Architektura MuratorRealizacjeWarsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy

Warsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy

Warsaw UNIT to kolejny wieżowiec, jaki powstał na warszawskiej Woli. Koncepcję liczącego 200 metrów obiektu przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.

Warsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy
Wieżowiec Warsaw UNIT w Warszawie, proj. Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury
Warsaw UNITWarszawa, rondo Daszyńskiego 1
AutorzyProjekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury
InwestorGhelamco
Powierzchnia użytkowa72000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycji200 mln euro

Po 48 miesiącach zakończyła się budowa Warsaw UNIT. Budynek ma już pozwolenie na użytkowanie i wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi najemcy. Warsaw UNIT stanął przy rondzie Daszyńskiego, w sąsiedztwie kilku innych nowo zrealizowanych wieżowców: Warsaw HUB projektu biura AMC Andrzej M. Chołdzyński, Skylinera autorstwa APA Wojciechowski oraz kompleksu Generation Park projektu JEMS Architekci. Inwestorem Warsaw UNIT jest firma Ghelamco, a jego koncepcję przygotowała Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.

Czytaj też: Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski |

Nasz budynek ma być funkcjonalistyczną maszyną czerpiącą energię z tętniącego życiem centrum biznesowego miasta. Transparentność ścian dolnej kondygnacji ma na celu uzyskanie wrażenia przenikania się ruchu ulicznego z życiem toczącym się wewnątrz budynku – tłumaczy architekt Adam Wagner, prezes Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. Nowy wieżowiec zapewni najemcom około 57 tys. m² nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Konstrukcja budynku liczy 196,4 m, a razem ze stalowymi elementami i podestami pod instalacje techniczne wysokość obiektu sięga 202 m.

Warsaw UNIT w smoczej skórze

Jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT jest zastosowanie w części obiektu elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej, złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek. Będzie ona reagować w widoczny sposób na każdy, nawet najdelikatniejszy, powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury – dodaje Wagner. To rozwiązanie zostało zastosowane w Polsce po raz pierwszy. Uwagę zwraca też dwupiętrowe, w całości przeszklone lobby.

W parterze budynku przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, a pod ziemią trzypoziomowy garaż. Parking zajmuje też 8 kondygnacji naziemnych. Wieżowiec wyposażony jest ponadto w 14 wind, z czego część jest panoramiczna. Warsaw UNIT jest pierwszym wieżowcem w Polsce, który stara się o zdobycie certyfikatu WELL w najnowszej wersji v2 Core, biorącego pod uwagę zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników. Inwestor ubiega się też dla obiektu o certyfikat BREEAM.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Towarowa Towers projektu FS&P Arcus Rozpoczyna się budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers przy ulicy Prostej w Warszawie. Za projekt wieżowców odpowiada pracownia FS&P Arcus.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.
Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec SKYSAWA powstaje przy rondzie ONZ według projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. To kolejny warszawski wieżowiec połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra.