i mieszania kolejnych partii betonu.
Kino ma bardzo prosty a zarazem zmyślny kształt. Co wyróżnia kino w Suszcu to minimalistyczna i uniwersalna forma, dwustronna scena, otwarte ściany boczne oraz połączenie z przestrzenią otaczającego parku i znajdującym się w nim amfiteatrem.
Dodatkowe funkcje – arena plenerowa i możliwość operowania scenami w dwóch kierunkach: do wnętrza (ku widowni) lub na zewnątrz (w stronę istniejącego parku) – zostały wprowadzone dzięki zastosowaniu opuszczanych z dwóch stron bram znajdujących się na ścianie za sceną. (Łukasz Ligas, architekt)
Kształt budynku jest bardzo prosty a w takim przypadku ważne są detale: proporcje, grubość płyt, z których zbudowane są ściany, kształt zadaszenia, odcienie powierzchni. Burzową barwę betonu przełamuje tu naturalne drewno użyte na widowni.
Wyznacznik standardu?
Wydaje się, że tak uniwersalny w formie i funkcji projekt mógłby posłużyć jako model do powtarzania w innych miejscach. Oskar Grąbczewski pisze: Jestem pod dużym pozytywnym wrażeniem tej realizacji. Stanowi ona dowód, że dobrej jakości architektura możliwa jest również w najmniejszej skali. Życzyłbym sobie, aby kino plenerowe w Suszcu stało się punktem odniesienia i wyznacznikiem standardu dla tego typu obiektów w przestrzeni publicznej zarówno w małych miejscowościach, jak i największych, najbardziej prestiżowych metropoliach.
Poznaj pełną prezentację kina w Suszcu
Opublikowaliśmy ją w majowym numerze naszego miesięcznika. Do końca maja znajdziesz go w każdym dobrym salonie prasowym. Stale będzie dostępny w naszej cyfrowej odsłonie. Zapraszamy do czytania – również w prenumeracie.