Architektura MuratorRealizacjeWolf Marszałkowska

Wolf Marszałkowska

Atutem budynku biurowo-usługowego Wolf Marszałkowska jest położenie przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych Warszawy, nowoczesna architektura i najwyższych standardów technologia.

Wolf Marszałkowska – założenia autorskie

Prace projektowe nad budynkiem Wolf Marszałkowska powierzono Stefanowi Kuryłowiczowi z pracowni APA Kuryłowicz & Associates: Nastrój wielkich miast budują ich widziane z daleka sylwetki, aleje o pięknych chodnikach wysadzane drzewami, uliczne meble – ławki, na których można wygodnie usiąść, eleganckie partery budynków, ruch przechodniów i pojazdów. Wszystkie te elementy postanowiliśmy wykorzystać, budując wizję przestrzeni nie tylko samego obiektu, ale i jego najbliższego otoczenia, które jest strefą dojazdu, dojścia, jak również jego tłem. Pragnęliśmy stworzyć w projekcie przestrzeń, która ożywi ten fragment śródmieścia i pozwoli ujrzeć w nim obietnicę europejskiej metropolii – mówi autor projektu.

Wolf Marszałkowska – projekt

Działka, na której powstał budynek Wolf Marszałkowska zajmuje 2.116 mkw. Całkowita powierzchnia obiektu o 17 kondygnacjach (12 naziemnych i 5 podziemnych, które sięgają głębiej niż poziom warszawskiego metra) wynosi 31.707 mkw. (powierzchnia użytkowa 25.095 mkw., w tym powierzchnia biurowa 11.052 mkw., zaś handlowo-rekreacyjna 3.361 mkw.). Przewidziano w nim również 149 miejsc parkingowych.

Wolf Marszałkowska wnika w przestrzeń jednej z głównych ulic stolicy. Poprzez zróżnicowanie wysokości dwóch części budynku, wpisuje się w rytm przestrzeni. Elewacje, wysunięte spod szklanego wykusza, nawiązują w geometrii swoich podziałów do budynku znajdującego się po przeciwnej stronie arterii. Odgięcie dolnej krawędzi szklanej elewacji tworzy zadaszenie głównego wejścia i zaprasza przechodniów do wewnętrznego pasażu handlowego łączącego ulicę Marszałkowską z Żurawią. Fasada budynku sięga 7 piętra i wykończona jest najwyższej jakości materiałami: łupkami kwarcytowymi, alabastrem, kilkoma rodzajami szkła, stalą nierdzewną. Na wzór przedwojennych warszawskich kamienic zaprojektowano w obiekcie wewnętrzny przeszklony dziedziniec, który wykończono najwyższej jakości kamieniem i hebanowym drewnem. W szczytowym punkcie atrium sięga 11 piętra.

Czytaj też: Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie

Wolf Marszałkowska – nowoczesna realizacja

Najważniejsze atuty budynku biurowo-usługowego Wolf Marszałkowska to położenie przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych Warszawy ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, sąsiedztwo metra, linii autobusowych, tramwajowych oraz kolei, nowoczesna, elegancka architektura i najwyższych standardów technologia. Budynek wyposażono między innymi w najnowocześniejsze systemy teleinformatyczne oraz systemy automatycznego zarządzania i zabezpieczenia budynku charakterystyczne dla klasy AAA. Istotnym atutem technologicznym obiektu są agregaty prądotwórcze, które w przypadku całkowitego odcięcia zasilania z sieci miejskiej będą gwarantowały zasilanie dla technologii informatycznych oraz pozostałych urządzeń wymagających nieprzerwanej pracy przez 12 godzin bez uzupełniania paliwa.
Dla dodatkowego bezpieczeństwa płynnego przejścia na system zasilania awaryjnego przez agregaty prądotwórcze zostanie zainstalowany układ zasilania gwarantowanego UPS, złożony z kilku urządzeń, co pozwoli na podtrzymanie zasilania do czasu uzyskania przez agregaty prądotwórcze pełnej sprawności. Powyższe urządzenia umożliwią najemcy normalną pracę w biurze oraz w pełni sprawne funkcjonowanie całego budynku. Ważną zaletą Wolf Marszałkowska jest stacja uzdatniania wody. Proces mineralizacji przebiega w oparciu o filtrację mechaniczną na filtrze piaskowym oraz z węgla aktywnego, zmiękczanie, dezynfekcję promieniami UV, odwróconą osmozę oraz dodanie mineralizatorów.

Profesor Ewa Kuryłowicz uhonorowana medalem „Bene Merentibus” Przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza profesor Ewa Kuryłowicz została uhonorowana medalem „Bene Merentibus”, przyznawanym od 1996 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju polskiej architektury.
Na Powiślu: zespół mieszkaniowy i budynek usługowy projektu APA Kuryłowicz & Associates Zespół mieszkaniowy i budynek usługowy Na Powiślu to nowa realizacja pracowni architektonicznej APA Kuryłowicz & Associates. Autorom udało się połączyć zabudowę pierzejową ze swobodnym układem budynków mieszkalnych. "Perłą" założenia jest biurowiec o światłocieniowo ukształtowanej fasadzie z czarnego, żłobionego granitu
Teoria architektury: wręczenie nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza W Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody laureatce I. edycji konkursu Fundacji im. Stefana Kuryłowicza w kategorii TEORIA. Zwyciężczynią została dr Anna Lorens, autorka tekstu poświęconego współczesnej architekturze pt. "Fenomen miejsc biesiadnych w mieście"
Współczesna teoria architektury. Rozstrzygnięcie konkursu Fundacji im. Stefana Kuryłowicza w kategorii TEORIA 2013 Praca Anny Lorens Fenomen miejsc biesiadnych w mieście jako ilustracja krzyżowania się wpływów kultury popularnej i kultury wysokiej w architekturze została nagrodzona w konkursie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza w kategorii TEORIA 2013
Plac Unii. Kompleks zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates. ZDJĘCIA Otwarcie kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii w Warszawie planowane jest 12 października 2013. Jak wygląda budynek na kilka dni przed otwarciem, jak wpisuje się w kontekst współczesnej architektury Warszawy? Przedstawiamy galerię zdjęć z nowej realizacji APA Kuryłowicz & Associates
Geocentrum Politechniki Wrocławskiej Obiekt, położony w centrum miasta, ale w parkowym otoczeniu nad rzeką, ma idealna lokalizację i modelowo więc rozwiązany rozkład funkcji, sprzyjający integracji studentów - pisze Tomasz Głowacki o realizacji Kuryłowicz & Associates