Znamy wyniki wiosennego sondażu. Od 2 lat nastroje architektów są coraz bardziej pozytywne. Co się zmieniło?

2025-04-18 10:23

Raport „Nastroje architektów – wiosna 2025” firmy BCMM z kwietnia 2025 r. dotyczył oceny obecnej sytuacji rynkowej biur architektonicznych i prognoz dotyczących zarówno popytu, jak i cen usług w nadchodzącym roku. Badanie przeprowadzone na grupie 322 architektów rzuciło światło na kluczowe wyzwania i oczekiwania branży.

Spis treści

  1. Od dwóch lat widoczny jest stopniowy wzrost optymizmu w branży
  2. Im większa pracownia, tym większy optymizm?
  3. 45% architektów zakłada utrzymanie się popytu na ich usługi
  4. Nastroje architektów cechuje umiarkowany optymizm
Rozmowy Architektury: Maciej Jakub Zawadzki, MJZ Studio

Od dwóch lat widoczny jest stopniowy wzrost optymizmu w branży

Wiosna 2025 roku przynosi mieszane, choć generalnie stabilne nastroje wśród polskich architektów. Badanie sondażowe przeprowadzone przez BCMM, obejmujące reprezentatywną grupę 322 architektów, ujawnia, że większość z nich (57%) ocenia obecną sytuację rynkową swoich biur jako dobrą lub bardzo dobrą, tym samym utrzymując poziom z poprzedniej fali badania. Co istotne, od dwóch lat obserwuje się stopniowy wzrost optymizmu w branży, co sygnalizuje potencjalną poprawę koniunktury. Raport analizuje zarówno ogólną ocenę sytuacji rynkowej, jak i prognozy dotyczące popytu na usługi oraz kształtowania się cen w nadchodzącym roku.

Im większa pracownia, tym większy optymizm?

Wiosna 2025 roku przynosi stabilne nastroje wśród architektów, z ponad połową (57%) oceniających sytuację rynkową swoich biur pozytywnie. Wspomniany wyżej trend wzrostu optymizmu, obserwowany od dwóch lat, kontrastuje z niskim wskaźnikiem z wiosny 2023 roku (43%).

Czytaj także: Ile zarabia architekt w Polsce? Pokazujemy prawdziwe stawki i wynagrodzenia

Istotna poprawa w ocenie sytuacji rynkowej widoczna jest w większych pracowniach (4+ architektów), gdzie optymizm wzrósł z 56% do 72%, co może wskazywać na ich większą odporność na wyzwania rynkowe lub lepsze wykorzystanie pojawiających się możliwości. Różnice w nastrojach w zależności od wielkości biura sugerują, że czynniki takie jak skala projektów i dostęp do zasobów mogą odgrywać kluczową rolę w postrzeganiu obecnej sytuacji rynkowej.

Greg Lynn. Architekt w poszukiwaniu innowacji

i

Autor: Architektura-murator Packard Plant/Center for Fulfillment, Knowledge, and Innovation – wizualizacja projektu w rozszerzonej rzeczywistości 15. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, pawilon Stanów Zjednoczonych Autorzy: Greg Lynn FORM – Melissa Shin, Sean Boyd, Jasper Lynn, May Wang; UCLA IDEAS Robotics Lab – Peter Vikar; UCLA A+UD PhD Research Assistants – Iman Ansari, Jia Gu, Alexander Maymind; Trimble & Microsoft HoloLens – Aviad Almagor, Darren Thomson, Darrin Hurd, Jordan Lawver; Framestore – Ben West, Chris Eckardt, Anthony Gibbs, Duncan Elms, John Cook, Sean Dollins, James Healy, Caleb Ollivant, Pedram Torbati, Humberto Reyanga, Jonah Braun, Beau Leon, Stephanie Espinetti; zdjęcia z drona – Keith Muratori; zdjęcia – Mike Boening, Jon W; Piaggio Fast Forward – Jamar Bromley Realizacja: 2016 Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR – augmented reality i VR – virtual reality) to technologie, które w ostatnich latach zdobywają olbrzymi rozgłos. Lynn twierdzi, że to ta pierwsza – AR, czyli nałożenie komputerowej grafiki 3d na realny obraz widziany przez użytkownika – będzie coraz częściej wykorzystywana. Ostatnio architekt użył należącej do Microsoftu technologii Hololens, by we współpracy z zajmującą się również cyfrowymi rozwiązaniami firmą Trimble stworzyć zwizualizowany w rozszerzonej rzeczywistości projekt rewitalizacji fabryki samochodowej Packard Plant w Detroit. Wizualizacje AR ulokowanego w starym zakładzie Centrum Doskonalenia, Wiedzy i Innowacji były częścią ekspozycji w pawilonie Stanów Zjednoczonych na ubiegłorocznym weneckim biennale architektury. Użycie AR nie ograniczyło się jednak wyłącznie do prezentacji projektu. Lynn skorzystał z tej technologii także na etapie koncepcji, żeby szybko przeanalizować różne potencjalne rozwiązania. Według niego głównym atutem AR jest skrócenie procesu projektowego i lepsza komunikacja z klientami; FOT. MICROSOFT I GREG LYNN FORM

45% architektów zakłada utrzymanie się popytu na ich usługi

Prognozy dotyczące popytu na usługi architektów w 2025 roku charakteryzują się brakiem wyraźnego konsensusu, gdzie dominująca, choć nieznaczna, grupa (46%) spodziewa się utrzymania popytu na poziomie z 2024 roku. Jednocześnie, odsetek respondentów przewidujących wzrost (23%) jest niemal identyczny z odsetkiem prognozujących spadek (22%), co wskazuje na znaczną niepewność co do przyszłej koniunktury. Co istotne, rozkład tych prognoz jest zbliżony zarówno dla mniejszych, jak i większych biur, co sugeruje, że niezależnie od skali działalności, architekci podobnie oceniają potencjalne zmiany w zapotrzebowaniu na ich usługi.

Nastroje architektów cechuje umiarkowany optymizm

Prognozy dotyczące cen usług architektonicznych w 2025 roku są równie niejednoznaczne, co te dotyczące popytu, odzwierciedlając brak wyraźnych oczekiwań co do przyszłej sytuacji rynkowej. Choć relatywnie najwięcej respondentów (45%) spodziewa się utrzymania cen na poziomie z 2024 roku, to blisko 40% przewiduje ich wzrost, co może sugerować oczekiwania związane z inflacją lub rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Podobnie jak w przypadku prognoz popytu, rozkład opinii jest zbliżony dla biur o różnej wielkości. Jedyną różnicą jest odsetek architektów przewidujących spadek cen - w przypadku małych biur jest to aż 11,6%, dużych - 7%.

Czytaj także: Zarobki architektów w Danii. Wywiad z Mateuszem Mastalskim z pracowni Henning Larsen

Nastroje architektów wiosną 2025 roku cechuje więc stabilizacja i umiarkowany optymizm, jednak niepewność co do przyszłego popytu i cen usług sugeruje ostrożne podejście do planowania strategicznego w nadchodzącym roku.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Produkt mieszkaniopodobny
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama
      Architektura Murator Google News