Architektura MuratorStudenciBiblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości, proj. Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Organizowany przez młody zespół „Volume Zero” konkurs architektoniczny TINY LIBRARY 2021 otwarty był dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy sami mieli wskazać lokalizację proponowanej biblioteki, przy czym musiało to być miejsce peryferyjne, w którym dostęp do edukacji jest utrudniony. Proponowany obiekt miał stać się głównym think tankiem dla lokalnej społeczności, dającym jej szansę na współdziałanie i rozwój. W środku, na powierzchni nie przekraczającej 200 m², musieli zmieścić zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki, audobooki i inne zasoby audiowizualne oraz wszelkie konieczne do obsługi biblioteki pomieszczenia.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie Sourabh Gupta z pracowni Arcohm, Jun Sekino z biura Junsekino, Realrich Sjarief ze studia RAW, Jorge Arvizu z Estudio MMX oraz Nils Ole Brandzteg z Atelier Oslo. Sędziowie przyznali trzy nagrody i 10 wyróżnień, ale wskazali też 50 najciekawszych pomysłów z całego świata. Na tej liście znalazły się dwa zespoły z Polski: Igor Panuszewski i Filip Zientek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ci ostatni zaproponowali bibliotekę dla uchodźców na terenie Nizip Syrian Refugee Camp w południowej Turcji.

Naszym projektem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem uchodźców, a w szczególności braku dostępu do edukacji w takich miejscach, jak funkcjonujące nieraz przez dekady przeznaczone specjalnie dla nich obozy. Badając temat, dowiedzieliśmy się, że najbardziej ograniczony i potrzebny dostęp do edukacji jest w Turcji, Ugandzie, Libanie, Jordanii – tłumaczą autorzy.

Zaprojektowali budynek na planie koła, który po pierwsze wyróżnia bibliotekę na tle regularnej siatki ulic i wskazuje na jej znaczenie w przestrzeni miasta, po drugie umożliwia mieszkańcom łatwy dostęp z każdej strony. W nawiązaniu do charakterystycznych dla architektury arabskiej maszrabiji, elewację tworzą dekoracyjne ażurowe przesłony. Nasz obiekt to nie tylko biblioteka czy ośrodek edukacyjny, ale także otwarta przestrzeń publiczna dla mieszkańców – dodają młodzi projektanci.

Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!
Konkurs na projekt osiedla komunalnego na warszawskich Włochach Władze m.st. Warszawy zapraszają do udziału w konkursie na projekt osiedla komunalnego przy ul. 1 Sierpnia we Włochach. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowej zabudowy oferującej ok. 300 mieszkań. Składanie wniosków do 16 lipca.