Architektura MuratorRealizacjeWokół stołecznego Centrum

Wokół stołecznego Centrum

Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.

Wokół stołecznego Centrum
Taras dla pracowników Generation Park; fot. materiały prasowe spółki biurowej Skanska

To fascynujące, jak technologia i jej zastosowanie mogą przynieść zmianę środowiska życia w mieście. Przykład widzimy na skrzyżowaniu wielkich ulic Warszawy przy rondzie Daszyńskiego. Miejsca po fabrykach zajęły biurowce – wieże o wysokości 140-200 m. Badania aerodynamiczne wykazały, że przeciągi, jakie powodują, nie tylko łamią parasole, ale i skutecznie przewietrzają ze smogu ciąg ulicy prowadzącej do Centrum. Pod rondem zbudowano dużą stację metra. Tysiące jego użytkowników mogą więc z łatwością „zasilać” tutejsze miejsca pracy. Po drodze mijają przestronne, wielopoziomowe hole. To nowy warszawski standard. Pojawia się tu zieleń w donicach i zielone ściany. Poza tym wyznaczone są strefy do rozmów, pracy, spotkań przy kawie. Na piętra dojeżdża się dwupoziomowymi windami. Wejścia ożywiają kaskady schodów ruchomych. Garaże, jeśli wystarczająca jest powierzchnia działki, lokalizowane są pod ziemią. Ale gdy teren jest niewielki, jak w przypadku Warsaw UNIT, miejsca do parkowania spiętrzone są na trzech kondygnacjach podziemnych i siedmiu nadziemnych, ponad parterem. Te ostatnie osłania specjalna ażurowa, animowana wiatrem fasada złożona z tysięcy płytek. Na wieńczących piętrach, a czasem w powiązaniu z kondygnacjami technicznymi, obowiązkowo pojawiają się przestrzenie rozrywkowe, publiczne tarasy wypoczynkowe.

Generation Park wykorzystuje mniejszą w stosunku do rzutu kondygnacji biurowej powierzchnię niezbędną do lokalizacji urządzeń technicznych. W narożnikach powstały tu obszerne, rzadko spotykane w biurowcach, dwupoziomowe przestrzenie. Taki zabieg przełamuje czterokrotnie na całej wysokości budynku monotonię powtarzalnego modułu piętra biurowego. W Warsaw UNIT ten sam problem rozwiązano wertykalnie, szeregiem uskoków w rzucie, które składają się w górnej partii wieży na efektowne, wysmuklające plastycznie zwieńczenie.

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.