Architektura MuratorStudenciBiblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości

Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.

Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości, proj. Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Organizowany przez młody zespół „Volume Zero” konkurs architektoniczny TINY LIBRARY 2021 otwarty był dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnicy sami mieli wskazać lokalizację proponowanej biblioteki, przy czym musiało to być miejsce peryferyjne, w którym dostęp do edukacji jest utrudniony. Proponowany obiekt miał stać się głównym think tankiem dla lokalnej społeczności, dającym jej szansę na współdziałanie i rozwój. W środku, na powierzchni nie przekraczającej 200 m², musieli zmieścić zarówno tradycyjne książki, jak i e-booki, audobooki i inne zasoby audiowizualne oraz wszelkie konieczne do obsługi biblioteki pomieszczenia.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie Sourabh Gupta z pracowni Arcohm, Jun Sekino z biura Junsekino, Realrich Sjarief ze studia RAW, Jorge Arvizu z Estudio MMX oraz Nils Ole Brandzteg z Atelier Oslo. Sędziowie przyznali trzy nagrody i 10 wyróżnień, ale wskazali też 50 najciekawszych pomysłów z całego świata. Na tej liście znalazły się dwa zespoły z Polski: Igor Panuszewski i Filip Zientek z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Ci ostatni zaproponowali bibliotekę dla uchodźców na terenie Nizip Syrian Refugee Camp w południowej Turcji.

Naszym projektem chcieliśmy zwrócić uwagę na problem uchodźców, a w szczególności braku dostępu do edukacji w takich miejscach, jak funkcjonujące nieraz przez dekady przeznaczone specjalnie dla nich obozy. Badając temat, dowiedzieliśmy się, że najbardziej ograniczony i potrzebny dostęp do edukacji jest w Turcji, Ugandzie, Libanie, Jordanii – tłumaczą autorzy.

Zaprojektowali budynek na planie koła, który po pierwsze wyróżnia bibliotekę na tle regularnej siatki ulic i wskazuje na jej znaczenie w przestrzeni miasta, po drugie umożliwia mieszkańcom łatwy dostęp z każdej strony. W nawiązaniu do charakterystycznych dla architektury arabskiej maszrabiji, elewację tworzą dekoracyjne ażurowe przesłony. Nasz obiekt to nie tylko biblioteka czy ośrodek edukacyjny, ale także otwarta przestrzeń publiczna dla mieszkańców – dodają młodzi projektanci.

Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.