Architektura MuratorStudenciBiblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości, proj. Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Organizowany przez młody zespół „Volume Zero” konkurs architektoniczny TINY LIBRARY 2021 otwarty był dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy sami mieli wskazać lokalizację proponowanej biblioteki, przy czym musiało to być miejsce peryferyjne, w którym dostęp do edukacji jest utrudniony. Proponowany obiekt miał stać się głównym think tankiem dla lokalnej społeczności, dającym jej szansę na współdziałanie i rozwój. W środku, na powierzchni nie przekraczającej 200 m², musieli zmieścić zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki, audobooki i inne zasoby audiowizualne oraz wszelkie konieczne do obsługi biblioteki pomieszczenia.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie Sourabh Gupta z pracowni Arcohm, Jun Sekino z biura Junsekino, Realrich Sjarief ze studia RAW, Jorge Arvizu z Estudio MMX oraz Nils Ole Brandzteg z Atelier Oslo. Sędziowie przyznali trzy nagrody i 10 wyróżnień, ale wskazali też 50 najciekawszych pomysłów z całego świata. Na tej liście znalazły się dwa zespoły z Polski: Igor Panuszewski i Filip Zientek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ci ostatni zaproponowali bibliotekę dla uchodźców na terenie Nizip Syrian Refugee Camp w południowej Turcji.

Naszym projektem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem uchodźców, a w szczególności braku dostępu do edukacji w takich miejscach, jak funkcjonujące nieraz przez dekady przeznaczone specjalnie dla nich obozy. Badając temat, dowiedzieliśmy się, że najbardziej ograniczony i potrzebny dostęp do edukacji jest w Turcji, Ugandzie, Libanie, Jordanii – tłumaczą autorzy.

Zaprojektowali budynek na planie koła, który po pierwsze wyróżnia bibliotekę na tle regularnej siatki ulic i wskazuje na jej znaczenie w przestrzeni miasta, po drugie umożliwia mieszkańcom łatwy dostęp z każdej strony. W nawiązaniu do charakterystycznych dla architektury arabskiej maszrabiji, elewację tworzą dekoracyjne ażurowe przesłony. Nasz obiekt to nie tylko biblioteka czy ośrodek edukacyjny, ale także otwarta przestrzeń publiczna dla mieszkańców – dodają młodzi projektanci.

Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.