Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Skwer przy ulicy Tylne Chwaliszewo w Poznaniu projektu Pawła Grobelnego

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

2019-08-12 15:54

Odzyskiwanie przestrzeni publicznych dla mieszkańców wkracza właśnie w nową fazę. Dzięki oddolnym inicjatywom, projektom artystów i budżetom obywatelskim na zmodernizowanych skwerach, bulwarach i placach pojawiają się nowe, wielofunkcyjne meble miejskie, służące jednocześnie jako wygodne siedziska, znak miejsca oraz strefa zabaw i rekreacji.

Jakiś czas temu z przestrzeni polskich miast i miasteczek zaczęły znikać ławki. W trosce o estetykę, bezpieczeństwo i spokój mieszkańców ofensywę podjęli ramię w ramię zarządcy dróg, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Jakby z tego typu mebli miejskich korzystali tylko bezdomni i rozrywkowa młodzież preferująca imprezy na świeżym powietrzu. Dziś to się zmienia. Nowe ławki w przestrzeni publicznej pojawiają się dzięki możliwości zgłaszania własnych pomysłów w budżetach partycypacyjnych, inicjatywom artystów, organizacji pozarządowych, instytucji kulturalnych i uczelni. Nie są to jednak tradycyjne obiekty, a wielofunkcyjne instalacje prowokujące użytkowników do różnorodnych aktywności.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Instalacja Iloczyny projektu Izabeli Bołoz stała się integralną częścią pasa zieleni na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni

Tak jak Iloczyny projektu Izabeli Bołoz, ustawione w 2016 roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. To modułowe obiekty, które łączą się ze sobą niczym dwa grzebienie. Kolory i formy przenikają się, a całość tworzy geometryczne meble, które można wykorzystać na różne sposoby, jako miejsce służące do siedzenia, spędzania czasu ze znajomymi lub zabawy – mówi autorka. Projekti nstalacji został zamówiony przez Centrum Designu Gdynia. W lipcu 2014 roku prototyp można było oglądać podczas festiwalu Gdynia Design Days, w kwietniu 2015 roku na Milan Design Week, ostatecznie ważąca przeszło 1500 kilogramów stalowa konstrukcja stanęła w pasie zieleni przy gdyńskim bulwarze.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Instalacja Iloczyny składa się z ośmiu modułów wykonanych ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo

Nietypowy obiekt zaprojektował też Paweł Grobelny dla firmy Nowa Sienna, inwestora dużego zespołu biurowo-mieszkalnego przy ulicy Tylne Chwaliszewo zrealizowanego w 2014 roku nad Wartą w Poznaniu. To ogólnodostępna przestrzeń z umieszczonym centralnie okrągłym siedziskiem-platformą o średnicy 10 metrów oraz dwóch wysokościach: 45 i 90 centymetrów, która upamiętniać ma Antoniego Gąsiorowskiego, zwanego Ślepym Antkiem (stąd nazwa – Zaułek Ślepego Antka).

O uczczenie tego lokalnego bohatera, jednego z głównych uczestników przeprowadzonej w 1942 roku akcji Bollwerk, podczas której podpalono niemieckie magazyny w Poznaniu, od dawna upominali się członkowie Stowarzyszenia Chwaliszewo. Nawierzchnię platformy wyłożono deskami tarasowymi z drewna bangkirai, a brzegi wykończono kortenem i podświetlono listwami ledowymi. Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej – wyjaśnia Grobelny.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt skweru przy ulicy Tylne Chwaliszewo w Poznaniu Paweł Grobelny oparł na okręgu, powtarzającym się wielokrotnie w architekturze pobliskiego budynku. Przez środek okrągłej platformy poprowadził wąską uliczkę, której nawierzchnię wykonano z pochodzącego z odzysku szlifowanego starobruku kamiennego

Nieco inny charakter mają meble miejskie zaprojektowane w 2016 roku przez Atelier Starzak Strebicki na dziedziniec poznańskiego Urzędu Miasta. Przestrzeń, wykorzystywana dotąd jako parking, stała się atrakcyjną poczekalnią na świeżym powietrzu. Architekci zaproponowali dwa rodzaje siedzisk: okrągłą dużą ławkę wokół istniejącego klombu oraz mobilne leżanki, które można ustawiać w dowolnych konfiguracjach. Uzupełnieniem nowego zagospodarowania są trójkątne donice, w których zasadzono drzewa i wysokie trawy oraz stacja naprawy rowerów.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe zagospodarowanie dziedzińca Urzędu Miasta Poznania projektu Atelier Starzak Strebicki. Likwidacja znajdującego się tu dotąd parkingu była jedną z pierwszych decyzji prezydenta Jacka Jaśkowiaka po objęciu przez niego tej funkcji w 2014 roku. Mobilne meble można przestawiać na czas organizacji miejskich imprez; fot. Mateusz Bieniaszczyk, Atelier Starzak Strebicki

Za pomocą miejskich mebli udało się również całkowicie odmienić przestrzeń przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego u podnóża Wawelu. Na zlecenie Krakowskiego Biura Festiwalowego pracownia BudCud zrealizowała w ubiegłym roku serię obiektów pozwalających odpocząć po trudach zwiedzania i kontemplować toczące się wokół miejskie życie. Abstrakcyjne meble, uzyskane poprzez wyginanie, cięcie oraz nakładanie okrężnych tafli, można aranżować wedle potrzeb – budować małe wnętrza urbanistyczne, kieszonkowe place, strefy piknikowe czy przestrzenie do indywidualnego wypoczynku – tłumaczą autorzy.

