Willa w Rudzie Śląskiej

Tak mieszka fan motoryzacji. Samochody i motocykle są częścią domu

2024-04-25 13:28

Dom w Rudzie Śląskiej został zaprojektowany dla pasjonata motoryzacji. Pomiędzy gabinetem a garażem powstała przeszklona ściana, dzięki której zaparkowane w garażu samochody i motocykle stają się częścią aranżacji wnętrza. Zobacz, jak się mieszka w ich otoczeniu.

Dom w Rudzie Śląskiej
Autorzy: Co Architekci
Powierzchnia użytkowa: 380 m²
Realizacja: 2023

Dom w Rudzie Śląskiej to najnowsza realizacja młodej pracowni Co Architekci ze Szczecina. Nowoczesna willa o powierzchni użytkowej ponad 380 m² została zaprojektowana dla pasjonata motoryzacji, dlatego ważną częścią wnętrza są zaparkowane w garażu samochody i motocykle, widoczne przez pokaźnych rozmiarów przeszkloną ścianę. Opowiadając o koncepcji, autorzy odwołują się do sztuki japońskiej i architektury niemieckiego Bauhausu.

Echa Dalekiego Wschodu przejawiają się w subtelnym budowaniu relacji światła i przestrzeni, natomiast niemiecka precyzja i perfekcja widoczne są w detalach – tłumaczy Piotr Lipski, właściciel biura Co Architekci.

Wielkoformatowe spieki kwarcowe na elewacjach

Dom w Rudzie Śląskiej zaprojektowano na planie zbliżonym do litery L jako obiekt dwukondygnacyjny, z częścią dzienną na parterze oraz prywatną na piętrze. Do wykończenia elewacji wykorzystano wielkoformatowe spieki kwarcowa o rdzawej odcieniu. Ten sam materiał pojawia się też w środku, na frontach meblowych w kuchni oraz w gabinecie.

Surowy beton

Surowy charakter wnętrz podkreślają nieotynkowane sufity w salonie, biurze i garażu. Uwagę zwracają ponadto elementy z surowego betonu, w tym dwie żelbetowe ściany widoczne od frontu i od strony tarasu.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie