Architektura MuratorRealizacjeWilla Wilanów. Feng-shui we współczesnym wydaniu

Willa Wilanów. Feng-shui we współczesnym wydaniu

Zrealizowany przez pracownię Kulczyński Architekt oraz Grupę Projektową PL09 dom dla wielopokoleniowej rodziny powstał zgodnie z zasadami tradycyjnej chińskiej sztuki budowania

Willa Wilanów, fragment elewacji
Fot.: Jan Karol Gołębiewski
Willa WilanówWilanów, Warszawa
AutorzyKulczyński Architekt: arch. Bogdan Kulczyński, Grupa Projektowa PL09: arch. Mateusz Jędrzejewski, arch. Aleksander Krauze, arch. Bartosz Świniarski
Architektura wnętrzKulczyński Architekt: arch. Joanna Kulczyńska-Dołowy
Inwestorprywatny
Powierzchnia całkowita650.0 m²

Dom powstał w dzielnicy oddalonej od centrum Warszawy jako siedziba rodziny składającej się z pary rodziców z dorastającą córką, oraz dwóch dorosłych synów wraz z własnymi rodzinami. Duża powierzchnia pozwoliła na wydzielenie pomieszczeń o funkcji mieszkalnej, a także części rekreacyjnej z pokojem fitness z odnową biologiczną, pokojem wypoczynkowym zapewniającą  możliwość organizacji kameralnych koncertów oraz biblioteką.

Forma budynku została uzyskana poprzez wdrożenie podczas procesu projektowego zasad feng-shui, którymi kierują się gospodarze. Poszczególne funkcje domu zostały rozdysponowane wokół geometrycznego środka działki. Ich rozmieszczenie wynikało z diagramu feng-shui, który prezentował "duchowe" połączenie poszczególnych części działki z każdym z domowników. W trakcie procesu twórczego uznaliśmy, że dwie wygięte linie będą jedynym kształtem który spełni wymogi feng-shui. Uzyskany w ten sposób rzut przypomina kształtem chromosom. Dwa ciągi funkcji łączą się płynnie w części centralnej tworząc hall wejściowy, dzięki temu większość pomieszczeń dostępna jest bezpośrednio ze strefy wejścia. Zewnętrzna forma budynku zostało podkreślone płynnymi liniami "żeber" . Rozczłonkowana bryła budynku dzieli działkę na cztery strefy o różnym przeznaczeniu i sposobie zagospodarowania, funkcje te zostały zaprezentowane na rzutach (opis autorski).

Budownictwo mieszkaniowe wczoraj i dziś. Rozmowa z architektem Bogdanem Kulczyńskim Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych zespołów wielorodzinnych opowiada architekt Bogdan Kulczyński z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dom feng shui w Wilanowie Do współpracy przy projekcie budynku Bogdan Kulczyński zaprosił trzech, dopiero zaczynających karierę architektów. Powstała obiecująca architektura, operująca ostrym "pazurem" młodości - pisze Grzegorz Stiasny.
Jak z bajki! w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie W Pacanowie w Świętokrzyskiem powstał kompleks budynków - Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka - wyglądających niczym ogromne baby z piasku, autorstwa biura Kulczyński Architekt.