Architektura MuratorRealizacjeWspółczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy

Współczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy

Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu

Kaplica Ciszy w Helsinkach, widok z placu Narinkka. Fot. ©Marko Huttunen, materiały prasowe Mies van der Rohe Foundation
Kaplica Ciszy w Helsinkach, widok z placu Narinkka. Fot. ©Marko Huttunen, materiały prasowe Mies van der Rohe Foundation
Kaplica Kamppi plac Narinkka, Helsinki, Finlandia
Autorzy K2S Architects LTD, Kimmo Lintula, Mikko Summanen, Niko Sirola
Współpraca autorskaKristian Forsberg, Abel Groenewolt, Ulla Harju, Matti Kivinen, Tetsujiro Kyuma, Jukka Mäkinen, Henrik Möller, Messahel Myriam, Mikko Näaveri, Miguel Pereira, Outi Pirhonen, Teija Tarvo, Elina Tenho, Jarno Vesa
Powierzchnia całkowita352.0 m²
Data realizacji (koniec)2012


Wyświetl większą mapę

Współczesna architektura drewniana
Kaplica Kamppi znajduje się w południowej pierzei placu Narinkka w centrum Helsinek. Niewielka kaplica jest odizolowana od miejskiego gwaru.
Owalne wnętrze kaplicy urządzone jest ze skrajną prostotą. Znalazły się w nim tylko dwa rzędy ławek i ołtarz. Wnętrze luterańskiej świątyni pozbawione jest jakichkolwiek dekoracji, sakralną funkcję obiektu zaznacza tylko krzyż. Światło dociera do pomieszczenia od góry, przez świetliki w suficie.
Zakrzywione ściany wyłożone zostały olejowanym drewnem olchowym, meble również wykonano z litego drewna. Z ciepłym kolorem drewnianych ścian kontrastuje surowa betonowa podłoga.
Te same materiały wykorzystane zostały we wnętrzach pozostałych pomieszczeń, służących m.in. jako przestrzeń ekspozycyjna. Elewację zewnętrzną wykończono klejonym, laminowanym drewnem świerkowym, wycinanym CNC. Obła bryła kaplicy wyróżnia się na tle otaczającej zabudowy.
W budynku nie odbywają się regularne nabożeństwa, obiekt ma służyć jako miejsce kontemplacji i azyl w miejskiej przestrzeni.
Projekt pracowni architektonicznej K2S Architects nominowany był do nagrody Miesa van der Rohe 2013.

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie