Architektura MuratorStudenciDyplom Roku SARP 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP

Dyplom Roku SARP 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP

Do 29 maja można nadsyłać zgłoszenia do nagrody Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.

Dyplom Roku SARP 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP

56. edycja konkursu Dyplom Roku SARP

Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 56. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku SARP 2020 dla najlepszych prac dyplomowych wykonanych na wydziałach architektury polskich uczelni. Uprawnionymi do zgłaszania są promotorzy, recenzenci oraz dziekani, działający w oparciu o opinie wydziałowych Komisji Dyplomowych, a także sami absolwenci z opinią promotora pracy.

Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy konkursu zdecydowali się na maksymalne uproszczenie procedur składania prac. Nadal wymagana jest zgoda promotora na udział danego dyplomu w konkursie, jednak potwierdzenie wystarczy przekazać w formie maila. Zmieniono również terminy składania prac.

W związku z epidemią, uprościliśmy procedury składania prac, aby mimo utrudnień, umożliwić jak najszerszemu gronu uczestnictwo w konkursie. Przesunęliśmy również termin oddawania prac do 29 maja. Analogicznie, później odbędzie się także ogłoszenia wyników, które jest zwieńczeniem całej inicjatywy i pozwala na przenikanie się środowiska młodych architektów i najbardziej cenionych nazwisk w branży. Nie wyobrażaliśmy sobie ogłaszania wyników zdalnie – bardzo zależy nam na kontynuowaniu tradycji i możliwości bezpośredniej interakcji. Gala podsumowująca konkurs odbędzie się więc 9 października 2020 w Pawilonie SARP – wyjaśnia prezes SARP, architekt Bohdan Lisowski.

W jury tegorocznego konkursu Dyplom Roku SARP zasiądą: Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski), Marta Sękulska-Wrońska (WXCA), Robert Konieczny (KWK Promes), Bohdan Biś Lisowski (prezes SARP), Przemo Łukasik (medusa group), Przemysław Powalacz (Geberit Polska), Piotr Śmierzewski (Analog) i Paweł Wierzbicki (Schindler Polska). Tegoroczne obrady uświetni również obecność Juraja Hermanna, prezesa Stowarzyszenia Architektów Słowackich. Głowna nagroda w 56. edycji konkursu Dyplom Roku SARP wynosi 10 000 PLN.

Uroczystość wręczania nagród i wyróżnień odbędzie się 9 października 2020 roku w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie. Więcej informacji na stronie www.sarp.org.pl.

Geberit partnerem nagrody Dyplom Roku SARP 2020

Już wkrótce na stronie www.geberit.pl powstanie specjalna zakładka, na której cyklicznie umieszczane będą informacje o nadchodzących wydarzeniach dla studentów architektury oraz architektury wnętrz. Znajdą się tam informacje m.in. o konkursach czy szkoleniach. Będzie można także obejrzeć galerię prac laureatów konkursów, których Geberit było partnerem, czy specjalną galerię poświęconą laureatom konkursu SARP oraz konkursu KOŁO.

Dyplom Roku SARP: historia Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku

Dyplom Roku SARP to jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych polskich architektów. Przyznawana jest od 1964 roku, początkowo jako Nagroda SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, jest uhonorowaniem najlepszych prac dyplomowych wykonanych na wydziałach architektury polskich uczelni.

W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich na patrona nagrody wybrał Zbyszka Zawistowskiego, wybitnego architekta, byłego prezesa SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku. Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP przyznawana jest odtąd przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta.

Dyplom Roku SARP - laureaci dotychczasowych edycji

Wśród laureatów i finalistów Dorocznej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku wielokrotnie pojawiali się młodzi twórcy współpracujący z redakcją „A-m”. W 2019 roku wśród finalistów byli uczestnicy organizowanych przez nas warsztatów Success Stories: Michał Wasielewski i Filip Strzelecki oraz autorki prac prezentowanych na wystawie podsumowującej zajęcia z Fernando Menisem w dawnym hotelu Cracovia: Anita Tokarski i Dominika Strzałka.

Dyplom Roku SARP 2020 – przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP
Otwarcie wystawy Dorocznej Nagrody SARP im. arch. arch. St. Nowickiego i St. Skrypija, 1980; od lewej: prof. Hanna Adamczewska-Wejchert, arch. Jerzy Skrzypczak, arch. Tadeusz Mrówczyński (ówczesny Prezes SARP), arch. Tadeusz Stefański; fot. Archiwum Fotograficzne Architektury Polskiej – SARP
Tagi:
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – cykl spotkań Warszawski oddział SARP zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu prezentującego stołeczne biura projektowe. Gośćmi wieczoru będą Błażej Hermanowicz i Stanisław Rewski z pracowni HRA Architekci.
Zabytki Syrii w szkicowniku architekta – wykład Wojciecha Zabłockiego 7 marca 2019 roku odbędzie się kolejny wykład z cyklu Duże A organizowanego przez wrocławski SARP. Tym razem prelegentem będzie Wojciech Zabłocki, który w latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował m.in. kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.
Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka Bieżący rok należy bez wątpienia do krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak. Pracownia, obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia, została już nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz najwyższe wyróżnienie przyznało jej środowisko architektów.