park

i

Autor: Hufton+Crow Zespół budynków zaprojektowano w pobliżu rozległego parku miejskiego Chaoyang

Zespół biurowo-mieszkaniowy Chaoyang Park Plaza w Pekinie

2023-12-28 12:23

W skład zespołu wchodzi dziesięć budynków o charakterystycznej, krzywoliniowej formie: dwie bliźniacze, asymetryczne wieże biurowe, wyraźnie mniejsze obiekty handlowo-usługowe oraz dwa budynki wielorodzinne. Metalowe żebra artykułujące przeszklone elewacje biurowców są elementem systemu wymiany powietrza i zostały zaprojektowane specjalnie dla tego założenia. Cyrkulujące w nich powietrze jest zasysane znad powierzchni wody wypełniającej baseny w przyziemiu, co powoduje jego wstępne schłodzenie i nawilżenie – pisze Maciej Lewandowski.

Z archiwum Architektury. Artykuł opublikowany został w papierowym wydaniu miesięcznika w 2018 roku.

Chaoyang Park Plaza to zespół dziesięciu budynków rozlokowanych na powierzchni 220 000 m2 na południowym krańcu rozległego parku miejskiego Chaoyang w biznesowej dzielnicy śródmieścia Pekinu. Ich architektura jest inspirowana tradycyjnym, czarnotuszowym malarstwem pejzażowym, przedstawiającym lokalne krajobrazy, na których architektura stapia się z przyrodą. Koncepcja projektowa zakładała wprzęgnięcie natury w formę budynków, symboliczną rozbudowę miejskiego parku przy jednoczesnym zatarciu granicy między tym, co naturalne a tym, co stworzone ręką człowieka.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią
MAD_Chaoyang Park Plaza_by Hufton+Crow_13

i

Autor: Hufton+Crow Widok od strony północno-wschodniej

Na samym brzegu znajdującego się tu jeziora zlokalizowano dwie bliźniacze, przypominające góry, asymetryczne wieże biurowe o wysokości 120 m. Połączono je przezroczystym atrium. Wyraźnie od nich mniejsze budynki handlowo-usługowe estetyką nawiązują do poddanych długotrwałej erozji skał. Zespół uzupełniają dwa wielorodzinne obiekty mieszkalne Armani apartments o wydatnych, nieregularnych balkonach, położone w południowo-zachodniej części działki. Wszystkie bryły charakteryzuje miękka, krzywoliniowa forma, a otaczający je krajobraz wypełniają sosny, bambusy, skały i niewielkie zbiorniki wodne.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

MAD_Chaoyang Park Plaza_by Hufton+Crow_17

i

Autor: Hufton+Crow Pomiędzy budynkami wprowadzono dziedzińce wypełnione zielenią – sosnami czy bambusami, a także niewielkie zbiorniki wodne

Konstrukcja

Konstrukcję budynków oparto na typowym układzie słupowo-płytowym i wykonano na miejscu w technologii żelbetowej. Część nadziemna opiera się na czterokondygnacyjnej części podziemnej. Przeszklone elewacje zbudowano z elementów ze szkła giętego na zimno w jednym kierunku. Przenikalność termiczna fasad wynosi 1,9 W/m2K. Barwione na czarno szkło refleksyjne zmniejsza zyski energii z oświetlenia naturalnego, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynku. Metalowe żebra artykułujące przeszklone elewacje i nadające zespołowi wertykalny charakter są elementem systemu wymiany powietrza i zostały zaprojektowane specjalnie dla tego założenia. Cyrkulujące w nich powietrze jest zasysane znad powierzchni wody wypełniającej baseny zlokalizowane w przyziemiu budynków, co powoduje jego wstępne schłodzenie i nawilżenie. Projekt uzyskał certyfikat LEED na poziomie Gold.

MAD_Chaoyang Park Plaza_Under Construction (1)

i

Autor: Mad Architects Budowa południowej części założenia Chaoyang Park Plaza, w której zlokalizowano osiem niższych budynków