Architektura MuratorWydarzeniaPolacy na biennale architektury w Wenecji!

Polacy na biennale architektury w Wenecji!

22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.

Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Zespół architektów zaproszonych do współpracy przy wystawie w pawilonie Węgier na 17. biennale architektury w Wenecji; fot. József Rosta, Ludwig Museum – Museum of Contemporary Art

17. biennale architektury w Wenecji odbędzie się w dniach 22 maja-21 listopada. Głównym kuratorem wystawy jest libański architekt Hashim Sarkis, dziekan Wydziału Architektury i Planowania w Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadzący Hashim Sarkis Studios (HSS), które swoje siedziby ma w Bostonie i Bejrucie. Nasze biennale pod hasłem „Jak będziemy żyć razem?” podkreślić ma istotną rolę architekta jako przyjaznego organizatora i kustosza umowy przestrzennej – pisze Hashim Sarkis w tekście kuratorskim. Polskę reprezentować będzie wystawa „Trouble in Paradise” opracowana przez kolektyw Prolog +1 w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak. Autorzy, we współpracy z projektantami z Europy, pokażą, jak istotnym elementem budowania wspólnoty w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów są obszary wiejskie. Teksty kuratorskie Hashima Sarkisa i grupy PROLOG +1 publikujemy w numerze 5/2021 | 17. biennale architektury w Wenecji |.

Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Grafika towarzysząca wystawie „Trouble in Paradise” w polskim pawilonie na 17. biennale architektury w Wenecji; fot. serwis prasowy

Reinterpretacja modernizmu: BUDCUD i A-A Collective na biennale w Wenecji 2021

Ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie. Swoje projekty w ramach ekspozycji w pawilonie Węgier przygotowali m.in. architekci z krakowskiej pracowni BUDCUD (Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka) oraz z A-A Collective (Zygmunt Borawski, Martin Marker, Srdjan Zlokapa, Furio Montoli). Węgierska wystawa pod tytułem „Inność – odnowienie naszego modernistycznego dziedzictwa” poszukuje odpowiedzi na pytanie: jakie możliwości daje przyszłym architektom materialna spuścizna modernizmu? Zespół kuratorski poprosił 12 pracowni z Europy Środkowej i Wschodniej o zaproponowanie nowych funkcji dla 12 ikonicznych budynków Budapesztu, które powstały w drugiej połowie XX wieku. Architekci z BUDCUD wzięli na warsztat dawny dom meblowy Domus (proj. Antal Lázár i Péter Reimholz), przekształcając go w łaźnie miejskie, natomiast zespół A-A Collective przedstawił poetycką wizję przeobrażenia Krajowego Centrum Dystrybucji Energii Elektrycznej z lat 70. (proj. Csaba  Virág) w opanowaną przez dziką roślinność trwałą ruinę.

Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Dawny dom meblowy Domus w Budapeszcie (proj. Antal Lázár i Péter Reimholz) i jego możliwa przyszłość w interpretacji biura BUDCUD;  fot. Dániel Dömölky
Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Krajowe Centrum Dystrybucji Energii Elektrycznej w Budapeszcie (proj. Csaba  Virág) i wizja jego przyszłości według   A-A Collective; fot. Dániel Dömölky
Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Komisarz węgierskiej wystawy Julia Fabényi z zespołem kuratorskim przy makiecie autorstwa pracowni BUDCUD; fot. Zsófia Szabó / Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum

Andrzej Gwizdała wśród kuratorów pawilonu Hiszpanii

Hiszpania po raz pierwszy ogłosiła otwarty konkurs na projekt wystawy w swoim pawilonie narodowym. Zwyciężyła propozycja polskiego architekta Andrzeja Gwizdały i jego trzech współpracowników z Teneryfy: Sofíi Piñero, Domingo J. Gonzáleza i Fernando Herrery. Kuratorzy wybrali 34 projekty ukazujące nowe sposoby wykonywania zawodu architekta, który – jak tłumaczą – ewoluował, aby dostosowywać się do wszystkich wymiarów i potrzeb stale zmieniającego się społeczeństwa. Pod hasłem „Niepewność” pawilon hiszpański prezentuje więc realizacje z tak na pozór odległych od architektury dziedzin jak muzyka, poezja, film, gry wideo, rolnictwo czy turystyka.

W tym roku biennale architektury w Wenecji będzie wykorzystywać także formułę on-line. Oprócz licznych wydarzeń towarzyszących, większość pawilonów narodowych pokaże swoje wystawy również w sieci. Szczegółowy program i poszczególne prezentacje można znaleźć na platformie www.biennalepavilions.com.

Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Kuratorzy pawilonu Hiszpanii na biennale architektury w Wenecji 2021: Sofía Piñero, Domingo J. González, Andrzej Gwizdala i Fernando Herrera; fot. serwis prasowy
Polacy na biennale architektury w Wenecji!
Projekty prezentowane w pawilonu Hiszpanii zostały wybrane przez kuratorów spośród 466 nadesłanych w ramach otwartego naboru; fot. serwis prasowy

Otwarcie pawilonu polskiego na biennale w Wenecji 2021

Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, a zarazem komisarz pawilonu Polski na biennale archietktury w Wenecji oprowadza po wystawie przygotowanej przez kolektyw PROLOG +1.

17. biennale architektury w Wenecji Nasze biennale pod hasłem Jak będziemy żyć razem? podkreślić ma istotną rolę architekta jako przyjaznego organizatora i kustosza umowy przestrzennej – pisze Hashim Sarkis, kurator największej architektonicznej wystawy, która z powodu pandemii została przesunięta o rok. Autorzy prezentacji w Polskim Pawilonie, we współpracy z projektantami z Europy, pokażą natomiast jak istotnym elementem budowania wspólnoty w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów są obszary wiejskie. Publikujemy teksty kuratorskie Hashima Sarkisa i grupy PROLOG +1.
Złoty Lew dla Liny Bo Bardi Lina Bo Bardi, włoska architektka, scenografka i krytyk została laureatką specjalnego Złotego Lwa 17. edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Wystawa zostanie otwarta dla publiczności 22 maja 2021 roku.
Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!