Wielofunkcyjność mebli z powodzeniem sprawdza się zarówno na co dzień, jak i podczas różnorodnych imprez organizowanych przez biuro festiwalowe u stóp wawelskiego wzgórza, by wymienić tylko pikniki na zakończenie lata, kiermasze książek czy koncerty odbywające się w ramach krakowskiej nocy świętojańskiej. Wśród nowych elementów zaprojektowanych przez BudCud zwracają uwagę zwłaszcza przypominające serwetniki niewielkie ławki-donice. Zasadzono w nich m.in. warzywa i zioła, co stanowić miało hołd dla najsłynniejszej Włoszki na Wawelu – królowej Bony Sforzy, która sprowadziła do Polski wiele nieznanych tu dotąd jarzyn.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Przed krakowskim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego u podnóża Wawelu od 2016 roku stoją meble zaprojektowane przez pracownię BudCud. Wyróżniają się zwłaszcza przypominające serwetniki niewielkie ławki-donice, w których zasadzono m.in. warzywa i zioła

Ważną dla rodzimej kultury postać upamiętnia też niewielka przestrzeń rekreacyjna, którą latem 2017 roku zaaranżowano przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. To tzw. Łąka Leśmiana, którą placówka postanowiła uczcić 80. rocznicę śmierci i 140. rocznicę urodzin poety. Za projekt i wykonanie instalacji odpowiadały Magdalena i Barbara Motylińskie. Naszym celem było stworzenie miejsca sprzyjającego integracji lokalnej społeczności, pozwalającego jednocześnie na zmniejszenie w przestrzeni miejskiej dystansu pomiędzy człowiekiem a przyrodą, stąd idea leżaków zawieszonych nad łąkowymi kwiatami – mówi architektka Magdalena Motylińska.

Między dwoma małymi pagórkami projektantki zbudowały drewniany podest z otworami, nad którymi rozpięto sznurkowe siatki. Pod spodem posadzono polne kwiaty i zioła, by leżakujący mogli odnieść wrażenie, że znajdują się na prawdziwej łące, a nie w centrum wielkiego miasta. Obok platformy stanął kubik, na którego ścianach umieszczono m.in. wiersz Łąka i biogram Bolesława Leśmiana po polsku i angielsku, a przez cały sierpień i wrzesień wokół instalacji odbywały się organizowane przez muzeum spotkania poetyckie, koncerty i warsztaty.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Instalacja Łąka Leśmiana według projektu Magdaleny i Barbary Motylińskich powstała na tyłach Muzeum POLIN z okazji 80. rocznicy śmierci i 140. rocznicy urodzin poety. Powierzchnia użytkowa platformy wynosi ok. 35 m2. Wykonano ją ze świerkowych desek bejcowanych na kolor orzecha; fot. Magda Starowieyska / Muzeum POLIN

Ławki mogą też pełnić rolę identyfikacji wizualnej, czego przykłady można oglądać choćby we Wrocławiu i Lublinie. W stolicy Dolnego Śląska to trójwymiarowy napis WRO, który jest popularnym skrótem nazwy miasta. Ośmiometrowej długości instalacja, według projektu Liliany Krzyckiej i Rafała Pieszki z menthol architects, Mikołaja Smoleńskiego z pracowni sofft oraz Magdaleny Szwajcowskiej i Michała Majewskiego z no studio, stanęła w 2017 roku na bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich. Pomysł budowy takiego obiektu w atrakcyjnym turystycznie punkcie Wrocławia zgłosił do budżetu obywatelskiego w 2015 roku Robert Gacek z Akcji Miasto.

W kolejnym roku Biuro ds. Partycypacji Społecznej zorganizowało warsztaty, podczas których zaproszeni architekci opracowali trzy wersje napisu dla trzech różnych lokalizacji, a te poddane zostały następnie publicznemu głosowaniu. Zwyciężył projekt dla oddanego w 2015 roku bulwaru Lecha i Marii Kaczyńskich („A-m” 11/2016). Podbudowę konstrukcji liter stanowi forma z włókna szklanego, natomiast okładzinę recyklingowana, miękka guma, nawiązująca do wykończenia popularnej „pufy” znajdującej się nieopodal, vis-à-vis gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Zgodnie z założeniem twórców, kształt instalacji, zlokalizowanej na tle mostu Grunwaldzkiego i Odry, w naturalny sposób zachęcać będzie do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, które stanowić mogą swoistą pocztówkę promującą Wrocław.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Ławka tworząca trójwymiarowy napis WRO i jej autorzy (Robert Gacek, Liliana Krzycka, Rafał Pieszko, Mikołaj Smoleński, Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski) na tle osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu

Nieco inny cel przyświecał architektce krajobrazu Katarzynie Szczypior, która w czerwcu tego roku ustawiła ławki przed Collegium Norwidianum KUL w Lublinie. W tym przypadku chodziło przede wszystkim o likwidację znajdujących się tu miejsc parkingowych. Dzięki władzom uczelni i Janowi Kamińskiemu z Katedry Projektowania Krajobrazu, spiritus movens całego przedsięwzięcia, przed głównym wejściem do budynku pojawiły się siedziska w kształcie liter tworzących skrótową nazwę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz podobne w stylistyce kwietniki i śmietnik. Autorka ma nadzieję, że w nowym roku akademickim uda się pójść o krok dalej i odzyskać dla pieszych kolejne przestrzenie wokół budynku.

Artykuł ukazał się „Architekturze od wnętrza” nr 2/2017, bezpłatnym dodatku do prenumeraty „Architektury-murator”.

Projekt ławka – nowe miejskie siedziska

i

Autor: Archiwum Architektury Meble Katarzyny Szczypior stanęły przed głównym wejściem do budynku Collegium Norwidianum KUL przy alejach Racławickich. W skład zestawu wchodzi ławka w kształcie liter tworzących zwyczajowy skrót nazwy uczelni, śmietnik oraz dwie donice; fot. 15 dzięki uprzejmości autorki