Architektura MuratorStudenciMiędzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji

Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji

Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!

Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji
Wenecja; fot. Tomasz Żylski

W tym roku po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji kuratorzy pawilonów narodowych z całego świata postanowili w szczególny sposób wykorzystać potencjał, jaki daje spotkanie rożnych kultur, wartości i idei w trakcie wystawy. W tym celu założyli specjalny kolektyw zrzeszający przedstawicieli ponad 50 krajów. Jedną z ich pierwszych inicjatyw jest zorganizowanie we współpracy z reprezentacją Zjednoczonych Emiratów Arabskich międzynarodowego konkursu architektonicznego dla studentów na projekt ławki, czyli – jak tłumaczą – najstarszego i najbardziej podstawowego elementu służącego wymianie społecznej. Kiedy świat boryka się z wyzwaniami pandemii i nabierającymi tempa zmianami klimatu, potrzeba dialogu wydaje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, a nic tak jak ławka nie prowokuje do dyskusji – wyjaśniają pomysłodawcy.

Czytaj też: Polacy na biennale architektury w Wenecji! |

Konkurs jest otwarty dla studentów kierunków projektowych z całego świata. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji mebla wykonanego z materiałów, jakie pozostały po budowie wystaw w wybranych pawilonach. Obiekt powinien wyrażać ideę międzykulturowego dialogu, a zarazem poszukiwać powiązań między człowiekiem a świadomością ekologiczną. Zwycięskie prace zostaną zrealizowane i  wystawione w przestrzeni Wenecji do czasu zamknięcia wystawy w listopadzie tego roku. W jury zasiadają: Fiona Mali, współkuratorka pawilonu Albanii, David Theodore, współkurator pawilonu Kanady, Roberta Semeraro, kuratorka pawilonu Republiki Dominikańskiej, Madeleine Kessler, współkuratorka pawilonu Wielkiej Brytanii, Hae-Won Shin, kuratorka pawilonu Korei, Sara Anwar, kuratorka pawilonu Pakistanu i Alexander Furunes, współkurator pawilonu Filipin. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 lipca. Ogłoszenie zwycięzców zaplanowano na 20 lipca, montaż ławki w sierpniu, a demontaż w listopadzie 2021 roku. Więcej informacji na stronie http://curatorscollective.org/open-call/.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska
Projekt ławka – nowe miejskie siedziska Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.
Autor: (Red.)
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.