Spis treści
- Budynki edukacyjne w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni
- "Ściany z węgla". Pierwszy taki budynek użyteczności publicznej w Polsce
Budynki edukacyjne w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo w Gdyni
Na polanie wśród lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstał nowy obiekt stanowiący zaplecze edukacyjne dla Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo prowadzone przez Nadleśnictwo Gdańsk. Przestrzeń, która formą nawiązuje do stodoły, gości głównie zwiedzającą Ogród młodzież, ale zapewnia też przestrzeń biurową dla leśników.
Zobacz także: Open House pod Bremą. Nowy projekt Roberta Koniecznego w Niemczech
Projekt wykonała pracownia Gierbienis + Poklewski. Budynek otaczają dwa dziedzińce. We wnętrzach znalazła się sala ekspozycyjna przeznaczona na wydarzenia i wystawy. Piętro zajmuje wysoka część pracownicza z pomieszczeniem socjalnym oraz salą spotkań.
"Ściany z węgla". Pierwszy taki budynek użyteczności publicznej w Polsce
Fasadę budynku wyłożono deskami o zwęglonej powierzchni - to japońska technika impregnacji drewna Shou Sugi Ban. O ile zwęglone fasady mocno zaznaczyły już swoją obecność w budownictwie jednorodzinnym, jest to pierwsza taka realizacja budynku użyteczności publicznej w Polsce. Budynek przetarł też inny szlak dla obiektów publicznych -wybudowano w całości z prefabrykatów wielkogabarytowych z drewna laminowanego krzyżowo (CLT), gwarantując tym samym lepsze parametry w zakresie akustyki i energooszczędności.
Zadbano o spójny wystrój wnętrza - dominuje ciepłe, jasne drewno i czerń. W budynku oraz w dodatkowym ogólnodostępnym obiekcie zaplanowano toalety publiczne dostosowane do obowiązujących norm. Ich realizacją zajęła się firma Geberit.
Źródło: Geberit / materiały prasowe
O osiedlu Marszewo w Gdyni pisała więcej w "Architekturze-murator" Monika Arczyńska w listopadzie 2023 roku:
Zobacz także: "Aureola Ferenca" w Rzeszowie idzie do kolejnego remontu. Czy warto ją było budować?