Architektura MuratorStudenciKoło naukowe ArchiW1zje

Koło naukowe ArchiW1zje

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy WA PWr swoją działalnością ma na celu poszukiwanie pierwiastka wspólnego dla fotografii, architektury oraz otaczającej nas przestrzeni. Organizujemy cykliczny konkurs studencki Zobaczyć Miasto z myślą o rozszerzeniu jego zasięgu na wydziały architektury w Polsce. Kilka słów o działalności koła w czasie pandemii.

Koło naukowe ArchiW1zje
Członkowie koła

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej powstało z potrzeby poszukiwania wspólnego pierwiastka dla fotografii w całym jej spektrum, architektury zarówno w kontekście jej studiowania jak i projektowania, oraz całej otaczającej nas przestrzeni. Jako studenci architektury, za pomocą dokumentacji fotograficznej realizujemy chęć wyrażania własnego spojrzenia na wzajemne relacje głównych składowych miasta, bo w końcu miasto tworzą ludzie i architektura. Wierzymy, że miejska przestrzeń oferuje wiele do odkrycia, dlatego pragniemy wspólnie rozszyfrowywać i uwieczniać język, którym przemawia do mieszkańców, do nas.

W działalności koła stawiamy duży nacisk na edukację. Uczymy się warsztatu fotograficznego: poruszane są kwestie techniczne, zagadnienie kompozycji czy też historia fotografii. Skupiamy się także na budowaniu wrażliwości na najważniejsze składowe takie jak czas, światło czy punkt widzenia. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne w tej dziedzinie pozwala nam nie tylko rozwijać się jako fotografowie i fotografki, ale też wiąże się z pogłębianiem percepcji miejskiego otoczenia. Zrzeszamy osoby o różnych stopniach znajomości tej tematyki, fanów cyfrówek jak i analogów. Tym samym podejmujemy także próbę udowodnienia, że wygórowany sprzęt nie jest niezbędny do uzyskania niebanalnych efektów.

Koło naukowe ArchiW1zje
Węzeł, autor: Sebastian Szostek

Ważnym projektem organizowanym przez koło Archiw1zje we współpracy z Muzeum Architektury jest cykliczny konkurs Zobaczyć Miasto, który wpisuje się we wcześniej wspomniane założenia. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do wspólnej eksploracji, podzielić się własnym spojrzeniem, własną  wizją, a przede wszystkim właśnie - propagować śmiałe i wnikliwe dokumentowanie środowiska miejskiego. Wierzymy, że poprzez szukanie i odkrywanie przestrzeni na nowo poszerzamy swoje horyzonty i uwrażliwiamy się na zachodzące w architekturze i dookoła niej procesy.

W dobie pandemii musimy mierzyć się z szeregiem komplikacji, a warto dodać, że swoją działalność rozpoczęliśmy w czasie trwania pandemii. Od tego roku akademickiego czynnie działamy - stale poszukujemy alternatywnych zadań, które możemy prowadzić pomimo obecnych warunków. Przykładem tego jest chociażby nowa forma konkursu wspomnianego wcześniej - musieliśmy zrezygnować z wystaw prac konkursowych na naszym wydziale i przenieść je do internetu - comiesięczne edycje można śledzić na naszych stronach na Facebooku oraz Instagramie, do czego gorąco zachęcamy! Przed nami jest również osobna wystawa tematyczna zdjęć wykonanych przez naszych członków. Zachęceni przez opiekunki koła - prof. dr hab. inż. arch. Marzanna Jagiełło oraz dr inż. arch. Beata Juchniewicz, spróbowaliśmy swoich sił w trudnej sztuce fotoreportażu skierowanej na najważniejsze wydarzenia w Polsce jesienią 2020 roku.  Odbędzie się on-line, jednak w formie bardziej rozszerzonej niż dotychczas - o szczegółach będziemy wkrótce informować w naszych social mediach.

Warto wspomnieć także o członkach naszego koła, którzy aktywnie biorą udział w konkursach fotograficznych, również o randze międzynarodowej. Wyróżnić należy naszego prezesa a także założyciela ArchiW1zje Sebastiana Szostka, który w grudniu ubiegłego roku wygrał XI edycję Matematyka w obiektywie. Fotografia Węzeł została doceniona przez jury w kategorii dorosłych spośród 12 tysięcy nadesłanych prac na cały konkurs.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów Politechniki Wrocławskiej do brania udziału w naszym konkursie Zobaczyć Miasto.

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Fotografia w służbie architektury? Jaką rolę pełni architektoniczna fotografia w tak powszechnej dziś kulturze obrazkowej? Czy jest odrębną dziedziną sztuki, czy po prostu narzędziem marketingowym, którym posługują się projektanci i czasopisma? Jak oddziałuje na samą architekturę i czy ma moc zmieniania świata? Maja Mozga-Górecka recenzuje dwa istotne dla tej dziedziny wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie: londyńską wystawę Constructing Worlds i premierowe wydanie książki Shooting Space.
Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Sun school we Wrocławiu Ideą projektu jest słońce, znane nam z dziecięcych rysunków. Duży środek i odchodzące od niego promienie. W każdym z nich znalazło się miejsce dla innej funkcji – administracji, bloku sportowego, oddziału dzieci młodszych. Z rozwinięcia prostego układu  powstało słońce napędzane słońcem, gospodarujące wodą deszczową i otoczone terenami zielonymi, osłoniętymi od wiatru.
Koncepcja szkoły podstawowej jako przykład obiektu, który buduje świadomość ekologiczną od najmłodszych lat Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie obiektu proekologicznego o prostym układzie funkcjonalnym, który poprzez atrium otwiera się na sąsiednią działkę. Chcieliśmy również zwrócić uwagę na budowanie świadomości ekologicznej w uczniach od najmłodszych lat.
Koło Naukowe InStructA na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Koło Naukowe InStructA od kilkunastu lat realizuje i bada różnorodne instalacje tymczasowe. Zmieniają się ludzie, podejmowane tematy, ale zawsze dążymy do realizacji powstałych konceptów. Ostatnią z inicjatyw jest poszukiwanie struktur, które zapewniałyby tani i szybki montaż przy możliwości wielokrotnego wykorzystania i łatwego przechowywania tymczasowego obiektu.
Rekonstrukcja średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II we Wrocławiu Celem projektu była rekonstrukcja nieistniejącej już średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II wchodzącej w skład Fortyfikacji Miejskich Wrocławia. Rekonstrukcja w postaci cyfrowego modelu 3D obejmuje 3 główne fazy rozwoju bramy na przestrzeni wieków.