Architektura MuratorStudenciBiblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości, proj. Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Organizowany przez młody zespół „Volume Zero” konkurs architektoniczny TINY LIBRARY 2021 otwarty był dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy sami mieli wskazać lokalizację proponowanej biblioteki, przy czym musiało to być miejsce peryferyjne, w którym dostęp do edukacji jest utrudniony. Proponowany obiekt miał stać się głównym think tankiem dla lokalnej społeczności, dającym jej szansę na współdziałanie i rozwój. W środku, na powierzchni nie przekraczającej 200 m², musieli zmieścić zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki, audobooki i inne zasoby audiowizualne oraz wszelkie konieczne do obsługi biblioteki pomieszczenia.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie Sourabh Gupta z pracowni Arcohm, Jun Sekino z biura Junsekino, Realrich Sjarief ze studia RAW, Jorge Arvizu z Estudio MMX oraz Nils Ole Brandzteg z Atelier Oslo. Sędziowie przyznali trzy nagrody i 10 wyróżnień, ale wskazali też 50 najciekawszych pomysłów z całego świata. Na tej liście znalazły się dwa zespoły z Polski: Igor Panuszewski i Filip Zientek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ci ostatni zaproponowali bibliotekę dla uchodźców na terenie Nizip Syrian Refugee Camp w południowej Turcji.

Naszym projektem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem uchodźców, a w szczególności braku dostępu do edukacji w takich miejscach, jak funkcjonujące nieraz przez dekady przeznaczone specjalnie dla nich obozy. Badając temat, dowiedzieliśmy się, że najbardziej ograniczony i potrzebny dostęp do edukacji jest w Turcji, Ugandzie, Libanie, Jordanii – tłumaczą autorzy.

Zaprojektowali budynek na planie koła, który po pierwsze wyróżnia bibliotekę na tle regularnej siatki ulic i wskazuje na jej znaczenie w przestrzeni miasta, po drugie umożliwia mieszkańcom łatwy dostęp z każdej strony. W nawiązaniu do charakterystycznych dla architektury arabskiej maszrabiji, elewację tworzą dekoracyjne ażurowe przesłony. Nasz obiekt to nie tylko biblioteka czy ośrodek edukacyjny, ale także otwarta przestrzeń publiczna dla mieszkańców – dodają młodzi projektanci.

Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!