Architektura MuratorStudenciKoło naukowe ArchiW1zje

Koło naukowe ArchiW1zje

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy WA PWr swoją działalnością ma na celu poszukiwanie pierwiastka wspólnego dla fotografii, architektury oraz otaczającej nas przestrzeni. Organizujemy cykliczny konkurs studencki Zobaczyć Miasto z myślą o rozszerzeniu jego zasięgu na wydziały architektury w Polsce. Kilka słów o działalności koła w czasie pandemii.

Koło naukowe ArchiW1zje
Członkowie koła

Studenckie Koło Naukowe ArchiW1zje przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej powstało z potrzeby poszukiwania wspólnego pierwiastka dla fotografii w całym jej spektrum, architektury zarówno w kontekście jej studiowania jak i projektowania, oraz całej otaczającej nas przestrzeni. Jako studenci architektury, za pomocą dokumentacji fotograficznej realizujemy chęć wyrażania własnego spojrzenia na wzajemne relacje głównych składowych miasta, bo w końcu miasto tworzą ludzie i architektura. Wierzymy, że miejska przestrzeń oferuje wiele do odkrycia, dlatego pragniemy wspólnie rozszyfrowywać i uwieczniać język, którym przemawia do mieszkańców, do nas.

W działalności koła stawiamy duży nacisk na edukację. Uczymy się warsztatu fotograficznego: poruszane są kwestie techniczne, zagadnienie kompozycji czy też historia fotografii. Skupiamy się także na budowaniu wrażliwości na najważniejsze składowe takie jak czas, światło czy punkt widzenia. Odpowiednie przygotowanie merytoryczne w tej dziedzinie pozwala nam nie tylko rozwijać się jako fotografowie i fotografki, ale też wiąże się z pogłębianiem percepcji miejskiego otoczenia. Zrzeszamy osoby o różnych stopniach znajomości tej tematyki, fanów cyfrówek jak i analogów. Tym samym podejmujemy także próbę udowodnienia, że wygórowany sprzęt nie jest niezbędny do uzyskania niebanalnych efektów.

Koło naukowe ArchiW1zje
Węzeł, autor: Sebastian Szostek

Ważnym projektem organizowanym przez koło Archiw1zje we współpracy z Muzeum Architektury jest cykliczny konkurs Zobaczyć Miasto, który wpisuje się we wcześniej wspomniane założenia. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do wspólnej eksploracji, podzielić się własnym spojrzeniem, własną  wizją, a przede wszystkim właśnie - propagować śmiałe i wnikliwe dokumentowanie środowiska miejskiego. Wierzymy, że poprzez szukanie i odkrywanie przestrzeni na nowo poszerzamy swoje horyzonty i uwrażliwiamy się na zachodzące w architekturze i dookoła niej procesy.

W dobie pandemii musimy mierzyć się z szeregiem komplikacji, a warto dodać, że swoją działalność rozpoczęliśmy w czasie trwania pandemii. Od tego roku akademickiego czynnie działamy - stale poszukujemy alternatywnych zadań, które możemy prowadzić pomimo obecnych warunków. Przykładem tego jest chociażby nowa forma konkursu wspomnianego wcześniej - musieliśmy zrezygnować z wystaw prac konkursowych na naszym wydziale i przenieść je do internetu - comiesięczne edycje można śledzić na naszych stronach na Facebooku oraz Instagramie, do czego gorąco zachęcamy! Przed nami jest również osobna wystawa tematyczna zdjęć wykonanych przez naszych członków. Zachęceni przez opiekunki koła - prof. dr hab. inż. arch. Marzanna Jagiełło oraz dr inż. arch. Beata Juchniewicz, spróbowaliśmy swoich sił w trudnej sztuce fotoreportażu skierowanej na najważniejsze wydarzenia w Polsce jesienią 2020 roku.  Odbędzie się on-line, jednak w formie bardziej rozszerzonej niż dotychczas - o szczegółach będziemy wkrótce informować w naszych social mediach.

Warto wspomnieć także o członkach naszego koła, którzy aktywnie biorą udział w konkursach fotograficznych, również o randze międzynarodowej. Wyróżnić należy naszego prezesa a także założyciela ArchiW1zje Sebastiana Szostka, który w grudniu ubiegłego roku wygrał XI edycję Matematyka w obiektywie. Fotografia Węzeł została doceniona przez jury w kategorii dorosłych spośród 12 tysięcy nadesłanych prac na cały konkurs.

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów Politechniki Wrocławskiej do brania udziału w naszym konkursie Zobaczyć Miasto.

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Fotografia w służbie architektury? Jaką rolę pełni architektoniczna fotografia w tak powszechnej dziś kulturze obrazkowej? Czy jest odrębną dziedziną sztuki, czy po prostu narzędziem marketingowym, którym posługują się projektanci i czasopisma? Jak oddziałuje na samą architekturę i czy ma moc zmieniania świata? Maja Mozga-Górecka recenzuje dwa istotne dla tej dziedziny wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie: londyńską wystawę Constructing Worlds i premierowe wydanie książki Shooting Space.
Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego Humanizacja Środowiska Miejskiego (HŚM) to koło działające przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej od 2008 roku, realizując projekty z szeroko pojętego zakresu architektury. Charakter koła jest otwarty, a HŚMowa rodzina stale się powiększa.
Koło Naukowe Industria - Centrum Szermowic Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego INDUSTRIA od sześciu lat w ramach swojej działalności zajmuje się badaniami oraz popularyzacją architektury industrialnej. Obecnie realizuje warsztaty i konkurs na centrum edukacyjno-historyczne straży pożarnej śląskiej wsi. W ramach działań planuje się stworzenie projektu przestrzeni wystawienniczej dla historycznych sprzętów gaśniczych oraz miejsca wspólnego dla mieszkańców miejscowości Szemrowice
Eco_talks, wydarzenie online organizowane przez koło naukowe Habitat Koło naukowe Habitat, działające na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na wydarzenie online Eco_talks, które odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia.
Koło naukowe Habitat. Alternatywne sposoby zamieszkania Seria „Alternatywne sposoby zamieszkania” skupia się na kluczowych aspektach wznoszenia i użytkowania typów struktur mieszkalnych subiektywnie uznanych za nieprzeciętne.  Realizacja przyjęła formę regularnie publikowanych w mediach społecznościowych zestawów grafik.
Bridge The Gap – centrum wielofunkcyjne w Rotterdamie Bridge The Gap to koncepcja mostu kubaturowego w Rotterdamie, której celem jest zwrócenie uwagi na powiązania architektury ze współczesnym problemami cywilizacyjnymi. Skupia się przede wszystkim na aspekcie zanikania bioróżnorodnosci w miastach oraz responsywności architektury z użytkownikiem.
Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Studia architektoniczne to nie tylko projektowanie, czyli o tym, jak działa Samorząd Studencki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i urozmaica studiowanie na uczelni.