Teatr Szekspirowski

i

Autor: Marcin Czechowicz Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Fot. Marcin Czechowicz

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

2014-10-28 10:22

Budynek jest jak architektoniczny traktat. Poszczególne sale, schody, korytarze i dziedzińce opracowane są tu niczym elementy składowe przestrzennego rebusu, którego rozszyfrowanie zależy od wrażliwości odbiorcy.

O tym, w jaki sposób ten zrealizowany na granicy Głównego Miasta gmach ingeruje w panoramę historycznego Gdańska pisze Monika Arczyńska, a o architektonicznych poszukiwaniach jego autora, który na swój poetycki sposób odnosi się tu do tez z Traktatu logiczno-filozoficznego Ludwiga Wittgensteina – Grzegorz Stiasny.

W numerze także wypowiedź samego głównego projektanta, Renato Rizziego, o sile symbolu w przestrzeni tego mocno doświadczonego przez dziejowe zawirowania miasta, dyrektora i inicjatora budowy teatru Jerzego Limona oraz współpracującego przy realizacji krakowskiego architekta Roberta Kuzianika, który wyjaśnia najważniejsze wyzwania konstrukcyjne otwieranego dachu.

Ponadto przypominamy historię Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, a także tłumaczymy, czym właściwie były pierwsze sceny elżbietańskie i jaką rolę pełnią dzisiaj.