Architektura MuratorRealizacjeTeatr Szekspirowski w Gdańsku

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Budynek jest jak architektoniczny traktat. Poszczególne sale, schody, korytarze i dziedzińce opracowane są tu niczym elementy składowe przestrzennego rebusu, którego rozszyfrowanie zależy od wrażliwości odbiorcy.

Teatr Szekspirowski
Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Fot. Marcin Czechowicz
Fot.: Marcin Czechowicz

O tym, w jaki sposób ten zrealizowany na granicy Głównego Miasta gmach ingeruje w panoramę historycznego Gdańska pisze Monika Arczyńska, a o architektonicznych poszukiwaniach jego autora, który na swój poetycki sposób odnosi się tu do tez z Traktatu logiczno-filozoficznego Ludwiga Wittgensteina – Grzegorz Stiasny.

W numerze także wypowiedź samego głównego projektanta, Renato Rizziego, o sile symbolu w przestrzeni tego mocno doświadczonego przez dziejowe zawirowania miasta, dyrektora i inicjatora budowy teatru Jerzego Limona oraz współpracującego przy realizacji krakowskiego architekta Roberta Kuzianika, który wyjaśnia najważniejsze wyzwania konstrukcyjne otwieranego dachu.

Ponadto przypominamy historię Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, a także tłumaczymy, czym właściwie były pierwsze sceny elżbietańskie i jaką rolę pełnią dzisiaj.

Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Kompleks Rajska 8 / Gdańsk Logika, czystość i modularność to od zawsze znaki rozpoznawcze JEMS. Widoczne są także w budynkach nowej inwestycji w Gdańsku – pisze Monika Arczyńska.
Henning Larsen zaprojektuje Stocznię Cesarską w Gdańsku! Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs inwestorski na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej. Duńska pracownia Henning Larsen pokonała biura MVRDV i Studio Paola Vigano.
Kunszt Wodny w Gdańsku – nowa realizacja Studia Kwadrat W Gdańsku rusza budowa kolejnego obiektu kultury zaprojektowanego przez Studio Architektoniczne Kwadrat, autorów m.in. Muzeum II Wojny Światowej.
Generalny remont Teatru Wybrzeże Konkurs na przebudowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku wygrała Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Rozmowa z Renato Rizzim, autorem Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku Obecnie miasta budowane są w sposób, który prowadzi do ich rozkładu. Brak jest świadomości wnętrza, a właśnie tam tkwią wartości – o architekturze i metafizyce oraz powodach, dla których podczas 40-letniej praktyki zrealizował jedynie trzy obiekty z Renato Rizzim rozmawia Maja Mozga-Górecka